Foça saldırısı için İzmir mitingi..

Foça’da teröre tepki çığ gibi
İzmir’in Foça ilçesinde, askeri aracın geçişi sırasında yapılan, bir askerin şehit olduğu 11 kişinin yaralandığı ikiz bombalı saldırı, geniş katılımlı yürüyüş ve mitingle protesto edildi. Foça Belediyesi ve sivil toplum kuruluşlarının ortaklaşa düzenlediği eylemde yaklaşık 10 bin kişi terörü lanetledi. Saldırıyla ilgili dün 1 kişi tutuklandı. (Cumhuriyet 12.08.2012)

Foça’da teröre lanet yürüyüşü

İZMİR (Cumhuriyet Ege Bürosu) – İzmir’in Foça ilçesinde askeri aracın geçişi sırasında yapılan, bir askerin şehit olduğu 11 kişinin yaralandığı ikiz bombalı saldırı, geniş katılımlı yürüyüş ve mitingle protesto edilip teröre lanet okundu.

Foça Belediyesi ve sivil toplum kuruluşlarının ortaklaşa düzenlediği yürüyüşe, ellerinde bayraklarla yaklaşık 10 bin kişi katıldı. Yürüşe, Foça’nın yanı sıra Aliağa ve Menemen başta olmak üzere çevre ilçelerden de çok sayıda kişi geldi. Reha Midilli Caddesi’nde toplanan kalabalık, sokakları adeta kırmızı beyaza boyadı. “Şehitler ölmez vatan bölünmez”, “Vatan bölünmez, böldürmeyeceğiz”, “PKK kalleştir”, “Askere uzanan eller kırılsın” sloganları atan grup, cadde boyunca yürüyüşe geçti. Gruba, Foçalılar evlerinin balkon ve pencerelerinden alkışlarla, Türk bayrakları ile donatılan büyük balıkçı tekneleri ve sandallarda denizden korna çalarak destek verdi. Yaklaşık 1 saat süren yürüyüş Demokrasi Meydanı’nda sona erdi. Burada hain saldırıda ağır yaralanan askerlerden Hasan Furkan Özmen’in babası Cengizhan Özmen bir konuşma yaptı. Cengiz Özmen, oğluyla gurur duyduğunu belirtip “Bu teröristlere köpek bile denmez. Köpek yararlı bir hayvandır. Köpeğin mezarı olur, bunların olmaz. Askerlerin sahip çıktıkları için Foçalılara, çok teşekkür ediyorum” dedi. Eşinden sonra kürsüye gelen Durdu Özmen ise fenalaşınca konuşmasını yapamadı. Konuşmaların ardından yürüyüşe katılanlar olaysız şekilde dağıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir