İstiklal Marşı şairi Mehmet Akif Ersoy’dan : Sahipsiz milletin batması haktır..

Uğur Mumcu’dan : Bir Devlet nasıl teslim alınır ??

Aziiiz Uğur Mumcu, hâlâ aydınlatmayı sürdürüyor.. Olup bitenleri dünden kalkarak bu güne bağlamak ve geleceği kestirebilmek için bilgi sahibi olmak gerekiyor. Bu olmadan nasıl fikir sahibi olunabilir ki? Bunu da öğretti Mumcu..

Mustafa Kemal Farkı.. Çağdaşlaşan Türkiye..

Atatürkçü Düşünce Sistemi = Kemalizm (adına ne derseniz deyin..) özünde bir çağdaşlaşma tasarımıdır. Osmanlı’nın ümmet-tebaa-kul düzeninden Cumhuriyet’e geçiş, özgür yurttaş-birey yetiştirme ve hatta çağdaş uygarlık düzeyinin de ötesine geçmektir.. Sunulan fotoğraflar, 1923-38 dönemi 15 yıl gibi olağanüstü kısa bir dönemde nasıl kökten bir değişim-dönüşümün (=Devrimin!) yaşandığına tanık..
Her devrim, bir karşıdevrim atağı doğuruyor; gerici ve tutucuların devrime direnişlerine aydınlanmacılar karşı koyuyor.. Böylelikle tez-antitez-sentez döngüsü ile eytişimsel (diyalektik) olarak yaşam sürekli ileriye taşınıyor.. Son çözümlemede Atatürk’ün de öngördüğü üzere sömürgecilik ve yayılmacılık yeryüzünden yok edilecek..

İmam Hatip Mezunları hızla artıyor.. Imam&Hatip Religious High Schools are furiously being increased

Son yıllara dek yılda ortalama 100 bin mezun veren  İHL’den mezun olanların toplam sayısı 2 milyon dolayında… İl valilerinin yaklaşık ¼’ü, Kaymakamların yaklaşık 1/3’ü İHL mezunu. (15.12.11, A. Ercan)

Ahmet Saltık : 2012 Yılı ilk 6 ay Aydınlanma Makaleleri / Enlightenment papers in the 1st half of 2012 by Ahmet Saltik

“ Bütün Dünya bilsin ki, benim için bir taraflılık vardır : Cumhuriyet taraftarlığı, düşünsel ve toplumsal devrim taraftarlığı. Bu noktada, yeni Türkiye topluluğunda 1 bireyi, dışarıda düşünmek istemiyorum. ” (1924) Gazi Mustafa Kemal Paşa
2012_Yili_ilk_6_ay_Aydinlanma_Makaleleri