Dünya Sağlık Örgütü’nden ‘geçiş dönemi’ uyarısı

Dünya Sağlık Örgütü’nden ‘geçiş dönemi’ uyarısı

DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, düzenlediği basın toplantısında, koronavirüs salgınında normalleşme sürecine geçen ülkelere uyarılarda bulundu. Ghebreyesus, sürecin yönetilemediği takdirde tecrit dönemine tekrar dönüleceği uyarısında bulundu

Ghebreyesus, DSÖ’nün İsviçre’nin Cenevre kentindeki merkezinde, video konferans yöntemiyle basın toplantısı düzenledi.

Her geçen gün daha fazla ülkenin Covid-19 nedeniyle getirilen kısıtlamaları gevşetme konusunda değerlendirmeler yaptığını aktaran Ghebreyesus, DSÖ’nün bu konuda ülkelere önerdiği kriterlerin (AS: ölçütlerin) dikkate alınması gerektiğini vurguladı.

Ghebreyesus, bu kriterlerden bazılarını,

– Covid-19 taşıyıcılarının etkin gözetimi,

– izolasyon,
– temaslı takibi ve
– tedavi

için sağlık sistemi kapasitelerinin mevcut olması, okul, işyerleri ve insanların zorunlu olarak gittiği diğer alanlarda

– salgın riskinin en aza indirilmesi,
– riskin yönetilebilir olması ve
– toplumun salgın konusunda eğitilmesi olarak sıraladı.

Ülkelerin aldığı önlemlerin esnetilmesi konusunda uyarıda bulunan Ghebreyesus,

  • “Ülkeler, geçiş dönemini son derece dikkatli bir şekilde ve aşamalı olarak yönetemezlerse, tecrit dönemine dönüş riski zorunlu olacaktır” dedi.

Dr. Ghebreyesus, Örgüt’ün, 14 Ocak’ta virüsün insandan insana bulaşmadığını duyurmasına ilişkin bir soruya verdiği cevapta, virüs konusunda dünyayı 14 Ocak’tan önce uyardıklarını söyledi.

DSÖ Direktörü, bu tarihten önce hazırladıkları rehberde virüsün insandan insana bulaştığına dair bilginin eklendiğini bunun da ülkelerin virüse karşı hazırlık yapmasında etkili olduğunu savundu. (https://www.birgun.net/haber/dunya-saglik-orgutu-nden-gecis-donemi-uyarisi-299892, 7.5.20)

Yayınlayan

Ahmet SALTIK

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ahmet SALTIK’ın özgeçmişi için manşette tıklayınız: CV_Ahmet_SALTIK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir