Recep Tayyip Erdoğan, üniversite diploması olmadığı için Cumhurbaşkanı olamaz

Erdoğan’ın diplomasını arayan ve bulamayan eski YÖK başkanı: Kişisel merakımdan araştırdım

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın üniversite diplomasını arayan ancak bulamayan eski YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan,

“Bu YÖK başkanının işi değil. Kişisel merakımdan araştırdım.”

dedi.

Erdoğan’ın diplomasını arayan ve bulamayan eski YÖK başkanı: Kişisel merakımdan araştırdımEski YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan

Türkiye 14 Mayıs’ta (2023) seçime giderken AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın üniversite diploması yeniden gündeme geldi. Yükseköğretim Kurulu başkanı olarak 2007 ve 2011 yılları arasında görev yapan Yusuf Ziya Özcan, Erdoğan’ın üniversite diplomasına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Halk TV’den Seyhan Avşar’a konuşan Yusuf Ziya Özcan, YÖK Başkanı olduğu sürede merak ettiği konulardan birinin Erdoğan’ın üniversite diploması olduğunu ifade etti.

Özcan, Erdoğan’ın diplomasını ‘kişisel merakı’ nedeniyle araştırdığını belirterek

  • “Marmara Üniversitesi’ndeki arkadaşlara sordum. ‘Hocam tek bir tane kayıt yok’ dediler” dedi.

“Neden bu araştırmanızı o dönem basınla, kamuoyuyla paylaşmadınız?” şeklindeki soruya Özcan, “Bu YÖK başkanının işi değil ki. Ben sadece merakımdan araştırdım. Herkes diplomayı konuşuyordu. Hiçbir YÖK başkanı ‘acaba Cumhurbaşkanı’nın diploması var mıdır, sahte midir’ diye merak edip araştırmaz. Ben kişisel merakımdan araştırdım.” sözleri ile yanıt verdi.

Özcan, diğer merak ettiği konunun ise 1998 yılında alınan katsayı kararı olduğunu ifade ederek şöyle devam etti:

“1998 yılında alınan katsayı kararının mimarı eski YÖK Başkanı Prof. Dr. Kemal Gürüz’ün kat sayıyla ilgili bir araştırma yapıp yapmadığını merak ediyordum. Arşivde araştırmalar yaptım. Hiçbir şey çıkmadı. İki konuda da ilerleme sağlayamadık. Bunları resmi olarak sormadık çünkü o dönemde mümkün mü bunu sormak.”

Yusuf Ziya Özcan geçtiğimiz günlerde Erdoğan’ın diploması konusunda sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada

Recep Tayyip Erdoğan, üniversite diploması olmadığı için Cumhurbaşkanı olamaz. Halk, AKP’nin Cumhurbaşkanı adayının kim olduğunu merak ediyor.

ifadelerini kullanmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir