Bağlantı


ÇEVRE FELAKETİ YAŞIYORUZ !!

“Bir şahsın yaşadıkça memnun ve mutlu olması için
lazım gelen şey, 
kendisi için değil, kendisinden sonra
gelecekler için çalışmasıdır.”
Mustafa Kemal ATATÜRK

 Çevreci karga…

İnsanın yapamadığını, İzmir Kültür Park’ta yaşayan karga yaptı! 
(17.6.2015-DHA)

 *****

portresi

Prof. Dr. Mehmet Ali KÖRPINAR
İstanbul Üniv. Cerrahpaşa Tıp Fak.

Değerli arkadaşlar,

Güzel ülkemizde ve dünyamızda; küresel sermaye ve AB-D emperyalizminin çıkarları yüzünden oluşan çevre kirlilikleri nedeniyle sağlıklı ve mutlu yaşamımız giderek tehlikeye düşmektedir. Bizden sonraki kuşaklara da daha riskli ve kirli bir dünya bırakmamız söz konusu. Pek çok gelişmiş ülkede toplum, yaşanan çevre felaketlerine karşı hem siyasal hem de sivil toplumsal örgütleri ile gereken tepkilerini çok güzel ortaya koymaktadır. Ne yazık ki güzel ülkemizde siyasal yaşam kısırlaştı ve yalnızca dinsel siyasete veya etnik kimliğe dayalı duruma geldi. Çağdaş demokrasilerde olduğu gibi ülkemizde yaşanan çevre kirliliğine ve halk sağlığına karşı duyarlı bir siyaset ve siyasal güç söz konusu değil.

Oysa dünyamızda ve güzel ülkemizde her yıl yinelenen ve yıllardır süren çevre sorunlarımızı dile getirmemiz ve hep birlikte çözümler aramamız gerekir. Örneğin :

 • ÇEVRE ALARMI SANAYİYİ DURDURDU. Şili’nin başkenti Santiago’da yaşanan olağanüstü hava koşulları gerekçesiyle çevresel acil durum ilan edildi. 900 fabrikada üretim 24 saat süreyle askıya alındı. (23.5.2015-Milliyet).
 • KALİFORNİYA CAYIR CAYIR. ABD’nin Kaliforniya eyaleti cehenneme döndü. Denetim altına alınamayan 21 yangın, toplam 542.280 m2’lik alana yayılmış durumda. Şu ana dek ancak %12’si denetim altına alınabilmiş (5.8.2015-Cumhuriyet). Umarım, en kısa sürede gereken hazırlıklar yapılır ve güzel ülkemizde de bu felaketi yaşamayız.
 • HORTUM-YILDIRIM-SEL. Garip bir yaz mevsimi yaşıyoruz. İzmir’de 2 hortum, Bodrum Kadıfekale plajı açığına düşen yıldırım ve Bartın’da 1 saatte m2 ye düşen 27 kg yağış ile pek çok ev ve işyeri su altında kaldı (20.6.2015-Sözcü).
 • PAKİSTAN’da AŞIRI SICAKLARDAN ÖLENLERİN SAYISI 700’e ÇIKTI. Pakistan’da 45o yi bulan hava sıcaklıkları nedeniyle can yitimi 700’e ulaştı. Ülkede acil durum ilan edilirken, sıcaktan etkilenenler için acil yardım merkezlerinin açılacağı belirtildi (24.6.2015-Milliyet).
 • AŞIRI SICAKLARIN SUÇLUSU DEV GÖKDELENLER. Giderek gökdelen adasına dönen İstanbul’da bunaltıcı sıcakların suçlusu bulundu. Gökdelenlerin rüzgarı engellediğini belirten uzmanlar, dev binaların cam kaplamalarının da Güneş ışıklarını yansıtarak ısıyı daha fazla artırdığına dikkat çekiyor (10.7.2015-Milliyet).
 • KURBAĞALIDERE’de KOKU DAYANILMAZ, 50 MİLYONLUK FOKURTU !
  Yıllardır ıslah edilmeyen Kurbağalıdere’den sıcakların etkisiyle daha keskin bir koku ve renkli kabarcıklar çıkıyor. 3 yıl önce 50 milyona ihale edilen ıslah projesi bekliyor. Bakteri yuvası dere için Kadıköy halkı sokaklara dökülüyor (30.7.2015-Milliyet).
 • ISTRANCA ORMANLARINA HANÇER. Kırklareli, Demirköy İlçesi ve Balaban köyleri arasındaki Istıranca ormanlarında kalan 2.831 hektarlık alanda, 91 adet bakır arama sondajı için Çevre ve Şehircilik Bakanlığından izin çıktı (2.7.2015-Cumhuriyet).
 • KATLİAMA KARŞI NÖBET. Artvin Cerattepe dünyanın 100 doğal ormanından birine sahip. Burada maden çıkarılmasına Yargıtay izin vermedi. Ama Doğa harikası yaylaya teleferik kurmak için şirkete onay çıkınca, Artvinliler ayağa kalktı, yolu kapatıp iş makinelerini durdurdu (30.06.2015-Sözcü).
 • TOPRAĞIMIZI YİTİRİYORUZ. Türkiye son 10 yılda tarım alanlarından %10’unu yitirdi. Buna göre 650.000 hektara yakın arazi imara, turizme ve sanayileşmeye kurban gitti (5.7.2015-Sözcü).
 • YEŞİL YOL KARADENİZ’i İKİYE BÖLDÜ. Samsun’dan Artvin’e kadar 8 ildeki 40 yaylayı karayoluyla birbirine bağlayacak Yeşil Yol Projesi tartışmaları bitmiyor. Çevreciler projenin ekosistemi yok edecek çevre felaketi olduğunu söylüyor. Projeye destek çıkanlar ise “Turizmi baltalamaya kimsenin hakkı yok.” diyor (15.7.2015-Milliyet).
 • ARAP TURİST GÖZÜNÜ KARADENİZ YAYLALARINA DİKTİ. Ordu’ya 50 milyon $ yatıran Araplar, yaylalara göz dikti. Çambaşı ve Aybastı Perşembe yaylasına tatil köyü yapmak istiyorlar. Geçen yıl kenti 15.000 Arap turistin ziyaret ettiği, 8.000’nin kentte konakladığı belirlendi (1.7.2015-Cumhuriyet).
 • TRAFİKTE BÜYÜK TEHLİKE: DİKKAT! ‘YANICI’ ARAÇLAR YOLLARDA.
  Fırsatçılar, otel ve restoranlardan topladıkları yemek yağlarını “beyaz ruh” ile karıştırıp yakıt üretti. Çok çabuk yangına neden olan yakıtın, Esenler otogarından otobüs ve minibüslere dağıtıldığı ortaya çıktı. (9.7.2015-Milliyet).
 • KÖPEK ETİ FESTİVALİ, İSYANA KARŞIN BAŞLADI. Çin’de 10.000 köpeğin etleri için katledileceği festival, dünyadan gelen tepki seline kulak tıkayarak başladı. Çinli bir kadın, son anda parasını ödediği 100 köpeği kurtarmayı başardı (23.6.2015-Milliyet).
 • GELENEKSEL KATLİAM. Faroe adalarında “geleneksel” olarak düzenlenen avda 250 balina bir gün içinde katledildi (26.7.2015-Milliyet).
 • KATİL DİŞÇİ. Zimbabwe’nin en ünlü simalarından biri haline gelen ve insanlara gösterdiği yakınlıkla tanınan Cecil isimli aslanı, ABD’li dişçi Walter Palme, okla vurarak avlamış (29.7.2015-Milliyet).
 • BİRİ BU KADINI DURDURSUN. Güney Afrika’da avlanan aslan Cecil’in öldürülmesi uluslar arası kamuoyunun tepkisini çekerken, ABD’nin Idaho eyaletinden Sabrina Cogatelli de vurduğu zürafa ile anı fotoğrafı çektirdi (3.8.2015-Cumhuriyet).

*****

Değerli arkadaşlar,

Yukarıda sıralamaya çalıştığım, dünyada ve ülkemizdeki çevre felaketlerine karşı halkımızın, sizlerin, STK’ların, tüm yöneticilerimiz ve danışmanlarının umarım dikkatini çekebilirim ve de gereken önlemleri de zamanında ve hep birlikte alırız. Özellikle çevre kirliliği için alınması gereken önlemler ne denli gecikirse, olası çözümlerin de o denli zorlaştığı sonucunu, bilgilerinize sunmak isterim. Aksi halde dünyamızı ve onun en güzel ülkesinin doğal yaşam olanaklarını göz göre göre yitireceğiz.

Sevgi ve saygılarımla (12.08.2015)

NOT     : Güzel ülkemiz, iç ve dış güvenlik açısından oldukça kötü günler yaşıyor.
Her gün saygıdeğer canlarımızı yitiriyoruz. Bu terör kaosu sürerse ekonomik sıkıntılarımız da artacaktır. Yıllardır uyguladıkları projeler ile bizleri birbirimize düşman edenler ise
zil çalıp oynuyor. Bu tuzaktan en kısa sürede çıkmayı umut ediyorum
.

=================================

Dostlar,

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden meslektaşımız olan Sayın Prof. Dr. Mehmet Ali KÖRPINAR
çok canalıcı bir sorunu çarpıcı örneklerle dile getirmiş.. “Çevreci karga” motifi bir parça kurgu gibi dursa da, verilmek istenen iletiye dikkat çekmek açısından akıllıca olmuştur..

Hepimizin çoook ciddi sorumlulukları var bu bağlamda.

1. Önce GEREKSİZ VE AŞIRI NÜFUS ARTIŞINI KESİNKES DURDURMAK!
HER AİLEYE 1 ÇOCUK… BAŞKA YOLU YOK..

2. İkinci olarak, en üst düzeyde tasarruflu yaşamak.. Zerre israf yapmamak.

3. olarak, çevrenin sonlu olduğunu akıldan çıkarmamak ve gelecek kuşaklara karşı
mirasyedi savurganlığı değil emanetçi sorumluluğu

Dunya_bize_emanet

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı; kent rantları için kafa yorduğu ölçüde,
çevre sağlığı güvenliği – geleceği açısından da ciddi emek harcamak zorunda!

Öyle ki, tam bir toplumsal seferberlik düzeyinde üstelik..

Sevgi ve saygı ile.
12 Ağustos 2015, Ankara

Dr. Ahmet SALTIK
www.ahmetsaltik.net
profsaltik@gmail.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir