Menopozda bile doğum şansı!

Menopozda bile doğum şansı!

Kökten döllenebilir yumurtalar

Japonya’da bilim insanlarının deri hücresinden aldıkları kök hücre ile dölledikleri yumurtadan yeni nesil fareler elde edildi.

Amerikan “Science” dergisinde yayımlanan makaleye göre, fareler üzerinde yapılan deney eğer insanlara da uygulanabilirse, çocuk sahibi olamayan çiftlere ve kadınların menopozdan sonra bile çocuk sahibi olmalarına yardımcı olabilecek.

Makaleye göre, Kyoto Üniversitesi’nde geçen yıl kök hücre kullanarak canlı spermler elde eden bilim insanları, bu kez benzer teknikle kök hücrelerden döllenebilir yumurtalar elde etti.

Embriyo ve deri hücresinden alınan kök hücrelerinden yumurta hücresi elde eden bilim insanları, bu yeni yumurtayı farede bulunan diğer yumurta hücreleriyle çevreledi. Olgunlaşan yumurta erkek farelerden alınan spermlerle döllendikten sonra taşıyıcı annenin rahmine yerleştirildi ve sağlıklı fare yavruları dünyaya geldi. “Nineleri” laboratuvarda bir hücre olan bu bebekler de daha sonra kendi bebeklerini üretti.

Araştırmanın çocuk sahibi olamayanlara yardımcı olacağı bildirilse de uzmanlar aşılması gereken hem bilimsel hem de ahlaki engeller olduğunu ifade ediyor.

Kök hücreler kandan kemiğe, saçtan deriye, vücudun her hücresine dönüştürülebiliyor.
(Cumhuriyet 06.10.2012)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir