28 Şubat’ta sürpriz dalga : Dalgalar bitmiyor


28 Şubat’ta sürpriz dalga

Karargâhtan savcılığa 28 Şubat belgesi gitti.
4 emekli general tutuklandı

Dalgalar bitmiyor

Genelkurmay Başkanlığı, 7 Nisan 1997’de yapılan BÇG (Batı Çalışma Grubu) toplantısının tutanaklarını savcılığa gönderdi. Toplantıya katılan 5 emekli general gözaltına alındı, 4’ü tutuklandı

28 Şubat soruşurmasında iddianamenin tamamlanması beklenirken dün sürpriz bir operasyon daha gerçekleştirildi. Genelkurmay Başkanlığı’nın 6 sayfalık Batı Çalışma Grubu (BÇG) toplantısı tutanaklarını savcılığa göndermesinin ardından eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Hayri Bülent Alpkaya’nın arasında bulunduğu 5 emekli general gözaltına alındı. Mahkemeye sevkedilen Alpkaya ve 3 general tutuklandı.

28 Şubat soruşturmasının 8. dalgası kapsamında emekli Orgeneral Orhan Yöney, emekli Oramiral Hayri Bülent Alpkaya, emekli Korgeneral Köksal Karabay, emekli Koramiral Altaç Atılan, emekli Tümgeneral Ersin Yılmaz, dün sabah saatlerinde gözaltına alındı. Savcı Bilgili akşam saatlerine kadar sorguladığı 5 ismi, hükümeti devirmeye teşebbüs suçundan tutuklanmaları istemiyle nöbetçi hâkimliğe sevk etti. Nöbetçi mahkeme, Ersin Yılmaz dışındaki 4 ismi tutukladı.Cumhuriyet’in ulaştığı bilgilere göre sorguda, 28 Şubat 1997 tarihli MGK toplantısından sonra Genelkurmay’da yapılan BÇG konulu toplantı gündeme geldi. Genelkurmay’dan 6 sayfalık bir belge örneğinin savcılığın istemi üzerine gönderildiği ifade edilen sorgu tutanağında, şöyle denildi:

“7 Nisan 1997 tarihinde saat 15:00’te Genelkurmay’da, Genelkurmay II. Başkanı Çevik Bir’in başkanlığında Batı Çalışma Grubu ve irtica konusunda alınacak tedbirler konulu toplantı (general/amiral toplantısı) yapılmıştır. Belgede özetle; hükümete muhtıra verilmesi, sıkıyönetim ilan edilmesi, hükümetin değişimi, istifası, hükümetin devamını önleyecek tedbirler, gelecek hükümetin oluşumu, kriz yönetimi oluşturulması eylem planı, taarruzi psikolojik harekât, yargı ve kamu yöneticilerine destek/tehdit, üniversiteler, sendikalar ve sivil toplum örgütleriyle işbirliği yapılması, cesaret verilmesi, basın ve medyaya hâkimiyet sağlanması, yanlarına alınması, Batı Çalışma Grubu’nun kurulması, kuvvet komutanlıklarında da benzer bir yapılanmanın bulunması ve iki kez yapılan YAŞ toplantılarıyla personelin atılmasının yeterli olmadığı, bilgi toplayan, eyleme dönüştüren, psikolojik harekât yapan bir grup oluşturulması konularının gündeme geldiği…”

‘Sahaya indik, taarruz edelim’

Tutanakta, Bir’in kapanış konuşmasında “Bu tarihi bir toplantıdır. Aynı frekanstayız, mutluyum.”şeklinde konuştuğu iddia edildi. Tutanaklarda, bu toplantıya Genelkurmay Strateji Daire Başkanı olarak katılan gözaltındaki bir emekli generalin şu şekilde konuştuğu ileri sürüldü: “Sahaya indik ancak karşı taraf da indi. Sessiz çoğunluğu sahaya indirelim, entegre edelim. Karşı tarafın zayıf ve kuvvetli taraflarını tespit edelim (din+para). Savunmayalım, taarruz edelim. Halkı yanımıza değil, önümüze almalıyız. Polis kaybolma noktasına gelmiştir. Havuç ve sopayı gösterelim. 10.000 dernek var. Harekete geçilmelidir. Siyasilerden istifade edilmelidir. Teşkilat daimi olmalı, her türlü öneriye açık olmalı, bilgi süratle aktarılmalı, teşkilatın başka bir görevi olmamalıdır.”

Savcı Bilgili bu belgeleri göstererek emekli generallere “Seçimle işbaşına gelmiş bir hükümeti devirmek için bir çalışma içine girildiği anlaşılmıştır. 27 Mayıs 1960 ve 12 Eylül 1980 askeri darbelerini gerçekleştiren cunta benzeri bir darbeyi mi hedefliyorsunuz? Bu yetkiye sahip olduğunuzu düşünüyor musunuz? Yasal dayağınız nedir?” diye sordu. Komutanlar ise bu soruya “Aradan bu kadar zaman geçmiştir.
Böyle bir toplantıyı hatırlamıyorum” yanıtını verdi. (Basın, 14.2.13)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir