DİSK: Mültecileri ticari meta haline getirmek insani bir yaklaşım değildir

DİSK

DİSK:
Mültecileri ticari meta haline getirmek insani bir yaklaşım değildir

Devrimci İşçi Sendikaları Federasyonu (DİSK), Türkiye’nin sığınmacılar için sınır kapılarını açmasının ardından yaşanan insani krizle ilgili “AB ve hükümet, mültecileri siyasi ve ekonomik pazarlık konusu yapmaktan vazgeçmeli.” dedi.

DİSK, yaptığı yazılı açıklamada sınırlara akın eden göçmenlerin yaşadığı zorluklara dikkat çekerek,

  • “AB ile Türkiye arasında yapılan anlaşma ve pazarlıklar mültecilerin insan olduğunu yok sayan, bir meta olarak gören zihniyetin ürünüdür.” ifadesini kullandı.

DİSK’in açıklaması şöyle: 

“Bu manzaranın sorumlusu elbette ki öncelikle bölgedeki nüfuz alanlarını genişletmek için iç savaşları kışkırtan emperyalist güçler ve onların işbirlikçileridir. Bölgede savaş politikalarından, akan kandan, yakılan yıkılan kentlerden, ülkelerden güç devşiren her kim varsa, burada yaşanan trajedinin sorumlusudur.

Mültecilerin yaşadığı büyük insani krizin en esaslı çözümü, emperyalizmin bölen-parçalayan politikalarını boşa çıkararak, bölge halklarının bir arada, barış içinde, kardeşçe yaşaması için çaba harcamaktan geçmektedir.

‘İNSANLIK TARİHİNDE KAPKARA LEKE’

Öte yandan, varolan savaş ve çatışma durumu sürerken yaşananlar, insanlık tarihinde kapkara bir leke olarak geçmiştir.

  • Öncelikle, mülteciler savaştan kaçan ve uluslararası korumaya ihtiyaç duyan insanlardır.

Dünyanın büyük bölümünün bir iki kuşaklık soy ağacında savaşlardan, yoksulluktan, şiddetten, çaresizlikten göç edenler bulunmaktadır.

  • Dünyada işçilerin önemli bir bölümü göçmenlerden ve mültecilerden oluşmaktadır.

Ancak göçe ve mültecilere ilişkin insanlığın kazanımı olan evrensel kabuller ve değerler son yıllarda ayaklar altına alınmaktadır.

Bugün hükümet, Suriye’deki gelişmeleri gerekçe göstererek sınırları kapatmaktan vazgeçtiğini duyurmuş, insanlar otobüslerle kıyılara ve sınır boylarına taşınmış, insan kaçakçıları açıktan medyaya röportaj verecek ölçüde kendilerini “özgür” hissetmiştir.

Bu durum utanç vericidir!

Karşılıklı anlaşmaya dayanmadan, tek yanlı olarak, tehlikeli yollarla insanları sınırı geçmeye teşvik edenler, denizlerin daha büyük bir mezarlığa dönüşmesinin vebalini de üstlenmişlerdir.

AB’nin mültecileri meta olarak gören yaklaşımı ne denli insanlık dışı ise, bebeklerin ve çocukların da aralarında olduğu mültecileri siyasal, askeri ve diplomatik destek almak adına şantaj malzemesi olarak kullanmaya kalkmak da insani bir yaklaşım değildir.

DİSK atılması gereken adımları ise şöyle sıraladı                 :

Yunanistan hükümetinin mültecilere yönelik saldırıları derhal son bulmalı, sınırlar açılmalı, AB ülkeleri mültecileri kabul etmeye ve entegrasyonlarına yönelik acil önlemler almalıdır.

-Türkiye’de kalan sığınmacıların entegrasyonu için önlemler alınmalı,
– Cenevre Sözleşmesi’ne konan çekince kaldırılarak mülteci statüsü tanınmalı,
ILO’nun “Göçmen İşçiler” hakkındaki 143 Sayılı Sözleşmesi onaylanarak gereği yerine getirilmelidir.

Son olarak da, insanların evlerine dönebilmeleri için bölgede savaşları, çatışmaları şiddetlendirecek politikalara son verilmeli, diyalog ve barış güçlendirilmelidir.

Yayınlayan

Ahmet SALTIK

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ahmet SALTIK’ın özgeçmişi için manşette tıklayınız: CV_Ahmet_SALTIK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir