Özgentürk yargıç karşısına çıktı

Özgentürk yargıç karşısına çıktı

Cumhuriyet, 26.4.19
Gazetemiz yazarı Işıl Özgentürk’ün 13 Ocak 2019 tarihinde kaleme aldığı “Yeni kuşak türbanlılar” başlıklı yazısı nedeniyle “Halkın bir kesiminin benimsediği dinsel değerleri açıkça aşağılama” suçlamasıyla yargılandığı davanın ilk duruşması dün görüldü.
[Haber görseli]
İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya Işıl Özgentürk, avukatı Fikret İlkiz ve yakınmacılar katıldı. Duruşmada savunma yapan Işıl Özgentürk, üzerine atılı suçlamayı kabul etmeyerek, “O tarihlerde Cumhurbaşkanlığı danışmanlığına atanan Mariam Kavakçı ile ilgili yazı kaleme almıştım. Benim bu kişinin danışmanlığa atanması konusunda herhangi bir itirazım söz konusu olamaz” dedi.

Sosyal medya hesabından ilgili kişinin fotoğraflarıyla ilgili yorum içeren bir yazı kaleme aldığını aktaran Özgentürk,

“Yazımı yazarken ünlü Sümerolog Muazzez İlmiye Çığ’ın kitabında milattan önce 2000 yıllarında Mezopotamya bölgesinde yaşayan Sümerlerin yaşam koşulları ve anlayışlarıyla ilgili olarak, o dönemde aristokrat

– ailelerin kızlarından birisine tıpkı askerlik hizmeti gibi tapınaklara belirli bir süre gönderilerek fahişelik hizmeti verdirildiğini

ve bu hizmetin kutsal görüldüğünü,

– bu kadınların öbür kadınlardan ayrılması için başörtüsü taktıklarını

daha sonra bu

başörtüsünün Yahudilik ve İslamiyette de kullanıldığını yazdım.” diye konuştu.

“Aslında Kuranıkerim’de başörtüsü yoktur. Yalnızca ziynet yerlerinin kapatılması vardır.”
diyen Özgentürk,
Tüm dinlerde kibir yasaklanmıştır. Ancak Z kuşağı olarak tabir ettiğimiz günümüz türbanlı bayanların makyaj yapmaları ve gösterişli giyinmeleri konusunda yazmış olduğum bir yazıdır. Herhangi bir şekilde dinsel değerleri aşağıladığımı kabul etmiyorum. Yazımdan böyle bir sonuç çıkmamaktadır.” ifadelerini kullandı.
Esasa ilişkin savunma hazırlaması için sanık avukatına süre veren yargıç, duruşmayı erteledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir