TÜM ÖĞRETİM ELEMANLARI DERNEĞİ BASIN AÇIKLAMASI

Dostlar,

Türkiye iyice kuralsız yönetilmeye başlandı..

Kuralsız yönetim olur mu, bu da ayrı bir semantik (dil mantığı) sorun.

Esat karşıtı Suriyeli öürencilerin özellikle HİÇBİR BELGE ARANMADAN, BİLDİRİMLERİNE BAĞLI olarak istedikleri bölüme yerleştirilmeleri ciddi sakıncalar taşımaktadır.
Öte yandan da Esat karşıtı olmayan örencierin kazanılmış hakları engellenerek ülkemizde eğitimleeini sürdürmelerine olanak verilmemesi kabul edilemez.

Adil değildir, hukuk dışıdır ve 2 ülke arasında ileriye dönük düşmanlık tohumlar.

AKP hükümetini sağduyulu davranmaya davet ederken, YÖK’ü de hükümetin yanlış kararlarına hemen teslim omamaya, siyasetçileri iknaya çaba göstermeye çğırıyoruz.

Bizim de üyesi olduğumuz TÜMÖD bu konuda bir basın açıklaması yaptı.

Seçkin aydın, yurtsever bilim insanı TÜMÖD Genel Başkanı Sayın Prof. Dr. Alpaslan IŞIKLI‘nın imzasını taşıyan basın açıklaması aşağıda..

Sevgi ve saygı ile.
Ankara, 28.9.12

Dr. Ahmet Saltık
www.ahmetsaltik.net

======================================================

TÜM ÖĞRETİM ELEMANLARI DERNEĞİ BASIN AÇIKLAMASI

26 Eylül 2012, Ankara

TÜMÖD olarak, yeni bir eğitim-öğrenim yılının başladığı günümüzde olumlu bir gelişmeye tanık olamamanın üzüntüsünü duymaktayız. Buna karşılık olumsuzluklar birbirini kovalamaktadır. YÖK’ün Suriyeli öğrenciler konusunda aldığı karar bu durumun yeni bir örneğini oluşturmuştur.

Büyük Ortadoğu Projesi‘nin planlarına uygun yönde Esad karşıtı isyan safında yer alan Suriyelilerin herhangi bir belge aranmaksızın ülkemizde diledikleri üniversiteye girebilmelerine olanak sağlayan YÖK kararı, hükümetin Suriye konusundaki politikasına yeni ve düşündürücü bir boyut getirmiştir.

Öte yandan, rejim karşıtı olmayan Suriyeli gençlerin okumak amacıyla ülkemize giriş yapmak istemeleri durumunda sınırdan geri çevrilmeleri ve daha önce değişik üniversitelere kabul edilmiş olanların da, sınır dışına gönderilmeleri bu tabloyu büsbütün karanlıklaştırmaktadır.

Rejim karşıtı Suriyelilere kanat germenin hemen arkasından gelmesi beklenen adım PKK terör örgütü üyelerine ayrıcalıklar tanınması olabilir.

Nitekim bu da yapılmıştır. Günümüzde küresel güçlerin emrinde işledikleri cinayet ve bölücülük suçunun yaftasını boyunlarında taşıyarak dağdan inenlerin davul zurnayla karşılanmalarının ve ayaklarına gönderilen mahkemeler tarafından suçsuz ilan edilmelerinin başka ne anlamı olabilir? Bütün bu yapılanlar, Suriye ile aramızdaki uçurumun daha da derinleşmesine yol açmakla kalmamakta; son yıllarda birbirini izleyen adaletsiz uygulamalar zincirine ülkemizin geleceği açısından korkutucu bir halkanın daha eklenmesine neden olmaktadır.

Her şeye rağmen yeni eğitim- öğretim döneminin, üyelerimiz, tüm öğretim elemanları ve sevgili öğrenci arkadaşlarımız için başarılarla ve mutluluklarla geçmesini dileriz.

Prof. Dr. Alpaslan IŞIKLI
TÜMÖD Genel Başkanı

TÜM ÖĞRETİM ELEMANLARI DERNEĞİ BASIN AÇIKLAMASI” hakkında 2 yorum

  1. Mehmet Ayhan

    Bildiride değinilen konuların yanısıra, Hiç gereği yokken 4+4+4 ve Beşbuçuk yaş ucubelerinin ileride düzelse bile “selin önüne gelen gider kabilinden ” çocuklarımızda onulmaz yaralar açacağı aşikardır !…

    Cevapla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir