Sayın Ayhan Şıhmantep’e yanıt

Günaydın Ahmet Hocam,
Dün gece, sözü geçen kişiye yanıt olarak size bir e-posta göndermiştim; sizden ricam bu yanıtı da sitenizde paylaşmanızdır.
Bir kez daha altını önemle  çizmek isterim ki pek çok akademisyen – aydın – entelektüel vs… dinsizliği – ateistliği, “modernlik, çağdaşlık ve bilimin bir gereği gibi” zannetmektedir!!!! Bu onların düşüncesidir ve sadece onları bağlar.  (OYSAKİ KURAN İLE BİLİM ÇELİŞMEMEKTEDİR, BİLAKİS KURAN BİLİMİ, HAYATINIZA REHBER KILIN DEMEKTEDİR.) Söz konusu bu aydınlar, bu düşüncelerini halka zorla empoze etmeye ve halkın bin küsur yüzyıllık dini inancına hor gözle bakmaya kesinlikle hakları yoktur.
Dini inanç, adı üstünde hür bir inançtır – bir gönül ve maneviyat işidir; ateist bir insanın “söz konusu dini inancı ve Kuran’ı” sorgulama hakkı kesinlikle yoktur. Hatta din nasıl dayatılamazsa ise, dinsizlik de dayatılamaz.
Ayrıca samimiyetle “Ben Atatürkçüyüm” diyen aydın bir vatansever (kendi ister inançlı olsun – isterse olmasın), İslâm Dinini dışlamak yerine, halkını dinen bilinçlendirmeye çalışmalıdır; çalışmalıdır ki bir kez daha halkı, din maskesiyle – din kisvesiyle sömürülmesin.
Hem din insanı “ÖZÜYLE İNSAN” yapmak için vardır; Kuran “aklı – düşünmeyi – araştırmayı – bilimi esas alarak – gerçeklere ulaşmayı, her zaman her yerde ve  herkese karşı doğru sözlü olmayı, doğrularla birlikte olmayı, adaleti mutlaka yerine getirmeyi, üretimi –  paylaşımı, tüm canlılara karşı şefkat ve merhametli olmayı” öngörmektedir… Yani insanın maneviyatını – ahlâkını yükseltmeyi esas alır. Bundan neden rahatsızlık duyulur ki ??????????
KURAN’IN TANITTIĞI “GERÇEK İSLÂM DİNİNİ” ÇOK İYİ ANLAMIŞ OLAN VE  TÜM ÂYETLERİ DE ÇOK İYİ BİLEN  BÜYÜK ATATÜRK BAKIN NE DİYOR;
DİN GEREKLİ BİR MÜESSESEDİR; DİNSİZ MİLLETLERİN DEVAMINA İMKÂN YOKTUR; YALNIZ ŞURASI VAR Kİ; DİN, ALLAH İLE KUL ARASINDAKİ MANEVİ BİR BAĞLILIKTIR. (İşte ülkemizde 1938 sonrası  genel olarak aydınlar, bu dini gerçeği halka öğretmiş olsalardı, yani dinin Allah ile kul arasında bir sevgi ve bağlılık olduğunu, hiç kimsenin Allah ile kulu arasına giremeyeceğiniAllah’ın BİLİME, DOĞRULUĞA – ADALETE – ÜRETİME – HAKÇA PAYLAŞIMA büyük değer verdiğini, Müslümanlardan ne gibi temel özellikler talep ettiğini vs… öğretmiş olsalardı), Türkiye’de bu halk, din adına 80 yıldır sömürülmeyecekti…) BÜYÜK DİNİMİZ, ÇALIŞMAYANIN, İNSANLIKLA İLGİSİ OLMADIĞINI BİLDİRİYOR. BAZI KİMSELER ÇAĞDAŞ OLMAYI İNANÇSIZ OLMAK – DİNSİZ OLMAK SANIYORLAR. ASIL İNANÇSIZLIK ONLARIN BU İNANIŞIDIR; BU YANLIŞ YORUMU YAPANLARIN AMACI, MÜSLÜMANLARIN, İNANÇSIZLARA ESİR OLMASINI İSTEMEK DEĞİL DE NEDİR? (Ne kadar da haklı; tam da bir dahiye yakışan  muhteşem bir tespit; evet 1938 sonrasında Türk Milletine, Kuran’ın tanıttığı İslam değil, Hıristiyan batılı emperyalistlerin istediği – Türk Milletini manevi çöküntüye uğratacak –   sözde bir din, İslâm diye öğretilmiştir!  Şöyle ki inananlara maneviyat ve güzel ahlâk  kazandırmayan – otomasyona bağlanmış – şekli – göstermelik  ibadetlerin  ve anlaşılmayan Arapça ezberlerin hakim olduğu –  anlamsız ve ruhsuz  sözde bir din öğretilmiştir!!!)  MİLLETİMİZ,  DİL VE DİN GİBİ KUVVETLİ İKİ FAZİLETE SAHİPTİR. BU FAZİLETLERİ HİÇBİR KUVVET, MİLLETİMİZİN KALP VE VİCDANINDAN ÇEKİP ALAMAMIŞTIR VE ALAMAYACAKTIR.
AYDIN SINIFLA HALKIN ZİHNİYET VE HEDEFİ ARASINDA DOĞAL BİR UYUM OLMASI GEREKİRYANİ AYDIN  SINIFIN  HALKA  AŞILAYACAĞI  DÜŞÜNCELER,  HALKIN RUH VE VİCDANINDAN ALINMIŞ OLMALIDIR. HALBUKİ BİZDE BÖYLE Mİ OLMUŞTUR? ŞÜPHESİZ HAYIR; AYDINLARIMIZ İÇİNDE ÇOK İYİ DÜŞÜNENLER VARDIR, FAKAT GENEL OLARAK ŞU HATAMIZ VARDIR Kİ, KENDİ GELENEKLERİMİZİ, KENDİ ÖZEKLLİKLERİMİZİ VE İHTİYAÇLARIMIZI ESAS ALMAYIZ. AYDINLARIMIZ BELKİ BÜTÜN DÜNYAYI, BÜTÜN DİĞER MİLLETLERİ TANIR, AMA KENDİ MİLLETİNİ BİLMEZ!  HALKA YAKLAŞMA VE HALKLA KAYNAŞMA, AYDINLARA YÖNETİLEN BİR VAZİFEDİR. BUNUN İÇİN GENÇ AYDINLARIN HER ŞEYDEN ÖNCE MİLLETE GÜVEN VERMESİ GEREKİR.”  MUSTAFA KEMAL ATATÜRK
(Millete güven vermekte, her şeyden önce onun geleneklerine ve dini inancına saygı duymaktan geçer.  Aklı olan biri bilir ki, milletin dini inancını dışlayarak, onlara “Tanrı yoktur, sizin inancınız saçma sapandır vs..” diyerek bir yere varılamayacağı, hatta milletin nefretini kazanılacağı aşikârdır.)
Ancak 1938’den günümüze  genel olarak “aydın denen kesim” dini tümüyle dışlayarak, “dini,  avamın temelsiz – boş – saçma bir inancı görerek – horlamış” ve çok çok büyük, hatta ölümcül bir HATA yapmıştır; bu mutlak gerçek artık kabul edilmelidir. Çünkü din açısından doğru bilgilendirilmeyen halk, Kuran’ın tanıttığı İslâm’ı, 21. yüzyılda bile maalesef halâ tanıyamamış ve bir kez daha – Osmanlı devrinde olduğu gibi, ve Büyük Atatürk’ün en çok endişe duyduğu gibi – dini siyasetine alet eden çıkarcı siyasilerin, sahte şeyhlerin – sözde dini tarikatların eline terk edilerek, tekrar dinen sömürülmesine fırsat verilmiştir! Söz konusu bu gerçeği inatla görmek istemeyenlerin iyi niyetinden şüphe etmek gerek…
Saygılarımla, 11 Nisan 2019

Yayınlayan

Ahmet SALTIK

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ahmet SALTIK’ın özgeçmişi için manşette tıklayınız: CV_Ahmet_SALTIK

“Sayın Ayhan Şıhmantep’e yanıt” üzerine 2 yorum

 1. İlhan ARSEL ve Turan DURSUN, Arif TEKİN, Erdoğan AYDIN’nın kitaplarını okumasını öneririm belki o zaman dini daha iyi anlar saygılarımla

  1. İsa Bey,

   Siz ve sizin gibi düşünenler için, yani “içinde yaşadığı toplumun – ülkenin tarihini ve hayati gerçeklerini” inatla görmek istemeyenlere hem hayret ediyorum, hem de ülkem adına üzülüyorum.

   Benim vurgulamak istediğim gerçekler gayet net ve açıktır; ben yazılarımda dini tartışmıyorum, sadece din ile ilgili gerçekleri dile getiriyorum, hatta Büyük Atatürk’ün din ile ilgili düşünce ve hedeflerini vurguluyorum, ancak sizler, anlatmak istediğim gerçekleri inatla ve iyi niyetle bağdaşmayan bir şekilde görmemezlikten geliyorsunuz!!!

   Siz ve sizin düşüncenizde olanlar inançsız/dinsiz olabilirsiniz, hatta dinlerin saçma – gereksiz olduğuna da inanabilirsiniz: Herkes düşüncesinde özgürdür ve düşünceler ancak ve ancak düşünce sahibini bağlar.

   Ben sizlerin amacını anlamakta gerçekten zorluk çekiyorum! Sizler, dine samimiyetle inanmış ve benimsemiş insanlara zorla dinsizliği mi empoze edeceksiniz? İnanç bir gönül işidir – maneviyat işidir ve hiç kimsenin, bir insanın inanç alanına – mahremine karışma hakkı yoktur.

   Ben bir bilim insanıyım, ben İslâm Dininden bahsederken, bu dinin tek ve yegane kaynağı Kuran’ın tebliğ ettiği “Gerçek İslâm’ı” anlatmaya – tanıtmaya çalışıyorum, çalışıyorum ki, “İslam Dini Kisvesi” altında halkım kandırılmasın – zarar görmesin – sömürülmesin… Siz ve siz gibiler ne yapmaya çalışıyorsunuz???

   Benim din ile ilgili şahsi inancım ve düşüncelerim ise, benim özelimdir, hiç kimseyi ilgilendirmez: Din konusunda inancım/düşüncem sadece beni ilgilendirir ve sadece beni bağlar. Hiç kimse hiç kimsenin inancını veya inançsızlığını sorgulayamaz.

   Yukarda adını saydığınız kişilerden İlhan Arsel ve Turan Dursun’un kitaplarını okudum; onların kitaplarını bana tavsiye etmenizi anlamsız ve gülünç buldum; bu şahıslar “dinlerin varlığı veya yokluğu konusunda mutlak otorite ve yazdıkları da mutlak gerçekler” mi? Elbette değil. Onların düşünceleri ve yazdıkları da sadece onları ve onlar gibi düşünenleri bağlar.

   İslâm Dinine inancı olmayanlar, İslâm Dinini ve Onun tek Kaynağı olan Kuran’ı tartışamazlar – sorgulayamazlar ve hiç kimsenin inancına da karışamazlar. Ayrıca hiç kimse, başkalarına “inançsızlığı/dinsizliği” zorla dayatamaz: bu konuda herkes haddini bilmelidir.

   Saygılarımla,
   G. Filiz Tuzcu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir