Anayasa Mahkemesi’nin 4+4+4 kararı bizi şaşırtmamıştır; bu mahkeme Anayasa Mahkemesi olmaktan çoktan çıkmıştır

CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce

Anayasa Mahkemesi’nin 4+4+4 yasasıyla ilgili aldığı kararı değerlendirdi.

“Anayasa Mahkemesi’nin bu kararı bizi şaşırtmamıştır.
Bu mahkeme, Anayasa Mahkemesi olmaktan çoktan çıkmıştır.”

-“Anayasa Mahkemesi, Anayasa’ya aykırılıkları, iktidarların keyfi ve hukuk dışı uygulamalarını inceleyen, denetleyen, iptal eden bir mahkeme olmaktan çıkmış, meclis çoğunluğunun hukuksuzluklarını, meşrulaştıran, koruyan, kollayan bir mahkemeye dönüşmüştür.”

CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce’nin konuyla ilgili yazılı açıklaması şöyle ;

Anayasa Mahkemesinin bu kararı bizi şaşırtmamıştır.
Değiştirilen yapısıyla bu mahkeme, Anayasa Mahkemesi olmaktan çoktan çıkmıştır.

Anayasa Mahkemesi, Anayasa’ya aykırılıkları, iktidarların keyfi ve hukuk dışı uygulamalarını inceleyen, denetleyen, iptal eden bir mahkeme olmaktan çıkmış, meclis çoğunluğunun hukuksuzluklarını, meşrulaştıran, koruyan, kollayan bir mahkemeye dönüşmüştür. Bu mahkemenin kararlarının da Anayasa ile uzaktan yakından bir ilgisi yoktur.

Biz bu yasayı bu mahkemeye taşırken, bizzat ben kendilerinden bir şey beklemediğimizi “sistemin biçimsel görünümünü tamamlamak için bu başvuruları yapmak zorundayız, yoksa oradan hukuki bir karar beklediğimizden değil.” sözleriyle değerlendirmiştim. Kendilerinin bizi yanıltmayacaklarını o tarihte söylemiştim.

Biz bu sorunun iktidarın kurguladığı ve iktidarın hukuksuzluklarını meşrulaştırma aracı haline gelen yargıyla çözülemeyeceğini, bunu sokağın çözeceğini ilan etmiştik. Bu yasaya karşı mücadelemiz devam edecektir. Anayasa Mahkemesi’ne sunduğumuz itirazlarımızın arkasındayız.

Anayasa Mahkemesi Başkanı’nın “Biz işin Anayasal boyutuyla ilgilendik.
Anayasal sorun ya da anayasal adalet açısından herhangi bir sorun gözükmediğine,
oybirliğiyle reddine karar verdik.” sözleri külahımıza hitap eden sözlerdir.

İktidara göre Kanun Hükmünde Kararname yetki kanunlarına görüş bildiren, hukukçu olmayan bir Anayasa Mahkemesi Başkanı’nın anayasal sorun ve adalet sözlerini kullanması trajikomikliktir.

Anayasa Mahkemesi’nin muhasebeci başkanı Haşim Kılıç

Çocuklarımızın geleceği, AKP çoğunluğu ve bu çoğunluğa göre kurgulanmış Anayasa Mahkemesi tarafından karartılmış, seçmeli dersler ile Türkiye’nin bölünmesi projesine hukuksal meşruiyet kazandırılmış ve Anayasa’nın temel ilkeleri yok sayılmıştır. (21 Eylül 2012, www.chp.org.tr)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir