‘Cari açık hala kabus’

CHP Milletvekili Sinan Aygün, Türkiye’nin hala yüksek bir cari işlemler açığı sorunuyla karşı karşıya olduğunu söyledi. Aygün, Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’nın “Yüksek cari açıktan kurtulduk” yönündeki açıklamalarını da eleştirdi.
(basın, 4.9.12)

CHP Milletvekili Sinan Aygün, cari açıkla ilgili yazılı açıklama yaptı. 2011 yılında 77.1 milyar dolarla rekor düzeye çıkan cari işlemler açığının bu yılın ilk altı ayında 31.1 milyar dolar olarak gerçekleştiğine dikkat çeken Aygün, geçen yıla göre azalmakla birlikte Türkiye’nin hala yüksek bir cari işlemler açığı sorunuyla karşı karşıya olduğunu vurguladı. Aygün, hükümetin ve ekonomi yönetiminin bu gerçeği görmezden gelmeye devam ettiğini belirterek, Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’nın “şu anda tedirgin edici, yüksek seviyedeki cari açıktan bir yerde kurtulmuş oluyoruz” şeklindeki açıklamasını yadırgadığını ifade etti.

“AKP hükümeti cari açık sorununu küçümsüyor”

Aygün, Türkiye ekonomisinin bu yıl yüzde 3 oranında bile büyümesi kuşkuluyken,
ulusal gelirin % 7-8’i kadar cari işlemler açığı vermesinin cari işlemler açığı sorununun büyüklüğünü gösterdiğini ifade etti. Aygün şunları kaydetti:

“Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’nın (GSYH) % 7-8 oranında açık vermesinin anlamı şudur:

Türkiye 60 milyar $ cari açık verecek, bu açığa karşılık ulusal geliri yalnızca 20-25 milyar $ büyüyecek. Yani 100 $ büyüyebilmek için 200 dolardan çok açık vermesi gerekecek. AKP hükümeti, 2003’ten bu yana cari açık sorununu küçümsüyor.
AKP hükümetinin bu umursamazlığı cari işlemler açığın cari kabusa dönüşmesine
yol açmıştır.”

Türkiye’nin AKP hükümetinden önceki 80 yıllık dönemde toplam 57 milyar dolarlık
cari işlemler açığı verdiğini anımsatan Sinan Aygün, son 9.5 yılda ise verilen
toplam cari işlemler açığının 324.7 milyar $ olduğunu belirtti.

Aygün, “AKP döneminde verilen cari açık 80 yılda verilen açığı 6’ya katladı.
Umursamazlık yüzünden ülke cari açık kâbusları görmeye başladı.”

“Sorun AKP’nin uyguladığı yanlış ekonomik politikalar”

Sinan Aygün, hükümet ve ekonomi yönetiminin cari işlemler açığını “yapısal” nedenlere bağlayıp sorumluluktan kurtulmayacaklarını bildirdi. Aygün, AKP’nin iktidara geldiği 2002’de ulusal gelirin % 0.3’ü kadar olan cari işlemler açığının (yalnızca 0,6 milyar $!) yıllar içinde sürekli artarak 2011’de ulusal gelirin % 10’una çıktığını belirtti. Bu gelişmenin, cari işlemler açığını yaratan sorunun AKP’nin uyguladığı yanlış ekonomik politikalar olduğunu gösterdiğini kaydeden Aygün şu değerlendirmelerde bulundu:

“Türkiye AKP döneminde verilen bu yüksek cari işlemler açığı yüzünden gelecek kuşaklara çok kötü bir kalıt (miras) miras bırakmaktadır. Bu büyük cari işlemler açıkları dış borçlanmayla ve ülkenin en önemli kuruluşları yabancı sermayeye satılarak, sıcak paraya yıllık %20’lere varan $ faizleri ödenerek finanse edilmiştir.

Bu nedenle Türkiye’nin 2002’de 129 milyar $ olan dış borç stoku, bugün 320 milyar doları bulmuştur. Yani Türkiye son 9 yılda önceki 80 yıldan daha fazla dış borç biriktirmiştir. 2002’de 6,6 milyar $ olan Türkiye’deki sıcak para 120 milyar doları aşmıştır.

Türkiye son 9,5 yılda doğrudan yabancı sermaye yatırımlarına, portföy yatırımlarına ve dış borçlara kar ve faiz olarak 107 milyar $ ödemiştir.
Bu politikalar sürdükçe ödenen fatura da büyüyecektir”

Sinan Aygün, ulusal gelirin % 7-8 düzeyinde bir cari işlemler açığının düşük olmadığını belirterek; dünyanın en yüksek cari açığını veren ABD’nin bu açığının ulusal gelirine oranının % 3.2, krizdeki Yunanistan’ın açığının ulusal gelirine oranının % 6.7, İspanya’nın açığının ulusal gelirine oranının ise % 2.8 olduğuna dikkat çekti. (http://www.chp.org.tr/?p=84185, 4 Eylül 2012)

2012 sonbaharında toplam borç 600 milyar dolara koşuyor!
2002 sonunda AKP iktidar olduğunda, Cumhuriyet’in 80 yıllık toplam borcu 221 milyar $ idi.. AKP 10 yılda toplam borcu 3’e katladı! Nereye?? AKP ile yeniden sömürgeliğe! (A. Saltık, 5.9.12)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir