Erdoğan’ın sağlık raporu açıklanmalı

Erdoğan’ın sağlık raporu açıklanmalı

Rahmi TURAN
SÖZCÜ, 29 Haziran 2017


AKP Genel Başkanı ve Tarafsız Cumhurbaşkanı Erdoğan, birkaç gün önce bayram namazını eda etmek için gittiği camide, namazını kılamadan baygınlık geçirdi. Neyse ki, sağlık ekibi derhal müdahale edince kısa zamanda kendine geldi ve yaptığı açıklamada “Şekerden kaynaklanan bir tansiyon problemi yaşadık” dedi.
Bilindiği gibi Erdoğan daha önce de makam otomobilinde bayılmış ve arabanın camları balyozla kırılarak kurtarılmıştı. Ayrıca, “Kolon (Kalın bağırsağın bir bölümü) ameliyatı” geçirmişti. (AS : Kolon, Latince kalın bağırsağın tümünün adıdır..)
* * *
Sağlık eski Bakanlarından Rifat Serdaroğlu, AKP Genel Başkanı ve Tarafsız Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sağlık durumunun kamuoyuna net olarak açıklanması gerektiğini belirterek şunları söylüyor:

 • “Erdoğan’ın sağlık problemleri, yaşadığı olaylardan ve (makyaja rağmen) yüzünden anlaşılıyor. Herkes hasta olabilir, günün birinde hepimiz sağlığımızı kaybedebiliriz.
  Tüm bunlar, biz insanlar için olağan olaylardır. Fakat… Ülkeyi yöneten kişilerin, varsa, sağlık problemlerini saklamaları, kamuoyunu bilgilendirmemeleri doğru bir hareket değildir. Tüm demokrat ülkelerde, başkanların veya başbakanların yıllık sağlık raporları yayınlanır ve kamuoyu aydınlatılır. Böylelikle asılsız dedikoduların da önüne geçilmiş olunur.”
  * * *
  Kimse bu dünyaya kazık çakamaz. Hepimiz bir gün ölümü tadacağız.
  Yönetim sorumluluğunu üstlenmiş kişilerin sağlık problemlerini saklama gibi bir hakları yoktur ve olamaz!
  SÖZÜN ÖZÜ: Gerçek ne ise bilmek hepimizin (80 milyon Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının) doğal hakkıdır.

VİCDAN VE ADALET!

Önceki Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ramazan’daki bir konuşmasında:
– “Büyük Türkiye’nin inşası için, ilk önce devlette vicdanı, adalet, merhameti inşa etmeliyiz.
– Ehliyeti, liyakati bürokrasiye hâkim kılmalıyız,
– Yanlış bir şey yapıldığında susmayan ve cesaretle konuşan ilim adamları yetiştirmeliyiz” demiş…
Çok güzel söylemiş! Güzel ama BOŞ söylemiş tabii!
Bunları, Başbakan olduğu yıllarda söylemeli ve yapmalıydı. Şimdi “Atı alan Üsküdar’ı geçti!” diyorlar. Vicdan, adalet ve merhamet sözcükleri sadece lügatlarda kaldı!

TERÖR LÂFLA BİTMEZ!

Referandumdan önce ne diyorlardı?
“Evet oyu verirseniz TERÖR BİTECEK ve Türkiye huzura kavuşacak!”
Yasa dinlemeyen Yüksek Seçim Kurulu’nun da torpiliyle sandıktan “EVET” çıktı.
Peki, terör bitti mi? Hayır! Eski azgınlığıyla devam ediyor.
İktidarın referandum kampanyasında söyledikleri sadece göz boyamaydı, reklâmdı.
Önceki gün Şırnak’tan yine acı haber geldi. Uludere İlçesi’nde Jandarma Komando Taburu’na bağlı üs bölgesine yemek götüren askeri araca, PKK tarafından hain bir saldırı düzenlendi. Kalleş saldırıda ağır yaralanan üç askerimiz, kaldırıldıkları hastanede hayatını kaybederek şehit oldu. Terör, palavra lâflarla bitmez, etkin mücadeleyle biter!
* * *
Askerlik hayatında PKK’lı teröristlere karşı büyük başarılar kazanan emekli Tümgeneral Osman Pamukoğlu son durumu şöyle değerlendiriyor:

 • “16 Nisan’dan bu yana her gün şehit ve yaralı haberleri geliyor. Bu böyle gitmez. Hakkıyla mücadele yapılmadan bunun sonu getirilemez. Dalgalanan bir siyasi irade olduğu zaman mücadele sarsılır. Etkin mücadelenin birinci şartı asla taviz verilmeyecek siyasi bir iradedir. İkincisi mücadelenin tarzına uygun istihbarat örgütlenmesini oluşturmaktır. Bütün bunların tek elden yürütülmesi lâzım.
  Bu yapılmıyor ve durum maalesef daha da kötüye gidecek gibi görünüyor.”

TEBESSÜM

Siyasetçi dediğin nedir?

Adamın biri panayıra inek getirmiş. Niyeti satmak. Öğleye kadar dolanmış durmuş, alıcı yok! O sırada eski bir partili arkadaşına rastlamış. Adam siyasetçi olduğu için satış işlerini de iyi biliyor. “Ben sana yardım edeyim” diyerek ineğin yularından tutmuş ve başlamış bağırmaya:
“Ey ahali… Bu inek soyludur, bu inek boyludur, bu inek altmış okka süt verir,
bu inek altı aylık gebedir…”
İneğin sahibi bunları duyunca yanaşmış arkadaşının yanına:
“Bana bak” demiş “Dediklerin doğruysa ben bu ineği satmaktan vaz geçtim.”

GÜNÜN SÖZÜ

 • Her yürüyüş önemlidir. En büyük seller, küçük kaynaklardan oluşur!
  =====================================
  Dostlar,Sayın Rahmi Turan 80’li yaşlardadır ve hemen hemen her gün anlamlı ve uzunca yazılar yazıyor. Yurtseverliği ve deneyimi birbirine eklenince, birkaç konuya kısa kısa değinen irdelemeleri çok yararlı oluyor ve yol gösteriyor..

AKP Gn. Başkanı Erdoğan’ın bayramda camide bayılması sorununu tıbbi olarak ayrıntılı dün web sitemizde değerlendirdik.. Bu yazının dikkatle okunarak paylaşılması gerekir. Lütfen tıklayınız :
http://ahmetsaltik.net/2017/06/29/erdogan-bayram-namazinda-neden-bayildi/

Sevgi ve saygı ile. 30 Haziran 2017, Ankara

Dr. Ahmet SALTIK
Ankara Üniv. Tıp Fak. – Mülkiyeliler Birliği Üyesi
www.ahmetsaltik.net     profsaltik@gmail.com

Yayınlayan

Ahmet SALTIK

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ahmet SALTIK’ın özgeçmişi için manşette tıklayınız: CV_Ahmet_SALTIK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir