TIMARHANE


Dr. Yusuf Samim Lütfü 

Cemaat ve tarikatlara yaptığı eleştiri nedeniyle görevinden istifa ederek yurt dışına gitmek durumunda kalan ilahiyatçı Prof. Mustafa Öztürk, giderken

  • “Yerli ve milli tımarhanede herkese ruh sağlığı dilerim.” demişti.

Bir ömür süresine sığan bunca savaş, çatışma, darbe, pandemi, ekonomik kriz, doğal afet sonucu bu ülkedeki insanların, hele hele yeterli eğitim olanağı da bulamamış çoğunluğun hâlâ sağlıklı düşünüp, sağlıklı çıkarımlarda bulunup, sağlıklı sonuçlara varabileceğini düşünüyor musunuz?

Modern psikiyatri hastanelerinin kurucularından Prof. Dr. Mazhar Osman’a “Hocam falanca size deli dedi” diyorlar. Hoca “Desin önemi yok. Lakin ben ona deli dersem kendini tımarhanede bulur.” diyor. Yani bir lafa bakmak gerek laf mıdır diye, bir de söyleyene bakmak gerek adam mıdır diye!

Az da olsa psikiyatri eğitim almış bir tıp doktoru olarak benim görüşüm, bu denli travmatik (örseleyici) bir yaşantı sonucunda ülke, Prof. Öztürk’ün tanımladığı kıvama gelmiş bulunmaktadır. Bu denli travmadan etkilenmemek olanaklı değil, yalnızca etkilenimin derecesi farklı farklı.

Yanlış anımsamıyorsam psikiyatrik bozuklukları duygu durum bozuklukları, nevrozlar ve psikozlar diye kümelendiriyorduk. Psikiyatrik bozuklukların en ileri biçimi olan psikozlarda, öbürlerinden farklı olarak hastalar hasta olduklarının bilincinde değiller; hasta olduklarını kabul etmiyorlar ve bu yüzden de tedaviyi reddediyorlar.

Gerçeklikle bağlarını tümüyle koparmış olan bu kesim, hiçbir sorunu olmadığına inandığı gibi başkalarına da ayar vermeye kalkıyor. Daha hafif psikiyatrik bozuklukları olanlar birşeylerin ters gittiğinin ayrımındalar ve yardım istiyorlar.

Yalnızca seçim yapmayı demokrasinin yeterli koşulu sayarsak, “çılgın bir iktidar projesi” için yapmamız gereken tek şey, travmalardan görece az etkilenenleri de çıldırtmak olmalıdır.

Yaşananlara bir de bu gözle bakmanız ricası ile… (05.03.2023)

TIMARHANE” hakkında bir yorum

  1. Gönül Pınar Atacı

    HARİKA HATTA HARİKA ÜSTÜ VE ÖTESİ AMA TÜMDEN GERÇEK, NESNEL, SOMUT, ÖZEL VE ÇOK GÜZEL bir anı ve saptama, olay ve yazı. Teşekkürler sayın Dr.LÜTFÜ. Tebrikler Prof.ÖZTÜRK. Büyük insan ve ünlü psikolog PROF.MAZHAR OSMAN’ a ise sonsuz rahmet ve sukünet, şükran ve minnet.

    Cevapla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir