CHP’den Ekonomik Görünüm Raporu

CHP’den Ekonomik Görünüm Raporu

CHP’DEN HÜKÜMETE “EKONOMİDE TEDBİR” ÖNERİSİ

CHP’nin Ekonomik Görünüm Raporu’nda “Geçen yıl yaşanan %2,2’lik büyümenin üstüne, bu yıl da %3’lük büyüme Türkiye ekonomisininfiilen krizin içine sıkıştığı anlamına gelmektedir.” iddiasında bulunuldu.

CHP Basın Biriminden yapılan açıklamaya göre, CHP Ekonomi Politikaları
Genel Başkan Yardımcılığının, Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Faik Öztrak‘ın eşgüdümünde hazırladığı “69. Ekonomik Görünüm Raporu”nda, küresel ekonomideki çalkantılar ışığında Türkiye ekonomisinin performansı değerlendirildi.

Faik_Oztrak_CHPBu yıl büyümenin %3’ün üzerinde beklendiği, hükümetin de piyasaları buna hazırlamaya çalıştığı belirtilen raporda,

“Geçtiğimiz yıl yaşanan %2,2’lik büyümenin üstüne, bu yıl da %3’lük büyüme Türkiye ekonomisinin fiilen krizin içine sıkıştığı anlamına gelmektedir.” ifadesi kullanıldı. Küresel ekonomideki çalkantıların gecikmeyle de olsa reel sektöre ve ailelerin bilançolarına da taşınacağı vurgulanan raporda, şu önerilerde bulunuldu:

Başbakan, risk algısını artıran söylemlerden vazgeçmeli.

Reel sektörde yüksek döviz açık pozisyonu bulunan şirket ve sektörler derhal belirlenmeli, bankacılık sistemine olan riskleri tespit edilmeli. Sistemik önemi olan şirketlerde sıkıntı varsa, krizin olası yayılma etkisine karşı BDDK mikro tedbirler almaya başlamalı. Konut sektöründe oluştuğu iddia edilen balonlara karşı derhal tedbirler alınmalı. Döviz cinsinden finansman kullanan firmalar derhal belirlenmeli. Dış ticarete açık sektörlerin elini rahatlatacak finansman imkanları derhal araştırılmalı. İşçinin, işin ve istihdamın korunmasının önem kazandığı bir dönemden geçiliyor. Hükümetin işsizlik sigortasının imkanlarını yerel seçimlere yönelik kullanma girişimlerine derhal son verilmeli.”

(Cumhuriyet, 28 Ağustos 2013 ve http://www.chp.org.tr/?manset=chp% E2%80 %99den-hukumete-%E2%80%9Cekonomide-tedbir%E2%80%9D-onerisi)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir