Eskişehir’de 18 kızıl geyiğin para karşılığında avlanmasına izin veren karara ilişkin hayvanseverleri sevindiren karar geldi

Kamuoyunun tepkisini çekmişti… İdare mahkemesi geyiklerin yaşamını kurtardı

Kamuoyunun tepkisini çekmişti... İdare mahkemesi geyiklerin hayatını kurtardı

Eskişehir’de 18 kızıl geyiğin para karşılığında avlanmasına izin veren karara ilişkin hayvanseverleri sevindiren karar geldi

(AS: Bizim katkımız yazının altındadır..)

Eskişehir’de 18 kızıl geyiğin para karşılığında avlanmasına izin veren karara ilişkin hayvanseverleri sevindiren karar geldi. Av kararı şimdilik durduruldu.

Eskişehir’de 18 kızıl geyiğin vurulması için ihale açılması yoğun tepkiyle karşılaşmıştı. Eskişehir Hayvanları Koruma Derneği’nin başvurusu üzerine Eskişehir İdare Mahkemesi konu hakkında yürütmeyi durdurma kararı aldı. Mahkeme kararında, “Davalı idarenin savunması ve ara kararı cevabı verme süresi geçip, yeni bir karar verilinceye kadar, dava konusu işleminin yürütmesinin durdurulmasına karar verildi” denildi.

Tarım ve Orman Bakanlığı 5. Bölge Müdürlüğü Eskişehir Şube Müdürlüğü, Eskişehir’de kızıl geyik acente kotalarının avlattırılmasına ilişkin ihale açtı. İhale kapsamında kentte, 6 ayrı bölgede yapılacak 18 geyik vurma ihalesi için 513 bin lira muhammen bedel biçildi. İhalenin ardından Eskişehir Çevre Koruma ve Geliştirme Derneği, Eskişehir Hayvanları Koruma Derneği üyeleriyle birlikte Milli Parklar Şube Müdürlüğü önünde eylem yaparak ihalenin iptal edilmesini istedi.

Eskişehir Çevre Koruma ve Geliştirme Derneği Başkanı Sadık Yurtman, kızıl geyik sayısını arttırmak için çalışmalar yapılmasına karşın avcılık ihalesinin açılmasına anlam veremediklerini söyledi. Kızıl geyiklerin av yasağı kapsamına alınmasını ve ihalenin iptal edilmesini istediklerini kaydeden Yurtman, “İhale kapsamında avlanacak olan 18 kızıl geyiği yanı sıra nesli tükenmekte olan çok sayıda yavru ve genç geyiğin de bu arada yaşamı elinden alınacak.

Bir geyiğin en fazla 15-16 yıl yaşadığı düşünülürse 2004 yılı ve sonrasındaki av turizmi kapsamındaki av organizasyonlarından en az 2’sinin yabancı avcılar için düzenlendiği biliniyor. Geyiklerin para karşılığı öldürülmesine özendirilmesini ise ayrıca bir dram ve vahşet olarak düşünüyoruz” dedi. İhale Arifiye Mahallesi Bilir Sokak’ta 20 Temmuz 2020 tarihinde saat 10.30’da açık teklif usulüyle yapılacaktı. 513 bin lira muhammen (AS: kestirilen) bedel biçilen, 6 ayrı bölgede yapılacak ihale hayvanseverlerin tepkisini çekmişti.
========================================
Dostlar,

Ne oldu bize?
Bir akıl tutulması mı yaşamaktayız?
18 kızıl geyik vahşetle vurulacak, adı “av sporu” olacak bu vahşetin ve karşılığında Devletin kasasına 513 bin TL geçecek!

Sayısı çok  azalmış, neredeyse “endemik tür” diyebileceğimiz bu hayvancıkların çoğaltılması yerine vahşice yerli ve yabancı hayvan katillerine (yoksa siz hala avcı mı demektesiniz!!??) izin verilmesi nasıl açıklanabilir?

Bizce 2 seçenek var :

1. Dünyada örneği görülmemiş bir biçimde “akıl tutulması” / Devlet aklının (Raison d’etat) uçması..
2. Türkiye’nin içten işgal altında olması, “emellerini yabancıların emelleriyle birleştirmiş” birilerinin iktidarda olması.. Tıpkı Mustafa Kemal Paşa’nın Söylevinde, bitirirken Gençliğe Seslenişinde uyardığı gibi..

Tunceli’deki vahşet yeni durduruldu, askıya alındı, derken Eskişehir..
Artık mevzi mevzi vatan savunması zorunlu oldu, üstelik iktidara karşın!

Bu ablo sürdürülemez.. Mutlaka bir “hal” yolunu bu Ulus / Halk bulacaktır..

Yanılıyorsak iktidar halktan açık özür dilemeli ve bu tür “vatana ihanet” ile eşdeğer uygulamalara kesin ve kalıcı olarak son verilmelidir.

Sevgi, saygı ve KAYGI ile. 17 Temmuz 2020, Ankara

Prof. Dr. Ahmet SALTIK MD, MSc, BSc
Ankara Üniv. Tıp Fak. Halk Sağlığı Anabilim Dalı
Sağlık Hukuku Bilim Uzmanı
Kamu Yönetimi Siyaset Bilimi (Mülkiye)

www.ahmetsaltik.net    profsaltik@gmail.com

Yayınlayan

Ahmet SALTIK

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ahmet SALTIK’ın özgeçmişi için manşette tıklayınız: CV_Ahmet_SALTIK

“Eskişehir’de 18 kızıl geyiğin para karşılığında avlanmasına izin veren karara ilişkin hayvanseverleri sevindiren karar geldi” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir