Prof. Dr. Ahmet Saltık: Nisan ayından daha büyük rakamlarla karşı karşıyayız

Prof. Dr. Ahmet Saltık:
Nisan ayından daha büyük rakamlarla karşı karşıyayız

Begümhan Aydoğan’ın sunduğu Haber 15’in bu günkü konuğu; Halk Sağlığı Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Saltık oldu.

Saltık, Türkiye’de koronavirüsün güncel durumu, okulların açılmalı, Rusya’nın geliştirdiği aşı ve dünyadaki aşı ve tedavideki gelişmeleri yorumladı.

“Almanya Sağlık Bakanlığı’nın yeni bir açıklaması oldu. DW Türkçe’ye henüz düşmedi. Almanya Sağlık Bakanı gelecek aylar için ‘iyimser’ olduğunu belirtti. Aşı için gelecek yıl kesin dedi. Almanya aşı üretiminde dünyada ilk 3-4’de” ifadelerini kullanan Saltık, “Bakan, konuşmasında gençler arasında KOVID-19’un hızla arttığını belirtti. Ortalama yaş Almanya’da Nisan ayında 52 iken Ağustos ayında 36’ya indi dedi. Bu korkunç bir şey. Şu cümleyi kullandı; “Kuşkusuz endişe verici bir durum” dedi. İnsanların topluca bir araya gelmesi gereken tüm etkinliklerin yasaklanmasını, futbol gibi binlerce insanın bir araya gelmesinin dehşet verici olduğunu söyledi. Türkiye’de bugünlerde halı sahaların açıldığını görüyoruz” ifadelerini kullandı.

Saltık’ın açıklamalarından satır başları şöyle :

*”Son rakamları siz de biliyorsunuz. Almanya Sağlık Bakanının açıkladığı verilere göre 1226 olgu, Türkiye’deki son rakam 1212. Almanya’da toplam 219,519 toplam vaka dün açıklanan verilere göre, Türkiye’deki rakam 244,392. Dolayısıyla bizim rakamlarımız Almanya’nın biraz üstünde. Almanya Sağlık Bakanı “Kuşkusuz endişe verici” tümcesini kullanırken, bizim Sağlık Bakanımızın kullandığı tümceleri görüyoruz. Daima o klasik lafları ediyor.. tedbir, salgına karşı kaç kişiyiz”??!!

*”AB ülkeleri itirafta bulundu. ABD, İngiltere, Fransa, Almanya açık açık itirafta bulundular, ‘salgını iyi yönetemedik’ diye. Herhalde Türkiye harikalar yaratıyor. Gelsinler Türkiye’den salgın yönetimi nasıl yapılır, verilerle nasıl oynanır (manüple edilir) öğrensinler”

*”Hastalar çok ağırlaşmadıkça evde tutulup hastaneye yatırılmadığı için bunlar kayıtlara da girmiyor. Rakamlar o yüzden 1212 dolaylarında. Gerçekte belki de bunun 10 katı dolaylarında. Nisan ayı ortalarındaki rakamlardan daha büyük dalgayla karşı karşıyayız”

Yayınlayan

Ahmet SALTIK

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ahmet SALTIK’ın özgeçmişi için manşette tıklayınız: CV_Ahmet_SALTIK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir