Ergenekon’un ilk hakimi konuştu :


Ergenekon’un ilk hakimi konuştu :

Ergenekon davasına bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin başkanlığını yaptığı sırada görevden alınan Hakim Köksal Şengün, kararı değerlendirdi. “Bu davada derin devlet çözülmedi” diyen Şengün, davanın tartışmalı tahliyesi Osman Yıldırım ile ilgili şu soruyu sordu: Danıştay cinayeti davasında Osman Yıldırım’la Ankara’da kimler, neden görüştü?

Ergenekon'un ilk hakimi konuştu

Ergenekon davasına bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin başkanlığını yaptığı sırada görevden alınan Hakim Köksal Şengün Barış Pehlivan’a konuştu. Deneyimli Hakim Köksal Şengün, Ergenekon davasında verilen kararlarla ilgili Odatv’ye çarpıcı açıklamalar yaptı. “Bu davada derin devlet çözülmedi” diyen Köksal Şengün,  “Danıştay cinayeti davasında Osman Yıldırım’la Ankara’da kimler, neden görüştü?”sorusunu sordu.

Ergenekon davasının ilk başından itibaren 3 yıl mahkeme başkanlığı görevini yapan ve verdiği kararlar nedeniyle sürgün edilen hakim Köksal Şengün’ün açıklamaları:

“Bu aşamada benim yorum yapmam doğru değil ama televizyona çıkan ve yorum yapanları gördükçe, onlar adına üzülüyorum. Ve diyorum ki; 37 yıl boyunca biz iyi bir hukukçuluk yapmışız.

EYLEMLERLE BAĞLANTI YOK

Bu davada “derin devlet” çözülmedi. Hangi derin devletten bahsediyorsunuz? Türkiye’nin tarihindeki cinayetleri kimlerin yaptığı, kimlerin emir verdiği ortaya çıktı mı? Hangi eylemin perde arkası ortaya çıktı? Daha iddianemede bile, bir tek faili meçhul cinayetin deliller eşliğinde kimseye ithaf edildiğini görebildiniz mi? Dosyadaki hiçbir sanık hakkında eylemlerle bağlantı kurulmadı, deliller eşliğinde suçlama getirilmedi.”

OSMAN YILDIRIM’LA ANKARA’DA KİMLER, NEDEN GÖRÜŞTÜ?

Hakim Köksal Şengün, tahliye edilen Danıştay cinayeti sanığı Osman Yıldırım’la
ilgili de çarpıcı sorular sordu:

Danıştay cinayeti davasında Osman Yıldırım’la Ankara’da kimler, neden görüştü?
Bu dava neden Yargıtay tarafından Ergenekon davasına verildi?
Bu soruların yanıtını bilmeden olmaz. Bunların ortaya çıkması lazım.”

EMEKLİ OLUYOR

Hakim Köksal Şengün, 3 yıl süreyle Ergenekon davasına baktı. Mahkemenin
hukuk çerçevesi içinde kalmasına özen gösterdi. Sanıklara söz hakkı verdi.
Savunmayı kısıtlamamaya çalıştı. Gelen istemlere yanıt verdi. Birçok sanığın tahliyesini savundu. Bu nedenle mahkemenin adı “ikiye bir mahkemesi” olarak kaldı. Ve verdiği hukuk mücadelesi kendisine sürgün olarak döndü; 2011 yılında Ergenekon davasından alınarak Bolu hakimliğine atandı. Sağlık sorunlarıyla mücadele eden Hakim Şengün,
şu anda İstanbul hakimliği yaptığını ve 20 Ağustos’ta emekli olacağını belirtti.

YURT Gazetesi, Barış Pehlivan, 06 Ağustos 2013

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir