104.6 milyar dolarlık tarım ürünü ithal ettik

CHP’li Sarıbal:
104.6 milyar dolarlık tarım ürünü ithal ettik

CHP Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal, “Tarımda kendi kendimize yeten ülkeyiz” diyen Tarım Bakanı’na “18 yılda tarım ihracatımız 77.6 milyar $, ithalatımız 104.6 milyar $ oldu. 27 milyar doları yabancı üreticiye ödedik” diyerek tepki gösterdi.

SÖZCÜ,

CHP’li Sarıbal: 104.6 milyar dolarlık tarım ürünü ithal ettikTarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, önceki gün Türkiye’nin saman ithalatı yaptığına ilişkin iddialarla ilgili olarak “Türkiye tarımda kendi kendine yeten bir ülkedir. Kimsenin bu ülkede benim üreticimin, besicimin ve çiftçimin moralini bozmaya hakkı yoktur..” dedi.

Bu sözlere CHP Tarım Politikaları ve Tarım Örgütlerinden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal’dan sert tepki geldi. Sarıbal, “Pakdemirli bilmiyorsa öğrensin. Türkiye, 18 yıllık AKP iktidarı döneminde 106 bin ton saman ithalatına 20 milyon $ para ödedi. Ayrıca bu dönemde tarımsal ürün ihracatımız 77.6 milyar dolarda kalırken, ithalatımız 104.6 milyar $ oldu. Aradaki 27 milyar doları yabancı şirketlere ve üreticilere ödedik.” dedi.

“BUĞDAY İTHALATINDA LİDERİZ”

“ÇİFTÇİMİZİN AKP’DEN 117 MİLYAR ALACAĞI VAR”

18 yılda tarım ithalatına ödenen paranın bugünkü kurla yaklaşık 163 milyar liraya ulaştığını vurgulayan Orhan Sarıbal, “Bu para AKP’nin bugüne dek üreticimize verdiği destekten çok. 2006’da çıkarılan 5488 sayılı Tarım Kanunu‘nun 21. maddesine göre, üreticiye verilmesi gereken destek 318 milyar TL iken ödenen 141 milyar TL oldu. Çiftçimizin AKP’den 177 milyar TL alacağı var” dedi.

Üreticinin biraz desteklenmesiyle ülkemizin tarımda kendi gereksinimini kendisinin karşılayacağını belirten Sarıbal,

  • “Oysa bugün birçok ürünü dışarıdan alıyoruz.
  • Örneğin buğdayı ve çeltiği Rusya’dan, arpa ve mısırı Ukrayna’dan, pirinci Çin’den, ayçiçeğini Moldova’dan, soyayı Brezilya’dan, pamuğu ABD’den, mercimeği Kanada’dan alır duruma geldik.” diye konuştu.

Yayınlayan

Ahmet SALTIK

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ahmet SALTIK’ın özgeçmişi için manşette tıklayınız: CV_Ahmet_SALTIK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir