AFRİKA BİLETİ..

Dostlar,

E. Amiral Türker Ertürk‘ün gittikçe mükemmelleşeen yazılarından biri daha..

Müthiş bir metafor geliştirmiş Sayın Ertürk :

  • El Kaide geçmişte ABD’nin Afganistan’a, Irak’a ve Ortadoğu’ya tüm ağırlıkları ile girebilmesinin bileti idi. Şimdi ise El Kaide, ABD’nin Afrika bileti.

Atalar boşuna söylememiş.. Her şeyin hayırlısı.. diye.

Türker paşa bir gadirle görevinden koparıldı ve çoook erken emekli edildi.
Deniz Kuvvetlerine eminiz çooook hizmetleri olacaktı.
Ülkemiz bundan yoksun bırakıldı.
Ama bir başka güzellik oluyor..
Paşa her gün bir yerlerde konferanslarda, ülke içinde ve dışında..
Halk TV’de, Ulusal Kanal’da, AYDINLIK’ta, İlk Kurşun’da.. Bizlerin köşelerinde.. Çook daha büyük kitlelere Aydınlanma hizmeti veriyor; yetkin ve seçkin emeği ile, derin birikimi ve yüksek zekası ile.. Yazılarını araştırarak, kanıta dayalı yazıyor.
O, Atatürk’ün askeri.. Akıl ve bilim dışında rehberi olabilir mi??

Türker Paşa’yı daha tuğamiralken adeta dalından koparan zalimler
acaba şimdi dizlerine vuruyorlar mı?

Yoksa ne yapıp edip O’nu susturmaya bir kılıf mı hazırlıyorlar..
Paşa her şeyi göze almış, özgürlüğü de güvencesi de yürekliliğinden..

Vira Amiralim vira..

Hak ve adalet hiçbir zaman sonsuza dek engellenememiştir.
Belki bir süre..
Ama İlahi adalete hep ama hep hesabı verilmiştir, verilecektir.
Bunu k,mseni aklından çıkarmaması gerekir.
Bu uyarımız, özellikle zulüm sahiplerine onlara da iyilik içindir..

Teşekkürler Türker Amiralim, Betz hücrelerinize sağlık..

Sevgi ve saygı ile.
Ankara, 15.1.13

Dr. Ahmet Saltık
www.ahmetsaltik.net

=========================================

Em. Amiral Tüker ERTÜRK
portresi_sade

AFRİKA BİLETİ

Geçen hafta Cuma günü Fransa, Afrika ülkesi olan Mali’de askeri operasyon başlattı. Fransa Cumhurbaşkanı Francois Hollande “Askeri operasyonun
Mali Devlet Başkanı Dioncounda Traoure’nin yardım isteği üzerine
bu ülkenin kuzeyini ele geçiren İslamcı militanlara karşı başlatıldığını,
askeri müdahalenin uluslararası hukuka uygun olduğunu ve gerektiği kadar süreceğini”
 söyledi. Mali yetkilileri de “Fransızlar yanında Senegal ve Nijerya askerlerinin de Mali’de olduğunu ve operasyona katıldıkları” bildirildi.

Mali Kuzeybatı Afrika ülkesi olup Türkiye’nin yaklaşık iki katı büyüklüğünde ve nüfusu 15,5 milyondur. Denize kıyısı bulunmayan ve 1960’ta Fransa’dan bağımsızlığını kazanan Mali’nin komşuları Senegal, Moritanya, Cezayir, Nijer, Burkina Faso, Fildişi Sahili ve Gine’dir. Mali’nin % 90’ı Müslüman, % 1’i Hıristiyan % 9’u ise yerel dinlere inanmaktadır. Geçmişte Fransız sömürgesi olması nedeniyle ülkenin resmi dili Fransızcadır.

Fransa’nın askeri müdahaleye başlamasından bir gün sonra, geçtiğimiz Cumartesi İngiltere Başbakanı David Cameron “Mali’deki müdahaleye lojistik destek sağlayacaklarını fakat asker göndermeyeceklerini“ belirtti.

Mali’de yapılan askeri harekatın amacı Nisan 2012’den beri ülkenin kuzeyine
hakim olan El Kaide yanlısı grupların da içinde olduğu İslamcı militanların güneye ilerleyişini ve başkent Bamako’yu ele geçirmesine mani olmaktır.

Dün Libya’da bugün Mali’de

İslamcı militanların ve özellikle El Kaide’nin Mali’de etkinliğinin artmasının en büyük nedeni, 2011’de Libya’da Kaddafi’yi karşı yapılan NATO operasyonu olduğu bilinmektedir. Şu anda Mali’de isyancılar safında savaş veren yabancı militanlar, daha önce Libya operasyonunda taşeron olarak kullanılmıştır. Kaddafi’nin devrilmesi sonucunda oluşan istikrarsızlık Afrika’da güneye doğru yayılmakta, ayrıca Libya’da isyancıların ve yabancı militanların eline geçen silah ve cephane bugün Mali’de ve diğer Afrika ülkelerindedir.

Afrika kıtasında Batı’nın artan bu hareketliliği bize sürpriz gelmemeli. Bunun belirgin ipuçlarını 2006’da görmeye başlamıştık. Zamanın ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld, “Afrika’dan ABD güvenliğine yönelik olası tehditleri göz önünde bulundurarak bu kıta için yeni bir komutanlık oluşturulmasının düşünüldüğünü” belirtmişti. Daha sonra 2007’de bu sefer zamanın Savunma Bakan Yardımcısı Eric Edelman “Çin’in Afrika’daki yoğun faaliyetlerinin ABD çıkarlarına zarar vereceğini“ açıklamıştı. Sonunda ABD harekete geçti, Başkan George Bush döneminde 1 Ekim 2008’de Afrika Komutanlığı (USAFRICOMresmi olarak kuruldu ve karargahı Stuttgart/ Almanya’da Kelley kışlasında
teşkil edildi.

Gerçekte Afrika’dan ABD güvenliğine yönelik tehdit yoktu. Ama Afrika demek altın, uranyum, petrol, doğal gaz, kıymetli maden, sömürülecek kaynak demekti. ABD bu konuda rakip ve ortak istememekteydi. Açıkça söylenemeyen tehdit buydu!

Geçen yılın son günleri ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) tarafından
“2013 başından itibaren 35 Afrika ülkesinde asker konuşlandırılacağı ve Afrika’daki ABD askeri varlığının artırılacağı“ açıklanmıştı. ABD bu kapsamda bugünlerde Kansas’ta bulunan 3500 kişilik bir piyade tugayını Afrika’ya göndermek üzeredir.

Bu tugayın harekat eğitim takviminde 35 Afrika ülkesinde 100 tatbikatın planlanmasına rağmen, gelişen ve başkenti tehdit eden isyancılar nedeniyle
tugayın ivedi olarak tümüyle Mali’de konuşlandırılması gerekebilecektir.
Bu durumda Afrika’da daha fazla sayıda Amerikan askerine gerek olacaktır.

Amerikan barışı (Pax Americana)

ABD tek kutuplu dünya düzenini sürdürmek, dünyanın her yerinde hegemonyasına direnenleri ezmek, tüm yer kürede Amerikan barışını
(Pax Americana) kabul ettirmek ve dünyanın ekonomik, askeri ve siyasi
güç merkezinin doğuya doğru kayışını durdurmak istemektedir.

ABD bu maksatla doğunun yükselen gücü Çin’i Asya Pasifik Bölgesi’nde kuşatmaya, bu ülkeyi istikrarsızlaştırmaya, Ortadoğu’da hegemonyaya direncin başat gücü İran’a müdahale için stratejik müttefiki İsrail ile beraber fırsat kollamaktadır.

CIA bordrolarından yıllarca maaş almış, Afganistan’da, Libya’da ve Suriye’de işbirliği yapmış ve yapmakta olan El Kaide, ABD’nin Afrika kıtasında askeri varlığını artırabilmesinin gerekçesidir. Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra yeni düşman Radikal İslam veya Köktendinci İslam’dır.

El Kaide geçmişte ABD’nin Afganistan’a, Irak’a ve Ortadoğu’ya tüm ağırlıkları ile girebilmesinin bileti idi. Şimdi ise El Kaide, ABD’nin Afrika bileti.

Çin petrol olarak körfeze, madenler olarak Afrika’ya çok bağımlıdır. Çin’in Afrika’da çok büyük yatırımları vardır. Petrol, doğal gaz, maden ve diğer tabii kaynaklar bakımından çok zengin olan Afrika kıtasında Çin ile ABD arasında soğuk savaş sürmektedir.

Fransa’nın Mali’ye müdahalesini, ABD’nin Afrika’daki askeri varlığını artırmasını, Erdoğan’ın 2011’de Somali, geçen hafta ilk ikisi Mali’nin komşusu olan Senegal, Nijer, Gabon ziyaretlerini ve F Tipi Örgütün Afrika’da CIA denetiminde yaptığı misyoner faaliyetlerinibu bağlamda değerlendirmek lazım.

Saygılar sunarım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir