Konvoya saldırı: 9 şehit 71 yaralı

Konvoya saldırı: 9 şehit 71 yaralı

PKK’li teröristler, Bingöl-Muş karayolunun 20. kilometresinde askeri konvoya saldırdı.
Saldırıda 9 asker şehit oldu, 71 asker yaralandı.
Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, şehit olarak gösterilen bir askerin kalbinin yeniden çalıştırıldığını söyledi.

PKK’li teröristler bugün saat 12.30 sıralarında Bingöl-Muş karayolunun 16. kilometresindeki Kardeşler köyü yakınlarında askeri konvoya saldırdı. İzin ve görevden dönen, sağlık kontrolü yaptıran askerler, Elazığ’daki toplama merkezinden bu sabah Muş ve Van’daki birliklerine gitmek üzere 10 zırhlı araç, jammerli araçlar ve güvenlik önlemleri altında otobüslerle yola çıktı.

Askerler silahsızdı

Silahsız ve sivil kıyafetli olduğu öğrenilen 200 askeri taşıyan 3 otobüs ve 2 minibüsün bulunduğu konvoy,
pusu kuran PKK’li teröristlerin saldırısına uğradı
. Roketatar ve uzun namlulu silahlarla gerçekleştirilen saldırıda, roketin isabet ettiği sivil otobüs alev alıp yanmaya başladı. Konvoyun güvenliğini sağlayan askerlerin karşılık vermesiyle başlayan çatışma, PKK’li teröristlerin olay yerinde bulunan beyaz renkli bir otomobille kaçmasıyla sona erdi.

BAŞBAKAN ERDOĞAN İLE G.KURMAY BAŞKANI ÖZEL GÖRÜŞTÜ

Şehit sayısı 9, yaralı sayısı 71

Saldırı haberinin alınmasının ardından bölgeye takviye birliklerle çok sayıda ambulans ve itfaiye ekibi
sevk edildi. Yaralı askerler ambulanslarla Bingöl ve Muş’taki hastanelere kaldırıldı. 6 askerin şehit olduğu haberinin ardından şehit sayısı ilerleyen saatlerde 10 olarak açıklandı. Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, saldırıda ağır yaralanan bir askerin ilk etapta kalbi durduğu için şehit olarak gösterildiğini, askerin kalbinin tekrar çalıştırıldığını, bu nedenle şehit sayısının 9 olduğunu belirtti.

Şehit cenazeleri Malatya’da

Bingöl-Muş karayolunda öğlen saatlerinde meydana gelen terör saldırısında şehit olan askerlerin naaşları, cenaze nakil araçlarıyla Malatya Adli Tıp Kurumu’na götürüldü. Şehitlerin cenazeleri, askerlerin omuzlarında Adli Tıp Kurumu’nda otopsinin yapılacağı kata indirildi.

Acil kan anonsu yapıldı

Yaralanan askerlerin bir kısmı, Muş Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alınırken, Bingöl Belediyesi’nin hoparkörlerinden kan ihtiyacı anonsu yapıldı.

Vali, 1993’ü hatırlattı

Bingöl Valisi Mustafa Hakan Güvençer, saldırıya uğrayan konvoyda bulunan askerlerin, memleketlerinden dönen siviller olduğunu söyledi. 24 Mayıs 1993 günü 33 askerin şehit edildiği saldırıyı hatırlatan Vali Güvençer,

“1993 yılında yaşadığımız menfur saldırı gibi lanetli örgüt çirkin yüzünü göstermiştir. Sivil, silahsız kardeşlerimize böyle bir hain pusu kurdu.Konvoyda 3 otobüs, 2 minibüs, asker taşıyan 5 sivil araçla toplam 200 askerimiz vardı” diye konuştu.

(Cumhuriyet portalı, 18 Eylül 2012)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir