ADD, TÜRKİYE ORTALAMASINDAN 3 KAT HIZLI BÜYÜYOR..

ADD, TÜRKİYE ORTALAMASINDAN 3 KAT DAHA HIZLI BÜYÜYOR..

Türkiye’deki her 10 bin seçmenden 15’i ADD üyesi

Prof. Dr. D. Ali ERCAN
ADD Bilim Kurulu Başkanı
(ADD Eski Genel Başkan Yardımcısı)

Değerli arkadaşlar,

Eskisi kadar yüksek oranda olmasa bile Derneğimize özellikle genç yurttaşların üye oluşları kıvanç vericidir.. Ülkenin üzerine bir karabasan gibi çökmüş umutsuzluk bulutları altında hemen herkesin pısırık ve çekingen davrandığı, Atatürkçü düşünceyi savunmanın mesleksel açıdan risk olarak algılandığı bir dönemde, Gerçek Atatürkçüler kendilerini göstermeye başlamışlardır..

Genel Merkezden son aldığım istatistik bilgilere göre her ay ortalama 450 yeni üye kaydı yapılmaktadır (2007’de bu rakam 800’ler dolayındaydı). Dernek, kurulduğu günden bu yana toplam 161 bin üye kaydetmiş, ancak geçen 20 yıllık sürede bu mevcudun yaklaşık yarısı eksilmiştir..

ADD’nin şimdiki etkin üye sayısı (ödentilerini düzenli ödeyen üyeler) ne yazık ki kağıt üzerindeki sayının yaklaşık sekizde biri kadar, yani 10-12 bin dolayındadır (Bunu Kurultay sonrası yaptığım değerlendirme yazısında paylaşmıştım.)

Aylık 450, yıllık 5400 yeni üye kazanımı yine de önemli bir atılıma işarettir. Bu aynı zamanda ADD’nin türlü engellemelere ve halkla iletişim konusundaki kopukluklara karşın Yurttaşların katında ADD’nin saygınlığının gittikçe yükseldiğinin de bir işaretidir.

Bunda katkısı olan tüm yöneticilerimizi ve üyelerimizi kutluyorum. Türlü nedenlerle yıllık üye düşümü 1500 – 2000 arasındadır; Buna göre Üye sayısındaki yıllık net artış en az 3 bindir; bu artış ADD üye sayısının yıllık % 4,5’lik artışına karşılık geliyor ki; bu Türkiye’nin yıllık nüfus artış hızının 3 katına eşit bir artış hızı demektir.

Eğer nominal üye sayımız 75-80 bin kadarsa, bu Türkiye’deki toplam nüfusun binde birine,
18 yaş üstü seçmen kitlesinin ise binde 1,5’ine karşılık gelir. Yani Türkiye’deki her 10 bin seçmenden 15’i ADD üyesi anlamına gelir.

Ağır adımlarla da olsa, güvenli bir ilerleme kesinlikle var.. æ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir