Heybeliada’da sağlık isyanı

Heybeliada’da sağlık isyanı
15 Ağustos 2013,
http://www.yurtgazetesi.com.tr/saglik/heybeliadada-saglik-isyani-h40320.html

Heybeliada’da hastane bulunmaması nedeniyle geçtiğimiz pazar günü, bir gencin ölümden dönmesi Heybeliada halkını ayaklandırdı.

heybeliadada_saglik_isyani_15.8.13_YURT_Gazetesi_portali

İSTANBUL – Heybeliada’da hastane bulunmaması nedeniyle geçtiğimiz pazar günü, bir gencin ölümden dönmesi Heybeliada halkını ayaklandırdı.

22 yaşındaki Ali Mert Baltacı adlı genç, Pazar günü sabaha karşı evinde kaza geçirdi. Baltacı, vitrin camının kolunun atardamarını kestiği kaza sonrası arkadaşları tarafından önce eczaneye götürüldü. Ancak burada Ali Mert Baltacı’nın bayılması üzerine arkadaşları, genci adadan İstanbul’daki hastanelere götürmesi için 112 ACİL’i aradı. Ancak bu kez de deniz ambulansının mazotu olmaması nedeniyle genç, adadan ayrılamadı.

POLİS ‘ARABA KAN OLUR’ DEDİ

Son şans olarak adadaki Deniz Lisesi’nin revirine gitmek isteyen Baltacı’nın arkadaşları, polisten yardım istedi. Ancak iddialarına göre polis, ‘araba kan olur’ diyerek yardım etmeyi reddetti. Kendi imkanlarıyla Baltacı’yı askeri revire ulaştırmayı başaran arkadaşları, yaralı gence ilk müdahalenin burada yapılmasını sağladı.

KOLUNU KAYBETTİ

Daha sonra bir tekne bulunarak İstanbul’a getirilen ve Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne yatırılan Baltacı, geç müdahale nedeniyle kolunu kaybetti. Gencin hayati tehlikesi de sürüyor.

“NEDEN HASTANE YOK?”

Heybeliada halkı Cuma günü saat 14.00’te İlçe Sağlık Müdürlüğü önünde eyleme hazırlanıyor. İstanbul ‘un göbeğinde ve en turistik beldelerden biri olan Adalar’da yıllardır hastane olmaması, sadece Büyükada’da bir polikliniğin bulunması büyük tepki topluyor. Sağlık bakanlığı yetkilileri ise sosyal medya birimlerinin bulunduğunu ve sağlık hizmetleri ile ilgili her şikayetin takip edilip değerlendirildiğini belirtti.

TWİTTER’DA HASHTAG OLUŞTURDULAR

Twitter’da da hashtag oluşturan Heybeliada halkı seslerini duyurmaya çalışıyorlar.#heybeliadayahastaneistiyoruz hashtagi altında birçok twitt paylaşıldı.

Yayınlayan

Ahmet SALTIK

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ahmet SALTIK’ın özgeçmişi için manşette tıklayınız: CV_Ahmet_SALTIK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir