ODTÜ, Dünyanın En İyi 60 Üniversitesi içinde!


Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ)
, Times Higher Education (THE) tarafından ilan edilen ‘‘World Reputation Rankings 2013’‘ listesinde dünyanın ilk 60 üniversitesi arasına girdi.

ODTU_logosu

ODTÜ, 9 yıldır ”Dünyanın En İyi 200 Üniversitesi” sıralamasını yapan İngiliz THE listesinde 51-60 bandında yer aldı. THE listesine göre ODTÜ, Harvard, MIT, Oxford, Stanford, Cambridge gibi dünya devleri arasında yer bularak ilk 100’e girmeyi başarmasının yanı sıra listedeki yerini geçen yıla göre oldukça yükseltti.

ODTÜ basın biriminden yapılan açıklamada, ODTÜ’nün geçen yıl Mart ayında
ilan edilen ”World Reputation Rankings 2012′‘ sıralamasında”Dünyanın En İyi
100 Üniversitesi” 
listesine giren ilk ve tek Türk üniversitesi olduğu ve 91-100 bandında yer aldığı hatırlatıldı.

ODTÜ’nün bu yıl da listeye Türkiye’den giren tek üniversite olduğunun belirtildiği açıklamada, listedeki yerini geçen yıla göre yaklaşık 40 basamak yükselttiği vurgulandı.
İtalya, İspanya, Hindistan, Avusturya, İrlanda, Yunanistan, Danimarka, Portekiz, Norveç ve Meksika gibi birçok ülkenin üniversitelerinin listeye giremediğinin ve yalnızca
20 ülkenin temsil edildiğinin hatırlatıldığı açıklamada, listede ODTÜ’nün geçen yıla göre yükselerek dünyanın en iyi 60 üniversitesi arasına girmesinin hem Türkiye hem
ODTÜ için büyük bir onur ve saygınlık (prestij) kaynağı olduğu kaydedildi.

Açıklamada, ”Üniversitemizin sıralamadaki bu önemli yükselişi, hızla büyüyen yurtdışı öğrenci istemi, öğretim üyelerimizin uluslararası bilimsel yayın ve projelerindeki artış hızı ve uluslararası akademik temas ve işbirliklerimizdeki yoğunlaşma ileuyumludur” ifadesi kullanıldı.

2011 ve 2012’de olduğu gibi, 2013 yılı listesinin üst sıralarında ABD, İngiltere, Japonya ve Avustralya gibi gelişmiş ülkelerin üniversiteleri bulunuyor. ”World Reputation Rankings 2013′‘, tüm dünyadan yaklaşık 17 bin akademisyenin katılımıyla Mart–Nisan 2012’de yapılan ”Thomson Reuters’ 2012 Academic Reputation Survey” anketine dayanıyor.

Anket, farklı coğrafi bölgeleri ve akademik disiplinleri temsil etmek üzere Times
Higher Education ve Thomson Reuters tarafından 144 ülkeden seçilen deneyimli
(ortalama çalışma süresi 17 yıl) ve bilimsel yayınlarıyla tanınan akademisyenlere gönderildi.

”Dünyanın en güçlü 100 üniversite markasını” belirlemek amacıyla yapılan ankette, katılımcılardan hem eğitim hem araştırma alanında‘ ‘mükemmel” olarak tanımladıkları en çok 15 üniversiteyi seçmeleri istendi. Katılımcılara, ”En başarılı mezununuzun lisansüstü eğitim için hangi üniversiteye gitmesini önerirsiniz?” gibi sorular yöneltildi. (AA, 5 Mart 2013)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir