İstanbul Barosu : Terör Örgütünün Saldırıları ÜLKEMİZİN BÖLÜNMEZ BÜTÜNLÜĞÜNE YÖNELİKTİR

TERÖR ÖRGÜTÜNÜN SALDIRILARI
ÜLKEMİZİN BÖLÜNMEZ BÜTÜNLÜĞÜNE YÖNELİKTİR

Bölücü terör örgütünün Hakkâri ili Çukurca İlçesi Geçimli ve Karataş Jandarma karakolları ile Darsinki Tepesindeki askeri üs bölgesine saldırıları sonucu 8 güvenlik görevlisi şehit olmuştur. Öncelikle ülkenin bölünmez bütünlüğü uğrunda canlarını veren şehitlerimize rahmet, ailelerine, milletimize ve Türk Silahlı Kuvvetlerine başsağlığı diliyoruz.

Terör örgütünün son eylemleri önceki vur-kaç saldırılarından farklı özellikler taşımaktadır. Ülkemizin Irak sınırına bitişik kimi bölgelerde kamu otoritesini yok ederek devletin idari ve güvenlik denetiminin dışında alanlar yaratmayı amaçlamaktadır.

Terör örgütünün ana karargâhının ve kamplarının, Irak’ın kuzeyinde Barzani’nin denetimindeki bölgede bulunduğu bilinen bir gerçektir. Yine bölgesel yönetimin terör örgütüne her türlü lojistik, barınma ve öbür olanakları sağladığı, Türkiye’ye yönelik saldırılarına örtülü destek verdiği bilinmektedir.

Siyasi iktidarın her terör saldırısından sonra Barzani’den destek istemesi, teröre karşı birlikte mücadele edileceğine ilişkin açıklamalar, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni küçük düşürmekten başka bir işe yaramamaktadır.

Türkiye’nin yapması gereken, ülke bütünlüğüne yönelik bölücü terör saldırılara karşı demokratik kurallar ve hukuk meşruiyetinden sapmadan, siyasal kararlılıkla birlikte güvenlik gücünü etkin bir caydırıcılıkla kullanmasıdır.

Türkiye, siyasal ve coğrafi bütünlüğüne ilişkin ciddi terör saldırılarıyla karşı karşıya iken, komşularının iç işlerine müdahale anlamına gelecek davranışlardan özenle kaçınmalı, önceliği ülke içindeki huzur ve barış ortamını sağlamaya vermelidir.

İstanbul Barosu, ülkenin bölünmez bütünlüğüne yönelik terör saldırılarına karşı halkımızla birlikte, meslek kuruluşlarını, sendikaları, demokratik kitle örgütlerini ortak tutum almaya çağırmaktadır.

İSTANBUL BAROSU BAŞKANLIĞI
8.8.12, http://www.istanbulbarosu.org.tr/Detail.asp?CatID=1&SubCatID=1&ID=7240

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir