‘Kanunsuz dinleme muhakkak önlenmelidir’

‘Kanunsuz dinleme muhakkak önlenmelidir’

CHP Genel Başkan Yardımcısı Halıcı, ”Vatandaşlarımızın haberleşme mahremiyetinin, devletin namusu olduğu bilinci ile her türlü kanunsuz dinleme muhakkak önlenmelidir.” dedi.
CHP Genel Başkan YardımcısıEmrehan Halıcı, ATO Congresium’da düzenlenen TELKODER 7. Olağan Genel Kurulu’nun açılışında, telekomünikasyon sektörünün diğer tüm sektörlere altyapı sağlayan, yarattığı istihdam ve gerek milli gelire katkıları bakımından çok büyük öneme sahip olduğunu söyledi.

Halıcı, bu yüzden bu alanın çok iyi yönetilmesi gerektiğini, bu nedenle de gerekli
yasal düzenlemelerin zamanında ve ilgili tüm birimlerin mutabakatı sağlanarak yapılması gerektiğini belirtti. CHP Genel Başkanı Yardımcısı Halıcı, TELKODER’in yasaların
hem yapım hem de uygulama aşamasında etkin rol aldığını gördüklerini dile getirerek, telekomünikasyon ve bilişim sektörünün çok hızlı bir büyüme göstermeleri gerektiğini savundu. Halıcı, ”Ancak, bizim görüşümüz, bu alanlardaki büyümelerin yeterli düzeyde olmadığıdır.” dedi. Hem bu dönemde hem de daha önceki dönemde yapılan bütün hizmetlerin takdir edilmesi gerektiğini vurgulayan Halıcı, yapılan bütün iyi niyetli hizmetlerin yanında olduklarını söyledi.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) da aralarında bulunduğu bağımsız kuruluşların bağımsızlıklarını yitirdiğini ileri süren Halıcı, ”Oysa ilk kuruldukları yıllarda ilişkili, kuruluş olarak bakanlıklara sadece şeklen bağlı olan
bu kurullar, 2010’da çıkan bir Kanun Hükmünde Kararname ile ilgili kuruluşlar haline gelmişlerdir. Bu da bakanlıklar ve siyasete doğrudan bağlanma demektir. Biz bunu doğru bulmuyoruz
” dedi.

Telekomünikasyon hizmetleri piyasasında yeterli rekabetin olmadığını öne süren Halıcı, şöyle devam etti:

Bu eksikliğin bir an önce muhakkak giderilmesi gerek. Örneğin sabit telefon internet alanlarındaki mevzuat kağıt üzerinde kalmamalı fiilen uygulamaya geçirilmelidir. Türk Telekom’un TT Net ve benzeri alt kuruluşları, bağlı oldukları şirketlerle aynı şekilde denetlenmelidir. Kamu kuruluşlarının telekomünikasyon hizmetleri alımlarının muhakkak ihale yoluyla yapılması sağlanmalıdır.”

Halıcı, vatandaşların haberleşme hizmetleri ve bilgi erişim olanaklarına daha ucuz bir şekilde ulaşması için telekomünikasyon hizmetleri üzerinden alınan bütün vergiler, harçlar ve kesintilerin mutlaka azaltılması gerektiğini ifade etti.

Haberleşme ve internet güvenliğinin de mutlaka sağlanması gerektiğini savunan Emrehan Halıcı, ”Vatandaşlarımızın haberleşme mahremiyetinin, devletin namusu olduğu bilinciyle, her türlü kanunsuz dinleme muhakkak önlenmelidir ve aksi durumlarda çok ciddi yaptırımlar uygulanmalıdır.” diye konuştu.

 (Cumhuriyet, 21 Kasım 2012)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir