Onur Öymen: Özgür Suriye Ordusuna destek vermek doğru mu?

Onur Öymen
Özgür Suriye Ordusuna destek vermek doğru mu?

Birleşmiş Milletler, Uluslararası Suriye Bağımsız Araştırma Komisyonu Başkanı Paulo Pinheiro, yaptığı son açıklamada Suriye Hükümetini ağır insan hakları ihlallerinde bulunmakla suçladıktan sonra muhalif silahlı grupların da cinayet, yargısız infaz ve işkence gibi savaş suçları işlediğini bildirdi.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri Navi Pillay de Hükümet kuvvetlerinin sivil yerleşim merkezlerine saldırılarını kınadığını, ancak silahlı muhalif grupların da adam kaçırma ve işkence gibi insan hakları ihlallerinde bulunduğunu söyledi.

Türk Hükümeti şimdiye kadar Esad yönetiminin sivil halka saldırılarını kınadı ama silahlı muhalif grupların işledikleri cinayetlere değinmedi. Hatta Başbakan dün, Suriye’deki muhalif gruplara lojistik destek sağlandığını söyledi.

Silahlı muhalif Gruplardan biri olan Özgür Suriye Ordusu üç gün önce yaptığı açıklamada karargahını Türkiye’den Suriye’deki kurtarılmış Bölgelere taşıdığını bildirdi. Demek ki, şimdiye kadar bunların karargahı Türkiye’deymiş!

Anayasamız ve yasalarımız yabancı silahlı grupların Türkiye’de karargah kurmalarına izin veriyor mu? Bu izni hangi makamdan almışlar? Her halde muhalefet partileri bu soruları soracaklardır.

Türkiye insan haklarını ihlal eden, cinayet işleyen, işkence yapan hiçbir grubun destekçisi ve koruyucusu olamaz.

Hele Birleşmiş Milletlerin bu açıklamaları ortadayken bu konuda daha da dikkatli olmak zorundadır. Unutmayalım ki, Özgür Suriye Ordusunun karargahını taşıdığı “Kurtarılmış Bölgelerin” çoğu PKK’nın uzantısı konumundaki PYD’nin denetimindedir. Başbakanın dünkü televizyon programında PKK’yı desteklemekle suçladığı ülkelerden biri olan Fransa, bu kurtarılmış bölgelerin güvenliğinin Birleşmiş Milletler tarafından sağlanmasını önermiştir.

Türkiye kanlı ve acımasız bir iç hesaplaşmaya dönüşen bu çatışmalara sürüklenmemeli ve Türkiye’nin güvenliğini de tehdit eden bir oyunun parçası olmamalıdır.

Sevgiler, saygılar.
28.9.12
Onur Öymen

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir