‘Akil Adamlar Değil Pazarlamacı Heyeti’!


‘Akil Adamlar Değil Pazarlamacı Heyeti’!

Haluk_Koc

CHP Sözcüsü Haluk Koç, akil insanlar heyetinin Başbakan Tayyip Erdoğan’ın fikirlerini topluma köprü olarak götürmekle görevlendirilen bir memur kadrosu olduğuna işaret ederken; BDP’li Ahmet Tan, listede Hülya Koçyiğit ve Hülya Avşar gibi isimlerin bulunmasını “Cüneyt Arkın’ı da eklemeleri lazım” diye eleştirdi.

Hükümet tarafından dün resmen açıklanan akil insanlar listesinde yer alan adlar muhalefetin tepkisini çekti.

CHP Merkez Yönetim Kurulu toplantısı sırasında açıklama yapan Parti Sözcüsü Koç, Erdoğan’ın penceresinden akil adam tanımlamasının sürece toplumsal desteği perçinleyecek, halkı teskin ederek, yatıştırarak, ikna ederek anlatacak birilerinin olduğunu ifade etti.

Koç, “Başbakan Öcalan’la gizli pazarlık yapıyor ve bu pazarlığın pazarlamasını da tümüyle akil adam tanımı dışında bu heyete, pazarlamacı olarak halka anlatmasını istiyor..

.. Başbakan’ın seçim kampanyalarını yürüten şirketler, ajanslar ne görev yapıyor ise oluşturulan bu heyete aynı görevin tevdi edileceği anlaşılıyor.” dedi.

Heyette yer alması öngörülen bazı isimlerin Erdoğan’ın tarif ettiğini bu görev tanımını hak etmediklerini söyleyen Koç,

“Kendi söylediklerini millete söyleyemiyorsun, şimdi bu insanlar aracılığı ile bir görev kapsamı içinde, bir müsteşarlığa bağlı olarak, memur olarak bu görevi yapmalarını istiyorsun.” dedi.

Gürsel Tekin  :

”Akil adamlarla makul adamları hep karıştırdık. Bu, CHP’nin seçim öncesi kamuoyuyla paylaştığı bir projedir. Bu projenin temel amacı toplumsal uzlaşma yaratmaktır.
Yoksa dostları, arkadaşları, yandaşları bir araya getirelim burada toplumsal barışı sağlasın demek mümkün değil. Bizim önerdiğimiz yöntemle şu an AKP’nin yöntemi
çok farklı. AKP, AKP’li akil adamlar arıyor. Biz Türkiye’nin toplumsal barışını sağlayabilecek akil adamlar projemizin olduğunu 1,5-2 yıl önce ifade etmiştik.”

CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur :

”Ciddi, önemli ve hassas süreçte, önce bu akil adamlar ne yapar, ne kadar bağımsız çalışır, kime bağlı olur, bir görev tanımı, eylem planı yapılması gerekirdi. Bunun, Meclis’te yapılması gerekirdi. Bu eylem planına uygun isimler, Meclis’te oluşturulacaktı. Bu, ’onun sevdiği adam, bunun sevdiği sanatçı, onun sevdiği yazar’ şeklinde bir seçim yapılmış. Başbakan talimat verecek, ülkeyi gezecekler. Ama ’ülkenin, gazetelerindeki odalar kadar sıcak ve rahat olmadığını, film setleri kadar suni ve parlatılmış olmadığını görürler’ diye umuyorum. Bu sürece bakarken, bu konunun toplumda nasıl algılandığı yönünde araştırma kuruluşlarının kamuoyu yoklama çalışmalarına iyi baksınlar, rakamlara iyi baksınlar. Çünkü çok ağır sorularla karşılaşacaklar. Keşke bu akil arkadaşlarımızı, Başbakan’ın talimatlarından sonra, bu sorularla nasıl başa çıkacaklarına dair bir formasyona, eğitime tabi tutsalar. Çünkü görünen o ki,
bölge dolaşıp, vatandaşı bu sürece ikna etmeye katkıda bulunmaya çalışacaklar. Görevleri zor, Allah kolaylık versin.”

CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün :

Ağırlıkla AKP’ye yakın isimlerden oluşan ve ‘Psikolojik Harekât yürüteceği’
bizzat Başbakan tarafından açıklanan 63 akil belli olmuş. BDP’ye yakın 4-5 ismin
ancak yer bulabildiği listede Alevi dünyasından tek Prof. İzzettin Doğan var.
Geçen hafta sendikasının kapıları parçalanan Erol Ekici’nin listede yer almasına doğrusu şaşırdım. Bu liste bence AKP programına taban oluşturur.
Yok, yok, ben ‘sürece’ zarar vermeyeyim ve 63 akile başarı dileyeyim.

Cumhuriyet, 03.04.2013
http://www.cumhuriyet.com.tr/?hn=408404&kn=6&ka=4&kb=6

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir