Dincilik eleştirisine iddianame

Dincilik eleştirisine iddianame

Sosyal medyadan hırsızlık ve dincilik eleştirisi yapan aydın ilahiyatçı Kılıç, BİMER’e şikâyet edildi, 1 yıl hapsi isteniyor. (AS: BİMER artık CİMER oldu…)
[Haber görseli]

Gaziosmanpaşa Cumhuriyet Başsavcılığı 25 Kasım 2017’de Başbakanlık İletişim Merkezi’ne (BİMER) yapılan bir yakınma nedeniyle ilahiyatçı-yazar Cemil Kılıç hakkında, “Halkın bir kesimini, sosyal sınıf, ırk, din, mezhep, cinsiyet veya bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılama” suçlamasıyla iddianame düzenledi. İddianamede yakıncının başvurusundan 1 yıl sonra Kılıç’ın sosyal medya hesabından alınan iki paylaşımın kanıt olarak gösterilmesi dikkat çekti. İddianamede Kılıç’ın 6 aydan 1 yıla dek hapis cezasıyla cezalandırılması istendi. Mesajlarında hırsızlık temasının işleyip dinciliği eleştiren Kılıç için suçun basın yoluyla işlendiği aktarılarak cezanın yarı oranında artırılması istendi.

D.Ç. adlı kişi, 25 Kasım 2017’de BİMER’e yaptığı yakınmada Cemil Kılıç’ın sosyal medya üzerinden halkın bir kesimini, sosyal sınıf, ırk, din, mezhep, cinsiyet veya bölge farklılığına dayanarak açıkça aşağıladığını öne sürdü. Yürütülen soruşturma sonunda Gaziosmanpaşa Cumhuriyet Başsavcılığı Kılıç hakkında iddianame düzenledi. İddianamede Cemil Kılıç’ın 6 Aralık 2018 ve 11 Aralık 2018’de iki paylaşımına yer verildi. Kılıç’ın 6 Aralık tarihli sosyal medya paylaşımında, “Din güzel ahlaktır diyor sevgili peygamberimiz Hz. Muhammed! Lakin gel gör ki dincilerin hepsi ahlaksız” ifadelerini kullandığı, 12 Aralık tarihli paylaşımda ise, “Bir ilahiyatçı olarak söylüyorum ki;

  • Tarih Türkiye’deki islamcılar kadar hırsız, düzenbaz, yalancı ve cahil topluluk görmüş değildir.

İslamcılar, Hz. Muhammed öncesi cahiliye devrinin temsilcileri gibiler. İslamcı sapkınlığa karşı çare devrimci Muhammed’i müslümanlıktır.” paylaşımını yaptığı aktarıldı. Ancak D.Ç. BİMER’e 25 Kasım 2017’de yakınıda bulunmasına karşın düzenlenen iddianamede Kılıç’ın 2018’deki paylaşımlara yer verilmesi dikkat çekti.

İddianamede Kılıç’ın savcılık bildirimlerine de yer verildi. Kılıç, bildiriminde “Paylaşımların suç olduğunu düşünmüyorum. Düşünce özgürlüğü kapsamındadır. Ben müslümanlara değil islamcılara, dindarlara değil dincilere eleştirilerde bulundum” söylemlerini kullandı.

İlahiyatçı Kılıç, sosyal medya paylaşımları nedeniyle geçen Ocak ayında, Rami Atatürk Anadolu Lisesi’ndeki görevinden uzaklaştırılmıştı. Kılıç, Eğitim-İş ve ADD’de görevler almıştı. (Cumhuriyet, 13.3.19)
(AS: Gözden kaçtığı için geç yayınlamaktan dolayı bağış dileriz.. Önemli haberdir.. 29.4.19)

Yayınlayan

Ahmet SALTIK

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ahmet SALTIK’ın özgeçmişi için manşette tıklayınız: CV_Ahmet_SALTIK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir