TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ’nden ADALET YÜRÜYÜŞÜ AÇIKLAMASI

TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ’nden
ADALET YÜRÜYÜŞÜ AÇIKLAMASI

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun başlattığı Adalet Yürüyüşü‘ne ilişkin bir açıklama yaptı. Feyzioğlu yaptığı açıklamayla “TBB’nin yürüyüşe destek vermediği” eleştirilerine de bir türyanıt verdi.

Feyzioğlu açıklamasında TBB’nin yürüttüğü Türkiye’de hukuk devletinin inşasından, vatandaşların hak ve hürriyetlerinin güvenceye kavuşturulması için mücadeleden bahsetti. Açıklamasında Soner Yalçın, İlker Başbuğ gibi isimlerin fotoğraflarına da yer veren Feyzioğlu Ergenekon, Balyoz, Odatv gibi kumpas davalarda TBB’nin tavrını hatırlattı ve TBB’nin Türkiye gündemine gelen olaylardaki tutumunu aktardı.

Açıklamasında Adalet Yürüyüşü‘ne de değinen TBB Başkanı Prof. Metin Feyzioğlu şu ifadeleri kullandı:

Cumhuriyet Halk Partisi’nin “adalet” temalı yürüyüşünü, bir temel hakkın kullanımı olarak görüyoruz.

Bu yürüyüşe yönelik, demokratik yönetim anlayışıyla bağdaşmayan sert tepkileri ve suçlamaları kınıyor; demokratik hakların kullanımının yöneticilerin ya da siyasilerin bir lütfu olamayacağını açıkça beyan ediyoruz.

Özellikle Cumhurbaşkanı’nın, anayasal hakkını kullanan Ana muhalefet Partisi Genel Başkanı’na yönelik sözlerini, savcılara talimat verme ve yargıya doğrudan müdahale olarak değerlendiriyoruz.

Bu sebeple; devlet gücüne dayanılarak yapılan tüm haksızlıklara karşı durduğumuz gibi, bu hukuksuz talimata da hukukun evrenselleşmiş ilkelerine dayanarak ve kimseden çekinmeden karşı duracağımızın bilinmesini istiyoruz.

Yürüyüşün;
– yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığının inşasında,
– her vatandaşımızın kanun önünde eşitliğe ve
– hukuk güvencesine kavuşturulmasının sağlanmasında
– en etkili unsur olan toplumsal farkındalığa katkıda bulunacağını

ümit ediyoruz. Bunun için, söz konusu yürüyüşün hedefinin; bir veya birkaç kişinin uğradığı ifade edilen haksızlıkların giderilmesi değil, 80 milyon vatandaşımızı ilgilendiren
“güvenilir bir adli sistem kurulması”
olmasını diliyoruz.”
(http://odatv.com/turkiye-barolar-birligi-adalet-yuruyusune-destek-vermiyor-mu-1906171200.html, 19.06.2017)

Yayınlayan

Ahmet SALTIK

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ahmet SALTIK’ın özgeçmişi için manşette tıklayınız: CV_Ahmet_SALTIK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir