TTB’den Sağlık Bakanlığına çağrı: TURKOVAC ile ilgili tüm bilimsel verilerin paylaşmasını bekliyoruz

TTB’den Sağlık Bakanlığına çağrı :
“TURKOVAC ile ilgili tüm bilimsel verilerin paylaşmasını bekliyoruz”

Türk Tabipleri Birliği (TTB), yaptığı basın açıklamasında, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun acil kullanım onayı verdiği inaktif Covid-19 aşısı TURKOVAC’a dair Sağlık Bakanlığı’na tüm bilimsel verilerin paylaşılması çağrısında bulundu. Öte yandan, Sağlık Bakanlığı tarafından söz verilen tarihlerde beklenen gelişmelerin olmaması nedeniyle birçok kişinin yaşamını yitirdiğini belirtti.

 • Bizim katkı ve uyarılarımız yazının altındadır. Özenle okunmasını dileriz.
cumhuriyet.com.tr   22 Aralık 2021 Çarşamba, 23:35
TTB’den Sağlık Bakanlığına çağrı: TURKOVAC ile ilgili tüm bilimsel verilerin paylaşmasını bekliyoruzAKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün yaptığı açıklamada Turkovac’ın acil kullanım onayını aldığını duyurdu.
 • “Henüz faz 3 aşaması sürmekte olan bir aşının hatırlatma dozu çalışması verilerine veya faz 3 çalışmasının küçük ölçekli bir erken aşama verisine dayalı olarak Acil Kullanım Onayı alması durumunda bu ‘onay’ bilimsel olarak tartışmalı olacaktır.” çağrısı yapmıştı.

TTB, bu çağrıyı hatırlatarak araştırma sonuçları bilimsel ortamlarda, ilgili uzmanlık dernekleri ve meslek örgütümüzle zaman geçmeden paylaşılmalıdır.” dedi.

TTB, yaptığı açıklamada şunları da kaydetti:

 • Bilimsel çalışma sonuçları yayımlanmayan ve bilimsel ortamlarda tartışılmamış bir aşının güvenli ve etkili sayıldığına dair Bakanlık açıklamaları, maalesef var olan aşı tereddüdünü daha da artıracaktır.
 • Türkiye’de üretilen bir aşının sadece ülkemizde değil dünyada da pandemiyi denetim altına alma ihtimali, sevinçle karşılayacağımız bir durumdur. Ancak bunu yapmak için henüz uluslararası bilimsel hakemli bir dergide yer almayan faz 3 çalışmalarının bilimsel ortamlarda değerlendirilmesi, ardından fazların sonuçları ve bilimsel verilerinin paylaşılması gerekmektedir. Tüm bu sürecin ardından Acil Kullanım Onayı alınmalıdır.
 • Sağlık Bakanlığı’nı kamuoyunu aydınlatma sorumluluğunu yerine getirmeye, aşı kararsızlığına ve aşı karşıtlarının yanıltıcı söylemlerine yol açabilecek olumsuz durumlardan kaçınmaya, zaman yitirmeden çalışma sonuçlarını tüm ülke ile paylaşmaya çağırıyoruz.
 • Başta inaktive virüs aşısı (Turkovac) olmak üzere halen ülkemizde sürdürülen aşı araştırmalarının devam eden ya da tamamlanan aşamaları hakkında yeterli bilimsel bilgi ve veri Sağlık Bakanlığı tarafından paylaşılmamıştır. Ayrıca faz 3 aşaması başlayan Turkovac aşısının hatırlatma dozu olarak uygulanacağı bir başka çalışmanın daha yürütüldüğü de bildirilmiş ancak bugüne kadar yapılan çalışmaların somut verileri bilimsel olarak açıklanmamıştır.
 • Sağlık Bakanlığı’nın Turkovac için Acil Kullanım Onayı verildiğinin açıklaması, bilimsel çekincelere yol açacak niteliktedir.

‘BİRÇOK İNSAN AŞIYI BEKLERKEN ÖLDÜ’

Bakanlığa çağrıda bulunan Türk Tabipleri Birliği, “Sağlık Bakanlığı’nın ülkemizde yapılan aşı çalışmalarına dair verdiği bilgiler başlangıçta umut verici olsa da, söz verilen tarihlerde beklenen gelişmelerin olmaması, birçok insanın aşıyı beklerken hastalanıp ölmesine neden olmuştur” açıklamasında bulundu.
======================
Dostlar,

Ciddi kaygı içindeyiz…
Hem de çok…
Birkaç gün önce, Hacettepe Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalından meslektaşımız Prof. Dr. Banu Çakır ile iletişmimizin ardından aşağıdaki tweet iletisini paylaşmıştık : https://twitter.com/profsaltik/status/1472644086213615617?s=20

Türkiye gündeminin kurgulu ağır ekonomik bunalımla işgal edildiği bir ortamda, AKP iktidarının bir gündem oyununa başvuracağını bekliyorduk. Ancak konu,

 • 90 milyon nüfuslu Türkiye’nin sağlığı ile SALGIN ORTASINDA KUMAR OYNAMAK olmamalı idi, asla!

Sağlık Bakanlığı, TURKOVAC adlı aşı geliştirme çabasıyla ilgili tüm bilimsel verileri, bilimsel değerlendirme kurulunu, değerlendirme yöntemlerini ve de en önemlisi hangi ülkelerde kaç on bin gönüllüde Evre (Faz) 3 çalışması yaptığını, sonuçlar yayınlandı ise ilgili hakemli bilimsel makaleyi / makaleleri.. derhal açıklamak zorundadır.

Ayrıca, TURKOVAC adlı aşı adayına İVEDİ (ACİL) KULLANIM ONAYI veren kuru TİTCK (Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu) özgür – özerk bir bilimsel kurum olmayıp, Sağlık Bakanlığını yönetsel vesayeti altında bir idari birimdir ve Sağlık Bakanlığının ivedi kullanım onayı istemini reddetme olanağı, AKP iktidarının katı kadrolaşma sistematiği içinde olanaklı değildir. Bu Kurumdaki bilim kurulunun üyeleri ve kurulun dayandığı bilimsel verilerin, gerekçenin de paylaşılması zorunludur.

Sağlık, aşı hakkında bilgi almak, Anayasal sağlık hakkının (md. 56. vd.) ayrılmaz tamamlayıcısıdır. İktidar için ise anayasal yükümlülüktür. AKP iktidarı hukuka ve uluslararası yerleşik bilimsel kurallara uymak zorundadır.

Bunlar yapılmadan TURKOVAC’ın yaygın uygulamaya geçilmesi ile ortaya çıkabilecek tıbbi komplikasyon, istenmeyen olumsuz, ters sonuçlardan AKP iktidarı mutlak anlamda sorumlu olacaktır (hizmet kusuru, Anayasa md. 125).

 • Bu aşı adayı (TURKOVAC), henüz bilimsel standartlarla acil kullanım için bile olsa AŞI niteliği kazanmamıştır.

Bir de dışsatımı yapılır ve aşı komplikasyonları ortaya çıkarsa, Türkiye uluslararası düzlemde de haksız, itibarsız hatta suçlu duruma düşebilecektir. Buna hiç kimsenin hakkı yoktur.

Sağlık Bakanlığı, gecikmeksizin, tüm bilgileri – verileri kamuoyu ve bilimsel çevrelerle ve Dünya Sağlık Örgütü ile paylaşmak zo – run – da – dır..

Sevgi, saygı ve DERİN KAYGI ile. 23 Aralık 2021, Ankara

Prof. Dr. Ahmet SALTIK MD, MSc, BSc
Atılım Üniv. Tıp Fak. Halk Sağlığı Anabilim Dalı
Sağlık Hukuku Uzmanı, Siyaset Bilimi – Kamu Yönetimi (Mülkiye)
www.ahmetsaltik.net         profsaltik@gmail.com
facebook.com/profsaltik    twitter : @profsaltik

Tam metin için lütfen tıklayınız : https://www.ttb.org.tr/haber_goster.php?Guid=179c618e-635b-11ec-87e9-2806a62df02b

TURKOVAC için TTB çağrısı

 

TTB’den Sağlık Bakanlığına çağrı: TURKOVAC ile ilgili tüm bilimsel verilerin paylaşmasını bekliyoruz” hakkında 6 yorum

 1. Gönül Pınar Atacı

  Çok değerli TTB yönetim kuruluna ve sevgili hocamız Prof. SALTIK’a, bu tamamen nesnel ve somut, derin bilimsel, insan ve vatan sevdalı, son derece önemli ve gerekli AÇIKLAMA VE ÇAĞRI, KATKI VE UYARI için en yürekten tebrikler, derin saygılar, en iyi dilekler, üstün başarılar. İYİ Kİ VARLAR.

  Cevapla
 2. Duran Aydoğmuş

  Yukardaki “TTB’den Sağlık Bakanlığı’na Çağrı” son derece gerekli ve haklıdır. “Dünyada “AŞI TARİHÇESİ”ni okudum; aşıyı bulmak kadar önemli olanın, canlıya uygulanan aşının etkisinin olup olmadığı, ne derece etkili olduğu/olmadığı uzun süreyi gerektiriyor. Öyle “biz ürettik, hadi aşılayalım” bilimsel değildir. İşte TTB ve Prof. Dr. Ahmet SALTIK hocamız da yukardaki yazıda bunu belirtmişler. İyi ki varsınız…
  Saygı ile.

  Cevapla
 3. Geri izleme: “TURKOVAC” Aşı Adayının Bilimsel Verileri / Makalesi Nerede?? | Prof. Dr. Ahmet SALTIK MD, MSc, BSc

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir