Şemdinli’de çatışmanın ortasındaki Bağlar Köyü sakinleri…

Şemdinli’de çatışmanın ortasındaki Bağlar Köyü sakinleri:

Seçimde gelenler halimizi sormadı..

11 Ağustos 2012, AYDINLIK

Çatışmaların yaşandığı bölgede köylüler ilçeye giden yol kapalı olduğu için yaşamlarını sürdürmekte zorlanıyor. Köylüler evde un kalmadığı için günlerce bahçelerdeki domateslerle karın doyurduklarını söyledi

Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde 19 gündür devam eden çatışmalar nedeniyle bölgedeki köylülerin bağ ve bahçeleri yandı. Şemdinli’ye 12 km uzaklıkta yer alan çatışmaların ilk başladığı yer Bağlar Köyü yaşananların izlerini taşıyor. Köylere ulaşımın sağlandığı Şemdinli-Derecik yolu 19 gündür kapalı. Köye ulaşım 30 km’lik patika yolla sağlanıyor.

Yol güvenli değil.
Patlatılan mayınların açtığı çukurlar taze.

‘Domatesle karın doyurduk’

Bağlar Köyü sakinleri 23 Temmuz’da evlerine çok yakın bir bölgeden top sesleri gelmesi üzerine Derecik’teki yakınlarının yanına sığındı. Ancak yanlarına hayvanlarını ve yedek giysilerini alamayan köylülerden bir bölümü bir süre sonra köye geri döndü.

Köye bağlı Muş mezrasında yaşayan ve evine geri dönen Menaf Güngör, Şemdinli-Derecik yolunun açılmasını istedi. Güngör, “Üzüm bağlarımız hep yakılmış durumda. Gıda sorunu yaşıyoruz. Unumuz yok. Günlerce iftarlarımızı bahçelerimizde kalan domates ve salatalıklarla açtık.” dedi.

Altmış yıldır köyünü hiç terk etmediğini çatışmalar sırasında da köyde kaldığını söyleyen Abdurrahman Güngör yetkililere sitem etti. Güngör, “İftarda yiyecek ekmek bulamıyoruz. İsteseler bize yardım ederlerdi. 1 ekmek bile getirmediler. 150 fidem, 4 üzüm bağım yandı.” diye konuştu.

‘Türk de Kürt de ölmesin’

Abdurrahman Güngör Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Tayyip Erdoğan ve 550 milletvekiline seslendi:

“Seçim günü gelip boyunlarını eğip oy isterler, o oylarla milletvekili olurlar. Ama bugün gelip halimizi sormazlar. Bu kardeş ölümlerini durdursunlar. Rezilliğe, işkenceye bir çözüm bulsunlar. Türk ya da Kürt ölümü fark etmez. Kimsenin ölmesini istemiyoruz. Buradaki insanların bir günahı yok.”

Kardeşleri ile birlikte köy içine düşen şarapnel parçaları ile oynayan 8 yaşındaki Kader Güngör çatışma günü çok korktuğunu belirterek, “Babamıza ‘nolur gidelim’ diye yalvardık. Bütün üzümlerimizi yakmışlar, sadece domateslerimiz kalmış. Biz ne yiyip ne içeceğiz?” dedi.

Öte yandan Yüksekova ve Şemdinli arasındaki yolda güvenlik güçlerinin kaçakçılığa karşı önlem amacıyla kurduğu 3 kontrol kulübesi 1 aydır çalışmıyor. Güvenlik görevlileri 2 ilçe arasındaki ana yolda bu denetim noktalarında araçları durdurarak arama yapıyordu. Güvenlik gerekçesiyle bir aydır bu denetimler yapılmıyor. Hakkari’de sevkiyat, bir süredir karayoluyla değil helikopterlerle sağlanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir