Bu düzen değişmeli!

GÜNCEL06.12.2022, BİRGÜN

Türkiye, çok tehlikeli ve dünya ailesi içinde son derece itibarsız bir konuma getirildi. Dün “Susurluk”, bugün de “yandaş çeteler” aracılığıyla uyuşturucu güzergâhı olmaktan çıkarıldı, üreten bir konuma sokuldu! Biliyoruz ki; uyuşturucu imalatına geçen ülkeler öncelikle, kendi yurttaşlarını “tüketici haline” getirirler… Oluşturulan vahim durum, ne yazık ki AKP’li Gençlerin pudra şekeri düşkünlüğünün nedeni olmuştur!
***
Görülen o ki; devletin içine giren çetelerin katkısıyla özellikle Güneydoğu bölgesinde istikrarsızlık yaratılarak, Afganistan ve Pakistan’dan gelen uyuşturucu hammaddesi kolayca mamul hale getirilmektedir! Bölgedeki otorite boşluğuysa, özellikle sınır bölgelerinde uyuşturucu imalathanelerinin korunmasına neden oluyor!
***
Yıllar önce yayımlanan Susurluk raporunda; “Uyuşturucu imalatı ve sevkiyatının bazı kamu mensuplarının denetiminde olduğu, aşiretler ve terör örgütlerinin korumasında bulunduğu” iddiaları yer almıştı!

Yöreden gelen bazı güvenlik mensuplarının servetlerindeki artışa dikkat çekilmiş, uyuşturucu ticareti sonucu ülkede, yaklaşık 50 milyar dolarlık bir kara paranın dolaştığı açıklanmıştı!” Kara paranın kaynağı olan uyuşturucu, sosyal, siyasal ve ekonomik dengeleri bozması nedeniyle ülkenin çöküşünde önemli rol oynamaktadır!
***
Birleşmiş Milletler Uluslararası Uyuşturucu ve Suç Ofisi’nce (UNODC) açıklanan ”2021 Dünya Uyuşturucu Raporunda; “2019’da dünyada en fazla eroin ele geçirilen ülkenin 20 ton ile Türkiye olduğu” bildirilmişti!

“En çok eroinin ele geçirildiği üç ülke Türkiye, İran ve Pakistan’ın, 2019’da küresel pazar toplamının %48’ini oluşturduğu, bu ülkelerde 2010’dan başlayarak uyuşturucu kullanımındaki artışın %22 olduğu da” raporda belirtilmişti! Uzmanlar, “yakalanan uyuşturucunun kaçırılanın %20’si olduğunu” söylüyor ve hesaplarını bu şablona göre yaptıklarını belirtiyorlar!
***
Sedat Peker’in açıklamalarını bu raporlar ışığında ele alırsak, AKP döneminde Türkiye’nin “uyuşturucu ve kara para cenneti haline geldiği” çok iyi anlaşılıyor! Uyuşturucu konusunda Türkiye’nin geldiği yeri gördükçe, 1996’da yazılan Susurluk raporunun ne denli isabetli olduğu ortaya çıkıyor!
***
Nitekim; ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından Kongre’ye sunulan 2022 yılı Uluslararası Narkotik Kontrolü Strateji Raporunda;

“Uyuşturucu ve Para Aklama” başlıkları altında, Türkiye ile KKTC’de yapılan yasadışı faaliyetlere geniş yer veriliyor! Raporda yazılanlar bir yurttaş olarak içimi çok acıtıyor!
***
Rapor; Avrupa ve Asya kesişmesinde yer alan Türkiye’nin, kara para aklanmasında ve uyuşturucuyla mücadelesinde yeterli önlem almamasının nedenini, “yasadışı finanstan pay almak” olarak açıklıyor. Ve ekliyor; “Özellikle Afganistan’dan Avrupa’ya gönderilen afyon ve Avrupa’da üretilip Asya’ya gönderilen sentetik uyuşturucu, Türkiye üzerinden geçmektedir!”
***
Raporun en vahim bölümü ise;

 • Türkiye’nin içinde ve çevresinde faaliyet gösteren terör örgütleri, uyuşturucu kaçakçılarına lojistik, koruma ve başka türden destek sağlıyor.
 • Suç örgütleri, Güney Amerika, Meksika, Avrupa ve Asya’ya büyük miktarlarda eroin ve kokain sevkiyatı yapıyor…
 • Ayrıca, İran sınırı yakınındaki “eroin dönüştürme laboratuvarlarının” uluslararası suç çetelerine çıkar sağladığı” belirtiliyor!

Dahası; ” Suriyeli uyuşturucu kaçakçıları, Türkiye’nin uyuşturucu ticaretinde önemli bir rol oynuyor” deniliyor!
***
Rapor; “Türkiye’nin uyuşturucuyla mücadele politikasını, üretim ve kullanımı önlemekten ziyade, yüzeysel operasyonlarla geçiştirildiğine”,

Devamla; “İktidar, İran ve Afganistan üzerinden yapılan eroin kaçakçılığına odaklanırken, Türkiye kökenli suç örgütlerini engelleme ve kovuşturmaya tabi tutmadığı” saptamasını yapıyor!

Rapor, “Türk yetkililer, ülkedeki uyuşturucu bağlantılı soruşturmalarda işbirliği için ABD’den gelen davetleri kabul etmediler” diyerek yetkililerimizi de suçluyor!
***
ABD Dışişleri Bakanlığı raporunun kara para aklamayla ilgili bölümündeyse;

“Coğrafi konumu ve siyasi çalkantılar yaşayan ülkelere yakınlığı nedeniyle Türkiye’nin, yasadışı finansla mücadele çabalarının karmaşık hale geldiği ve Türkiye’nin kontrol edilmeyen havale şirketleri için merkez olduğu” yorumunu yapıyor!

Ve devamla;” Yasadışı kazancı meşru gelir olarak göstermek için paravan şirketler kullanıldığı, on line yayın yapan kuruluşlar üzerinden potansiyel olarak kara para aklandığı, lisanssız havale şirketleri aracılıyla büyük miktarlarda paranın yer değiştirildiği” anlatılıyor!
***
Rapor yüz kızartıcı bir konuya değinerek; “Banka hesaplarının, yasadışı kazançlarını finansal sistem içinde hareket ettirmek için kullanıldığı ve Merkez Bankası’nın bu şirketleri denetleme yönünde girişimleri bulunduğu ama çok azına ceza kesildiğini de” belirtiliyor!
***
Kayıt dışı ekonominin cirit attığı bir ülkede, “mafya, çete ve siyaset üçgeni” vardır, yargı ve adalet yoktur, hırsızlık, yolsuzluk ve rüşvet almış başını gitmiştir…

Sade vatandaşlar yoksuldur, Açtır!
Bir avuç insan zenginliğine zenginlik katar.

Bütün bunların sonucu,” toplumsal barış ve hukuk ortadan yok olunca, kimsenin can ve mal güvenliği kalmaz!
***
Yaşamak için Türkiye’nin düzeni acilen değiştirilmelidir!

Muhalefetten beklenen; ”bu değişimin nasıl ve hangi ideolojik ilkelere dayanarak yapılacağını çok açık ortaya koymasıdır!”

Bu düzen değişmeli!” hakkında 2 yorum

 1. Gönül Pınar Atacı

  Tümüyle GÜNCEL VE BELGESEL, her sözcüğü SOMUT VE NESNEL, gerçek YURTSEVER, derin BİLİMSEL, çok ÖNEMLİ, olağanüstü yüksek DEĞERLİ, baştan sona MUHTEŞEM VE MÜKEMMEL teşhisler, saptamalar, irdelemeler, yorumlar, genellemeler, teşhirler, kınamalar, öngörüler, sonuçlar. Çok değerli yazarı sevgili Fikri SÖNMEZ’e en içten tebrikler, derin saygılar, sonsuz sağlık ve mutluluk, başarı ve umut dolu günler, yeni başarılar. Ve söz konusu konular, sorunlar ve sorumlular ile ilgili özel bir adak :

  BU ESKİ VE YENİ MANDACI KLİĞİ VE İÇ VE DIŞ MAFYACI BİRLİĞİ YENMEK

  2 Trilyon dolar sermayeyi, karı ve rantı ülke dışına kaçıran,
  650 Milyar dış borç alan ve hepsini çalıpçırparak harcayan,
  418 Milyar dolar kamu parasının tümünü o Beşli Çete’ye yediren,
  150 Milyar dolar harcayıp 11 milyon iç ve dış yabancıyı besleyen,
  140 Milyar dolar eski dış borcu ona buna dağıtan,
  128 Milyar dolarlık TCMB yedek akçesini sıfırlayan,
  87 Milyar doları rüşvet ve ıltimas olarak alıp veren,yiyen içen,
  4,7 Milyon dolar haram parayı ayakkabı kutularında gizleyen,
  1 Milyon dolar haksız rantı yatak odasındaki o para makineleriyle sayan,
  2 Milyon iktisadi, ticari,mali,siyasi rakibini tutuklayıp hapishanelere atan.

  Bu eski ve yeni mandacı kliği
  Ve bu iç ve dış mafyacı birliği,
  Ve bunların hizmetcilerini, köstebeklerini ve koltuk deyneklerini yenmek,
  Yani bu azılı ihanetin ve melanetin hesabını görüp defterini dürmek gerek.
  Bu en kutsal, ulusal ve toplumsal görevi yapmak ve utkuya ulaştırmak için
  Tek ve en geniş bir Hak,Vatan Ve Halk Cephesi’nde elele ve belbele verelim.

  İşte o zaman beka,barış,bağımsızlık, özgürlük,kardeşlik,adalet,
  Bilim, fen, sanat, şiir, edebiyat, kültür, hak, hukuk,ahlak,fazilet
  Güneşi, bu ulu ve kutsal yurdun her yerine yeniden doğacaktır,
  Yüce ışığı ve ısısını saçarak tüm ulusu sonsuza dek yaşatacaktır.

  Gönül Pınar Atacı, 5 – 7.Aralık.2022

  Cevapla
 2. Gönül Pınar Atacı

  ‘ÖZÜR VE RİCA :
  Az önce göndermiş olduğum yorumumda sevgili FİKRİ SAĞLAR’ın soyadını SÖNMEZ olarak yazmış bulunuyorum. Aşırı yorgunluk ve sağlık sorunları nedeniyle yapmış olduğum bu büyük yanlışım için en yürekten özür diliyor, affımı rica ediyor, en iyi dileklerimi ve saygılarımı yineliyorum. Peşin teşekkürlerimle.

  Cevapla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir