İSMAİL HAKKI KARADAYI SERBEST

İSMAİL HAKKI KARADAYI SERBEST!

Genelkurmay eski Başkanı emekli Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı,
28 Şubat soruşturması kapsamında İstanbul’da gözaltına alındı. Dönemin Genelkurmay 2. Başkanı emekli Orgeneral Çevik Bir, ”Batı Çalışma Grubu emir komuta zinciriyle kuruldu” demişti. Bu arada ilginç bir tarihi tesadüf de yaşandı. Bundan bir yıl önce 05 Ocak 2012’de cumhuriyet tarihinde ilk kez emekli bir genelkurmay başkanı (İlker Başbuğ) terör örgütü yöneticisi olmak suçlamasıyla savcıya ifade vermiş ve tutuklanmıştı. Bir yıl sonra hemen hemen aynı tarihlerde yine bir emekli genelkurmay başkanı ifade için savcıya gidiyor.

Karadayı’nın Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen 28 Şubat soruşturması kapsamında gözaltına alındığı öğrenildi.

Soruşturmayı yürüten TMK’nın 10. maddesi ile görevli Cumhuriyet Savcısı Mustafa Bilgili’nin talimatı doğrultusunda Karadayı’nın İstanbul Fenerbahçe Orduevi‘nin yanındaki lojmanına polis gönderildi.

Karadayı önce sağlık kontrolünden geçirilecek. Daha sonra polis marifetiyle Atatürk Havalimanı’ndan Ankara’ya götürülecek Karadayı, Ankara Adliyesi’nde Mustafa Bilgili’ye ifade verecek. 28 Şubat soruşturmasına ilişkin

TARİHİ TESADÜF

05 Ocak 2012 tarihinde İnternet Andıcı Soruşturması kapsamında ‘şüpheli’ sıfatıyla ifadeye çağrılan Genelkurmay eski Başkanı İlker Başbuğ, Ergenekon soruşturmasını yürüten Savcı Cihan Kansız’a, yaklaşık 7 saat ‘şüpheli’ sıfatıyla ifade verdikten sonra tutuklanma talebiyle çıkarıldığı mahkeme tarafından cezaevine konulmuştu. Cumhuriyet tarihinde ilk kez eski bir genelkurmay başkanı olarak sivil bir savcının makamında ifade vermiş ve ‘terör örgütü yöneticisi olmak ve darbeye teşebbüs’ suçlarını işlediği iddiasıyla tutuklanmıştı. Bundan tam bir yıl sonra bugün 28 Şubat soruşturması kapsamında dönemin Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı ifade için gözaltına alındı.

Karadayı’nın avukatı Erol Yılmaz Aras, Hürriyet’e, “Fenerbahçe Orduevi’ndeki lojmanında polislerin olduğu bana bildirildi. Polis marifetiyle Ankara’ya getirilmesi istendi. Evinde arama yapılmadı” dedi.

Aras, müvekkili hakkında bir gözaltı kararı olmadığını belirterek, “Herhangi bir gözaltı kararı yok. Zaten ben 10 gün önce savcılığa başvuruda bulundum. Yazılı dilekçe vererek, 28 Şubat soruşturması kapsamında ifadesinin alınmasını talep ettim müvekkilimin. Sadece polis marifetiyle getirilme kararı var” diye konuştu.

Gözaltı kararı olmamasına rağmen iki polis aracının Karadayı’nın evine gelmesine de tepki gösteren Aras, “Bu durum hukuksuzdur. Çünkü gözaltı kararı yok. Müvekkilim havaalanına götürülmek üzere yola çıkarıldı” dedi.

SAĞLIK KONTROLÜNDEN GEÇİRİLDİ

Karadayı, sağlık kontrolünden geçirildi. Karadayı, sağlık kontrolü için Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’na getirildi. Kendi korumaları ve sivil polis eşliğinde adliyeye getirilen Karadayı, otopark kapısından içeri alındı. Adli Tıp’ta sağlık kontrolünden geçirilen Karadayı yeniden otoparktaki araca indirildi. Asansör ile araca indirilen Karadayı’nın görüntülenmemesi için gazeteciler otoparka sokulmadı.

Savcılığın hakkında gözaltı kararı da çıkardığı Karadayı, uçakla Ankara’ya götürülüyor.

AKP’DEN İLK YORUM

AKP Genel Başkan Yardımcısı M. Ali Şahin, 28 Şubat soruşturması kapsamında Genelkurmay eski Başkanlarından emekli Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı’nın ifadeye çağrılmasıyla ilgili, “Türkiye normalleşirken, daha güçlü demokrasiye doğru
yol alırken, geçmişte yaşanmış demokrasi ve hukuk dışı uygulamaların hesabının sorulmaması mümkün değildir
” dedi.

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Karadayı’nın evinde arama olmadığını belirterek, ”Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın gönderdiği talimat gereği ifadesi alınmak üzere Ankara’ya çağrılması söz konusu. Sadece ifadesi alınmak üzere bugün götürülmesi yönünde bir talimat var. İstanbul Emniyetimiz de bununla ilgili olarak kendisini evlerinden alarak Ankara’ya intikallerini sağlamak üzere şu anda görev başındalar.” dedi.

ÇEVİK BİR: ‘EMİR KOMUTA VAR’

28 Şubat soruşturması kapsamında tutuklu bulunan dönemin Genelkurmay 2. Başkanı emekli Orgeneral Çevik Bir, ”28 Şubat 1997 tarihli MGK toplantısı sonrasında da Genelkurmay 2. Başkanı Çevik Bir, Genelkurmay Başkanı Karadayı’dan aldığı emir ve direktiflere göre mutad çalışmayı başlatmış, yönergeler, usul ve prensipler çerçevesinde hazırlıklarına başlamıştır” demişti.

82 SORU VE TUTUKLAMA TALEBİ

Uçakla Ankara’ya getirilen Karadayı havaalanından adliyeye Genelkurmay’a ait olduğu öğrenilen sivil bir araçla getirildi. 83 soru sorulan ve yaklaşık 4 saat ifade verrikten sonra mahkemeye sevk edilen Karadayı serbest bırakıldı.

TANKLARI SİZ Mİ YÜRÜTTÜNÜZ?

İsmali Hakkı Karadayı’nın savcılıkta soruların hepsine yanıt verdiği öğrenildi. “Sincan’da tankları siz mi yürüttünüz?” sorusuna Karadayı’nın, “Haberim yok. Güzergahtaki yolun bozuk olması nedeniyle tankların oradan geçirildiğini biliyorum. Bunun dışında bilgim yok” yanıtını verdiği öğrenildi. Karadayı ayrıca, “Islak imzam olmayan hiçbir belgeyi kabul etmiyorum. Hazırlanan belgelerle ilgili bilgim yok, Bilgim olsaydı ıslak imzam olurdu” diye konuştu.

SERBEST BIRAKILDI

Eski Genelkurmay Başkanı Emekli Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı tutuklama talebiyle çıkarıldığı mahkemece serbest bırakıldı.

ASKERHABER / ANKARA, 3.1.13

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir