Türk doktora ABD’den patent!

Türk doktora ABD’den patent

ABD Patent Dairesi, Miami Üniversitesi Miller Tıp Okulu’ndaki Kök Hücre Enstitüsü’nden Doç. Dr. Tan İnce’nin kendi geliştirdiği yeni hücre kültürüne patent verdi.

Dr. İnce patent için 2005 Mayıs ayında başvuruda bulunmuştu.

Dr. İnce Whitehead Enstitüsü’nde çalışmalarını sürdürürken yeni bir hücre kültürü besin ortamı geliştirmişti. Bu kültür şimdi insan meme ve yumurta hücresinin laboratuvar ortamında geliştirilmesinde yaygın olarak kullanılıyor.

Bu buluş, farklı insan meme hücresi tiplerinden üretilmiş, genetik olarak birbirinin aynı olan tümörlerin doğrudan mukayese edilmesinin yolunu açıyor.

Kök hücre araştırmaları

Bu çalışma ayrıca tümör hücre davranışının, normal hücre tipinden büyük ölçüde etkilenmiş olduğunu ortaya koyuyor. Hürriyet’e konuşan Doç. Dr. İnce, buluşu ve önemini şöyle anlattı:

“Bu teknolojiyi kullanarak, hastadan aldığımız tümör hücrelerini laboratuvarda büyütüp, ilaçlara yanıtını test edeceğiz. Günümüzde tedaviye başlamadan, kullanılan ilaçların hastaya faydalı olup olmayacağını bilmeye imkân olmuyor. Tümör hücrelerini büyüttüğümüz zaman, binlerce ilacı test etme imkânı olacak. Böylece hastaya, kendi tümörü üzerinde etkili olma ihtimali en yüksek ilacı seçip verebilme olanağı doğacak.”

(Cumhuriyet Bilim Teknik 21.09.2012)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir