Emeğinden başka serveti olmayanların sesi!

Zülal Kalkandelen
Zülal Kalkandelen
zulal.kalkandelen@cumhuriyet.com.tr
30 Nisan 2023, Cumhuriyet

 

1 Mayıs İşçi Bayramı, bu yıl her zamankinden daha büyük önem taşıyor. Çünkü iki hafta sonra Türkiye’de AKP rejimi ve “Şahsım Devleti” oylanacak.

21 yıllık AKP dönemi öyle bir yıkım yarattı ki, Türkiye’de gericilik şahlanırken alın teri ile yaşama tutunmaya çalışan emekçiler ezildikçe ezildi. Yalnızca kimi oranlara ve sayılara bakmak bile durumun korkunçluğunu ortaya seriyor.

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin raporuna göre, 2022’de en az 1843 işçi iş cinayetlerinde hayatını kaybetti (yaşamını yitirdi). Patronların, beşli çetelerin cepleri dolarken binlerce işçi ailesinin evine ateş düştü.

 • AKP’nin iktidar yılları boyunca iş cinayetlerinde 30 bin 546 işçi yaşamını yitirdi!

“Yerli ve Milli Ekonomi” denilerek Türkiye, buğday ithal eder duruma, dar gelirliler soğan alamayacak hale getirildi. Ücretler yıldan yıla değil, aydan aya, hatta günden güne eridi, yasakçı uygulamalarla emek hareketinin önü kesildi.

2016-2018 arasındaki OHAL süreci ve sonrasında COVİT döneminde işten çıkarmalar artarken güvencesiz çalışma koşulları yüzünden çok sayıda işçi işini yitirdi, hak gaspına uğradı.

2022’de yaşamını yitiren işçilerin en az 64’ü çocuktu! AKP dönemi boyunca 14 yaş ve altında çalışırken ölen çocukların sayısı arttı. 

Okulda olması gereken çocukların hakları ihlal edilip çalıştırılırken 60’lı ve 70’li yaşlarına geldikleri halde ağır işlerde çalışmak zorunda kalan işçiler de düşerek, zehirlenerek ya da trafik kazalarında yaşamını yitirdi. 2022’de 50 yaş ve üzeri en az 527 emekçi ölümü kaydedildi.

Tarım, eğitim, ticaret, büro, metal, taşımacılık, sağlık, konaklama ve genel işler işkollarında 108 kadın işçi ölümü kaydedildi. Tarımda sigortasız çalışan kadın işçi ölümlerinin çoğunlukla kaydı tutulmadığı için, çok daha fazla olduğu tahmin edilebilir (kestirilebilir).

İŞSİZ GENÇLERİN UMUDU YOK OLDU

Öte yanda ise milyonlarca insan hiperenflasyona karşı işsizlik ile mücadele ediyor.
AKP iktidarı döneminde işsizlik ortalaması (oranı) %10’un üzerine çıktı.

Son verilere göre 15 ve üzeri yaştaki 1 milyon 648 bin kişinin iş bulma ümidi kalmadı. Üstelik bu sayının 352 bini 15-24 yaş arasındaki gençlerden oluşuyor. Başka bir ifadeyle (anlatımla), 100 ümitsiz işsizden 21’i genç!

DİSK Araştırma Merkezi’nin TÜİK verileriyle yaptığı çalışmaya göre, genç işsizliği AKP döneminde yaklaşık 5 puan arttı, her dört gençten biri ne eğitimde ne istihdamda. Ne eğitimde ne istihdamda olan kadınların oranı ise %32.4…

YAŞASIN 1 MAYIS!

 • Böylesine yürek yakan bir ortamda, 1 Mayıs’ta işçiler, yaşam hakkı ve emeğin hakkı için, bağımsızlık, adalet, laiklik ve hakça bir düzen için meydanları dolduracak.

İşçiler, asıl sorunlara acil çözümler önermek yerine camide miting yapıp, kürsüden seccade ve Kuran gösterenlere gereken yanıtı verecek. 

İşçiler, dini, mezhebi, etnik kökeni kullanıp kimlik siyasetiyle halkı uyutmaya kalkanlara dur diyecek, sınıf siyasetinin önündeki engelleri kaldırmak için laikliğin sahiplenilmesini isteyecek.

İşçiler, ülkenin kendi kaynaklarıyla ayakta kalmasını sağlayacak devletçi politikalara dönülmesini isteyecek. 

İşçiler, 1 Mayıs’ta emeğinden başka hiçbir serveti olmayanların sesini haykıracak, dayanışmayı örgütleyip güçlendirecek, sömürü düzenine son verilmesi için var gücüyle direnecek.

Yaşasın 1 Mayıs!

Emeğinden başka serveti olmayanların sesi!” hakkında bir yorum

 1. Gönül Pınar Atacı

  1 MAYIS’a ve yurdun ve ulusun, emeğin ve emekcilerin durumuna ve sorunlarına adanmış MUHTEŞEM bir yazı. Çok değerli yazarı sevgili Zülal KALKANDELEN’e en yürekten tebrikler, içten sevgiler, derin saygılar, en iyi dilekler, yeni başarılar, büyük umutlar, en mutlu ve kutlu 1 MAYIS’lar ve insan, yaşam, emek, halk, vatan ve 1 Mayıs düşmanlarını teşhire ve tel’ine ilişkin özel bir adak :

  UTKU VE KURTULUŞ İÇİN EN KUTSAL BOYUN BORCU

  Bu en eski ve çok yeni BOP’cuları,
  İç ve dış,açık ve en gizli KOL’cuları,
  Bunların hepsinin hizmetcilerini ve destekcilerini,
  Koltuk deyneklerini, yeraltı ve üstü köstebeklerini
  14 Mayıs’da tüm sandıklara kapatarak kitlemek,
  15 Mayıs’da ise çıkarıp Yüce Divan’a sevketmek,

  Yüce Millet İttifakı öncülüğünde yapılacak
  Ve ulu Altılı Masa denetiminde başarılacak
  En ilahi ve insani,
  Vatani ve en milli,
  Ve kutlanacak
  Ve kutsanacak
  Bir en kutsal ve en yüce ulusal ve toplumsal boyun borcudur.
  Utku ve kurtuluş için bundan başka bir yol ve yöntem yoktur.

  Gönül Pınar Atacı, 2.Mayıs.2023

  Cevapla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir