700üncü dosyamız : Gaziantep’te kalleş provokasyon

Gaziantep’te_kahpece_provokasyon_20.8.12

EN BÜYÜK SALDIRI – Gaziantep Belediye Başkanı Güzelbey, kentte daha önce bu kadar büyük bir saldırı yaşanmadığını vurguladı. Caddenin en kalabalık olduğu akşam saatlerinde meydana gelen saldırıda çevredeki binaların camları kırıldı, araçlar tahrip oldu. Saldırının ardından izinli doktorlar göreve çağrılırken yurttaşlar kan bağışı için hastanelere akın etti.

EN BÜYÜK SALDIRI – Gaziantep Belediye Başkanı Güzelbey, kentte daha önce bu kadar büyük bir saldırı yaşanmadığını vurguladı. Caddenin en kalabalık olduğu akşam saatlerinde meydana gelen saldırıda çevredeki binaların camları kırıldı, araçlar tahrip oldu. Saldırının ardından izinli doktorlar göreve çağrılırken yurttaşlar kan bağışı için hastanelere akın etti. (20.8.12)

Cumhuriyet 21.08.2012

Gaziantep’te Türkleri, Kürtleri ve Arapları birbirine düşürmeyi amaçlayan bombalı saldırıda 8 yurttaş yaşamını yitirdi, 60’tan fazla kişi yaralandı

Bunun adı alçaklık

‘Bomba Suriye’den’ iddiası Gaziantep’in en merkezi yerlerinden Şehitkamil ilçesinde Karşıyaka Polis Merkezi’ne 10-15 metre uzaklıktaki otobüs durağına bırakılan bomba yüklü otomobil uzaktan kumandayla patlatıldı. Durakta yolcu indiren iki halk otobüsünün yanı sıra bir servis aracı ve bir yabancı plakalı otomobilin yandığı saldırıda aralarında 2 yaşında bir çocuğun da bulunduğu 8 kişi öldü, 60’tan fazla kişi yaralandı. Bombanın Suriye’den geldiği ileri sürüldü. Güvenlik güçlerinin 15 gündür bomba yüklü bir aracı aradığı öğrenildi.

Gaziantep’in Şehit Kamil ilçesinde Karşıkaya Polis Merkezi yakınlarında bulunan bir otobüs durağına bırakılan bomba yüklü otomobil uzaktan kumandayla patlatıldı. Patlama sonucu yanan 2 otobüs ve bir minibüs ve bir otomobilde bulunan 8 kişi yaşamını yitirdi, aralarında polislerin de bulunduğu 61 yurttaş yaralandı. Ölenlerden birinin 2 yaşında olduğu öğrenildi. Saldırıda kullanılan patlayıcıların Suriye’den getirildiği öne sürüldü.

Patlama, kentin en merkezi yerlerinden Şehitkamil ilçesinde Karşıyaka Polis Merkezi önünde saat 19.45 sıralarında meydana geldi. Caddenin en kalabalık olduğu sırada tahrip gücü yüksek patlayıcı yüklü otomobili polis merkezine 10 – 15 metre uzaklıkta park edip ayrılan bir terörist, uzaktan kumandayla bombayı infilak ettirdi. Patlamanın ardından durakta yolcu indirip bindiren 2 halk otobüsü ile yabancı plakalı bir otomobil yanmaya başladı, çevredeki binaların camları kırıldı, araçlar tahrip oldu. Patlamayla alev topuna dönen halk otobüslerindeki yolcular ve çevrede bulunanlar can havliyle araçlardan kendilerini dışarı atmaya çalıştı. Aralarında, Karşıyaka Polis Merkezi’nde görevli polislerin de bulunduğu çok sayıda kişi yaralanırken, otobüslerde alevler arasından çıkamayan bazı yolcular diri diri yandı. Yaralılar ambulanslarla çevredeki hastanelere kaldırıldı. Bayram nedeniyle izinli doktorlar göreve çağrıldı. Hastaneye kaldırılan yaralılar için şehirde ve sosyal medyada kan bağışı duyurusu yapıldı. Yurttaşlar kan bağışı için hastanelere akın etti. İkinci patlama tehlikesine karşı önlem alan polis, yakınlarından haber alamadığı için bölgeye gelen yurttaşları olay yerinden uzaklaştırdı.

Gaziantep Valisi Erdal Ata, saldırıda 8 kişinin öldüğünü, 61 kişinin yaralandığını söyledi. Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey şehirde ilk kez bu kadar büyük bir saldırı gerçekleştirildiğini belirterek “Eğer bu saldırı arife günü meydana gelseydi 60 kişi ölebilirdi” dedi.

Mustafa Kemal Üniversitesi öğrencisi olan Şarlıurfa’nın Suruç ilçesi nüfusuna kayıtlı Mehmet Emin Hasandağ adlı kişinin, 2 hafta önce bomba yüklü 27 E 7278 plakalı otomobille Gaziantep’e geldiği istihbaratını alan emniyet, tüm birimleri uyarmıştı. Ancak polisin bir türlü ulaşamadığı bu kişinin, saldırıyı düzenlediği değerlendiriliyor. Güvenlik güçleri, bomba yüklü aracı park edip uzaklaşan bir kişinin eşkâlini belirledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir