CHP Grup Başkanvekili Tarhan: Balyoz hükmünün nedeni bir hesaplaşmadır..

CHP Grup Başkanvekili Tarhan:

”Bu hükmün nedeni bir hesaplaşmadır.
Hükmün gerçek sahibi yargıçlar olmadığından bu bir yargı kararı değildir”

22 Eylül 2012, www.chp.org.tr

CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan, ”Balyoz Planı” davasında sanıklara verilen cezaların sebebinin bir hesaplaşmadan ibaret olduğunu iddia ederek, ”Hükmün gerçek sahi yargıçlar olmadığından bu bir yargı kararı değildir” değerlendirmesinde bulundu.

Tarhan, yaptığı yazılı açıklamada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ”Balyoz Planı” davasının kararına ilişkin yaptığı açıklamaları eleştirdi.

Başbakan Erdoğan’ın ”gerekçesini bilmeden konuşmam” diyerek ”hukuksuz” bir karara ”hukuksal” kisvesi kazandırmaya çalıştığını öne süren Tarhan, ”İçeriğini önceden bildiği muhtemel olan kararın, gerçek bir yargı kararı olduğu algısını yaratmak için ‘Yargıtay kararının beklenmesinden’ söz etmesi de oyunun bir parçası” görüşünü savundu.

”Hukukçular bilir ki, sırf rövanş almak için ve ‘birilerine dersini vereyim’ diye bir davaya başlamak da sonuçlandırmak da siyasidir. Siyasi olan hiçbir davanın içinde de hukuk yoktur” ifadelerini kullanan Tarhan, şunları kaydetti:

”Bu hükmün nedeni, bir hesaplaşmadır.
Hükmün gerçek sahibi yargıçlar olmadığından bu bir yargı kararı değildir.
Hükmün sonucu ise demokrasinin güçlenmesi yerine Türkiye’nin ulusal silah sanayi ve teknolojiden yoksun, bölücü teröre teslim edilmiş, aldığı her nefes kontrol edilen, savunmasız bir ülke haline getirilmesidir.

Bu kararla TSK üzerinden yeni bir toplumsal kamplaşma tetiklenmiş,
yargı artık mutlak bir gözdağı ve susturma aracı haline gelmiştir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir