HAVA PİLOT KORGENERAL (e) ERDOĞAN KARAKUŞ’tan UYARI

HAVA PİLOT KORGENERAL (e) ERDOĞAN KARAKUŞ’tan UYARI

erdogan karakus için resim sonucuErdoğan KARAKUŞ
Hava Pilot Korg. (E)

Bugünkü dünyada bir ülkeden bir başka ülkeye insan ulaşımı % 90 oranında hava yollarıyla yapılmaktadır. O nedenle malzeme, teçhizat, hammadde % 90 oranda denizyoluyla taşınırken, insan ulaşımı hava yoluyla olmaktadır.

 • Bu nedenle deniz, hava ilişkilerini birlikte incelemek gerekir.
 • Özellikle pilotlar uçuş yeteneğini kısa zamanda yitirir.

Onların similatör ve öbür eğitimlerinin bu dönemde de sürüdülmesi gerekir.

Şu anda birçok havayolu pilotu evde bekler konumdadır. Eğer bu konular düşünülmezse ilerde uçuşların tehlikeli bir noktaya taşınma olasılığı vardır.

Şu aralar neredeyse bütün havayolu uçuşları durmuş bulunmaktadır.

O nedenle birçok uçak İstanbul Havaalanı’nda yeterli park yeri olmaması nedeniyle ATATÜRK Havaalanında beklemektedir. Durum böyle iken ATATÜRK Havaalanındaki pistin birinin bir bölümü sökülerek salgınla ilgili hastane inşasına başlanmıştır. Başka yerler varken, uçak pisti gibi çok değerli bir yerin yitirilmesi çok üzücüdür.

Bu durum özellikle bu meydanın aynı zamanda savaş durumunda İstanbul’un korunması için kullanılması gerekli olduğunu bilen havacıları daha çok üzmüştür.

Öte yandan 13 Nisan günü Türk Hava Kurumu‘nun eski model yangın söndürme/ilaçlama uçakları (11 tane Dramodor) ve kimi taşınmazlarının  satış ihalesi yapılmıştır. Salgının çok büyük sorunlar yarattığı bu dönemde mal varlığı satışının ne denli uygun olduğunun takdirini YÜCE TÜRK MİLLETİ’ne bırakıyorum.

Öbür yandan 2020 yılında Kurum yangın söndürme faaliyetine katılamayacak gibi görünmektedir. Kurum’un satılması düşünülen uçakların dışında 9 tane Kanada’nın üretmiş olduğu yangın söndürme uçağı ( CL-215) bulunmaktadır. Geçen yıl 5 uçakla yangın söndürme faaliyeti için ihaleye katılmış ancak ihaleyi kazanamamıştır. Geçen yılki orman yangınlarının çokluğunu düşünürseniz bu durumun ne denli acı olduğunu benim söylememe gerek yok diye düşünüyorum.

Doğal olarak bütün yangınları söndüreceğini ileri sürmüyoruz. Bir nebze bile faydası olsaydı kötü mü olurdu diyoruz. Bu yıl ise Orman Genel Müdürlüğü öyle bir şartname hazırladı ki, şaşırırsınız. İhaleye katılacak uçakların 5000 litreden çok su taşıyabilmesi gerekiyor. Kurumun uçakları ise 4900 litre su taşıyor. Orman Genel Müdürü duruma bağlı olarak Kurumun uçaklarını da devreye alabiliriz dedi ancak sanırım bu sözde kaldı.

 • Biz salgınla uğraşırken yangın mevsimi de yaklaşıyor.

Herkesi olayları sağduyu ile çözmeye çağırıyorum.

Orman Bakanı geçtiğimiz dönemde Rusya’dan uçak satın alınabileceğini söylemişti. Uçakların 20-30 milyon dolar olduğu basında yayınlandı. Daha sonra İdlip olayları nedeniyle Ruslarla ipler gerildi. Şimdi bir de salgın bütün mali hesapları değiştirdi. Konunun ülkemizin son durumu da gözönüne alınarak yeniden değerlendirilmesi çok yararlı olacaktır diye düşünmekteyim.

Yayınlayan

Ahmet SALTIK

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ahmet SALTIK’ın özgeçmişi için manşette tıklayınız: CV_Ahmet_SALTIK

“HAVA PİLOT KORGENERAL (e) ERDOĞAN KARAKUŞ’tan UYARI” üzerine 14 yorum

  1. Sayın Kaya,

   Dilimiz döndüğüne yanlışları seslendirmek ve doğru önermelerde bulunmak zorundayız.

   Bu çaba örgütlü olursa elbette daha etkili olur..

   Sevgi ve saygı ile. 17.4.2020

   Dr. Ahmet SALTIK

 1. Değerli em. Korg. Erdoğan Karakuş’ un bu ‘öğretici ve nesnel’ makalesini beğeniyle okudum… Tebrik ediyorum. æ

 2. Umarım aklı selim galip gelir
  Yaptıkları yanlış hesap bozulur.
  Yargıya taşımak mümkün mü ?
  Her ne kadar ellerinde de olsa
  Kamu malina zarar vermekten
  Sucduyurusunda bulunmalı
  İstanbul Barosu

 3. Merhaba. Sn kotğ. ErDOĞAN KARAKUŞ”ÜN uyarıcı ve açıklayıcı açıklamalarından dolayı çok teşekkür ediyoruz..
  Mili değerlerimizin ve ülkemizin yok olacak kadar yaşam hakkını mizi yok eden daha tehlikeli ne olabilir.
  Bu ülkenin barosu yokmu ?
  Bence şimdi hava ,baro ve bilim adamların birlikte hareket etmeli komusuyon kurmalı birlikte karar almalı ve bu GİTİKCE kör kuyuya inen üstü kapanmadan acilen debtir alınmalı ..
  , sagılarımızla ..

 4. Böyle zamanda bu uyarıların yapılması dikkate değer.umarım bu uyarıları dikkate alırlar.Teşekkürler sayın General Erdogan KARAKUŞ…

 5. Barış zamanında insan ve kargo taşıma işlemi, savaş zamanı vatan savunması için kullanılan havaalanı ve pistlerin düşmanların ekmeğine yağ sürerek yapılan bu yıkım kararı vatana, millete hizmet vermek değildir. Düşünce ve bilinç yoksunu bu kesime sahra hastahanesi, karantina sahalarının nasıl ve nerelere yapılacağını belgesel film ve dersler gösterilerek belki aydınlatılabilir. Gerçekten çok şaşkınım, söyleyecek söz bulamıyorum, sevgi ve saygılarımla

 6. Kamu oyunun dikkati salgınla doğrudan ilgili rakamlara ve bu hengamede yaşamlarını ya da refahlarını sürdürebilmek için Devletten ne koparabileceklerine yoğunlaşmakta. Bu aşamada, güya salgına karşı önlem diye girişilen kimi oldu bittilerin olumsuz etkileri ve topluma yükleyecekleri yıkımların daha kalıcı ve salgının yıkımından daha büyük olabileceğine dikkat çeken bu tür görüşleri dile getirenlere ve bize ulaşmasını sağlayanlara çok teşekkür ediyorum.
  Saygılarımla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir