İngiltere’de 2. kez ülke çapında karantina ilan edildi

İngiltere’de 2. kez ülke çapında karantina ilan edildi!

İngiltere'de ikinci kez ülke çapında karantina ilan edildi

Başbakan Boris Johnson, düzenlediği basın toplantısında, kısıtlamaların ekonominin yanı sıra akıl sağlığı üzerinde de etkisi olduğunu bildiğini belirtti. Ancak virüsün öngörülerden daha hızlı  yayıldığını söyleyen Johnson, önlem almazlarsa durumun çok daha kötü olacağı uyarısında bulundu. Bazı bölgelerdeki hastanelerin haftalar içinde kapasitelerini doldurma tehlikesi bulunduğunu ifade eden Johnson,
Can kaybı yüksek olacak ve sağlık uzmanları
kimin ölüp kimin yaşayacağına karar vermek zorunda kalacak” dedi.
KARANTİNA KARARI ALINDI
“Şimdi harekete geçme zamanı, çünkü başka seçenek yok” ifadesini kullanan Johnson, 5 Kasım Perşembe gününden başlayarak 4 haftalık bir karantina kararı aldıklarını duyurdu.  Bu yıl Noel‘in çok farklı olacağını söyleyen Johnson, ancak şimdi alınacak sıkı önlemlerle insanların Noel’de birbirlerini görebileceklerine inandığını belirtti. Başbakan Johnson, karantina konusunda “yalnız” olmadıklarını da ifade ederek, öbür Avrupa ülkelerini örnek gösterdi.
ÖNLEMLER
Evde kalın.
Ulusal Sağlık Hizmetlerini koruyun.
Hayat kurtarın

çağrısı yapan Johnson’ın açıklamasına göre, karantina 2 Aralık’a dek sürecek. Karantina kapsamında temel ürünlerin satıldığı marketler ve eczaneler hariç tüm perakende mağazaları kapatılacak. Bar ve restoranlar yalnızca paket servisi sunacak. Mart ayındaki ilk karantinanın aksine okullar ve üniversiteler ise açık kalmaya devam edecek. İnsanlar evlerinden yalnızca eğitim, iş, yiyecek alışverişi ve egzersiz gibi belirli sebepler kapsamında çıkmalarına izin verilecek. Farklı hane halkı üyeleri bir araya gelemeyecek.

GÜNLÜK 4 BİN ÖLÜM TEHLİKESİ
Öte yandan karantina kararı öncesi İngiliz basınına sızan hükümetin raporlarına göre, İngiltere’nin daha çok kısıtlamaya gitmemesi durumunda ilk dalgaya oranla çok daha yüksek bir ölüm sayısına ulaşılacağı öngörülüyordu. Hiçbir önlemin alınmaması durumuna ölümlerin günlük 4 bini geçebileceği, çok sıkı olamayan önlemlerde ise günlük sayının 2 bini bulacağı değerlendiriliyordu.
TOPLAM VAKA BİR MİLYONU GEÇTİ
Bu arada Sağlık Bakanlığının açıklamasına göre, son 24 saatte 21,915 yeni vaka tespit edilmesiyle toplam vaka sayısı 1 milyon 11 bin 660’a çıktı. Can kaybı ise, 326 artarak 46 bin 555’e ulaştı.
BÖLGESEL KARANTİNA UYGULAMASI YETERLİ OLMADI
Daha önce bölgesel karantina politikası izleyen İngiltere, salgının oranına bağlı olarak “orta”, “yüksek” ve “çok yüksek” olmak üzere 3 aşamalı bir plan uyguluyordu. 1. aşama, kapalı veya açık alanlarda buluşmanın 6 kişiyle sınırlandırılmasını, barlar ve restoranların yerel saatle 22.00’de kapanmlarasını içeriyordu. 2. aşamada farklı hane üyelerinin kapalı mekanlarda görüşmeleri yasaklanırken, 3. aşama ise bu önlemlerin yanı sıra barlar ve restoranların kapatılmasını öngörüyordu.
“İKİNCİ KARANTİNA FELAKET OLUR” DEMİŞTİ
Salgında Avrupa’da en çok ölümün görüldüğü ülkede son haftalarda günlük 20 binden çok vaka görülürken, can kayıpları da 300’ü geçmeye başlamıştı. Başbakan Johnson, 16 Eylül’de yaptığı açıklamada 2. karantinanın “felaket” olacağını söylemişti. İngiltere’de mart ayında da karantinaya gidilmiş ve önlemler aşama aşama büyük ölçüde temmuz ayında kaldırılmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir