Mülkiyeliler Birliğinden kamuoyuna duyuru

 

 

(AS: Bizim katkımız yazının altındadır..)

KAMUOYUNA DUYURU

Olağanüstü halin ilan edilmesinin ardından geçen 1,5 yılda, başta Siyasal Bilgiler Fakültesi-Mülkiye olmak üzere, pek çok üniversiteden 50’nin üzerinde Mülkiyeli bilim insanı akademiden uzaklaştırıldı. En büyük tasfiyenin yapılmasının üzerinden ise bir yıl geçti. Bu süre boyunca, ihraç edilen bilim insanlarının darbe girişimiyle bağlantıları olduğu iddiasıyla tek bir adli ya da idari soruşturma açılmadı. Bu gerçek bilinmesine rağmen bilim insanlarımızın üniversitelerden atılması, bilimin doğasında var olan eleştirelliğin üniversitelerden dışlanması anlamına da gelmektedir.

Bu şekilde ihraç edilen bilim insanları, halen çeşitli mecralarda bilimsel faaliyetlerini sürdürüyor. Bu da gösteriyor ki, üniversitelerden ihraç edilenler, sahip oldukları bilim etiğine uygun davranarak bilime ve topluma hizmet ediyorlar.

Darbeyle hiçbir bağlantıları olmayan bilim insanlarımız, gecikmeksizin kürsülerine dönmelidir. Bu, hem üniversitelerin yararına bir adım olacak hem de haksızlıkların bir ölçüde telafisine olanak sağlayacaktır.

Mülkiyeliler Birliği olarak, bu haksız cezalandırmanın, sonuçlarıyla birlikte iptal edilmesini ve ihraçlara dayanak olan Olağanüstü Hal uygulamasının kaldırılmasını talep ediyoruz.

Mülkiyeliler Birliği Yönetim Kurulu
07 Şubat 2018, Ankara
==========================================
Dostlar,

Bizim de üyesi olduğumuz Mülkiyeliler Birliği‘nin yukarıdaki açıklamasına, çağrısına bütünüyle katılıyoruz. Bu kişiler hakkında hukuksal geçerliği olan Darbe bağlantısı kanıtı var idi ise, aradan geçen 1 yıl gibi çooooook uzun bir sürede yönetsel (idari) ve / veya adli soruşturma başlatılmalı idi. Kanıt var ve bu yapılmıyor ise suçtur. Kanıt yok fakat işten uzaklaştırma cezası fiilen 1 yıldır uygulanıyorsa bu da suçtur. Her 2 durum da hukuk devletinde savunulamaz.

Türkiye’nin barış iklimine, birlikteliğe, herkes için demokratik hukuk devletine gereksinimi hiç bu denli büyük olmamıştı. Böylesi bir adım AKP = RTE‘ye de iyi gelecektir hiç kuşku yok.. AKP yöneticilerinin içeride giderek yandaşlar dışında toplumun bütününü; dışarıda dünya – alemi karşısına alacak ve bunu sürdürecek ölçüde akıl ve sağduyudan kopmaları düşünülemez. OHAL ilanından bu yana 1,5 yılı aşkın zaman geçmiştir ve bunu uzatmak artık AKP’nin yararına değil açıkça aleyhinedir. Ülkemizin de! Baskı-terör iklimi, iktidarların ömrünü hızla tüketir.

Sevgi ve saygı ile. 08 Şubat 2018, Ankara

Dr. Ahmet SALTIK
Ankara Üniv. Tıp Fak. – Mülkiyeliler Birliği Üyesi
www.ahmetsaltik.net     profsaltik@gmail.com

 

Yayınlayan

Ahmet SALTIK

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ahmet SALTIK’ın özgeçmişi için manşette tıklayınız: CV_Ahmet_SALTIK

“Mülkiyeliler Birliğinden kamuoyuna duyuru” üzerine 2 yorum

 1. Saygın SALTIK,
  Türkiye geçmiş darbe dönemlerinde bile bu kadar hukuksuzluk yaşamadı.
  Bu ancak bir savaş uygulaması olabilir.
  Birileri Türkiye cumhuriyeti ile savaşıyor.
  Halk, düşman propagandalarına inanmış ve onların peşine takılmış görünüyor!
  Başka bir yorum yapamıyorum.

  Altan ARISOY

  1. Değerli dostumuz Altan Arısoy,

   Sitemize yorumunuzla katkınız için teşekkür ederim.
   Yazdığınız kısa – özlü yoruma ben de bütünüyle katılıyorum..

   Ülkemizin HIZLA birleştirici – barıştırıcı politikalara gereksinimi var.
   Ayrıştırıcı eylem ve uygulamalar daha da sürdürülürse, bunu aymazlık sınırını
   geçeceği çook açıktır.. 16. yılında AKP yöneticilerinden, uçurumun kıyısına sürüklenmiş ülkemizde artık SAĞDUYU beklemek en doğal hakkımızdır. Tersine dayatmaların sürmesi hem ülke barı ve bütünlüğünü iyice riske sokacak hem de iktidarın meşruluğunu yitirmesi gibi ağır sonuçlar doğurabilecektir.

   Sevgi ve saygı ile. 09 Şubat 2018, Ankara

   Dr. Ahmet SALTIK
   Ankara Üniv. Tıp Fak. – Mülkiyeliler Birliği Üyesi
   http://www.ahmetsaltik.net profsaltik@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir