Erdoğan ‘Koprolali’ hastalığına yakalanmış

CHP Grup Başkan Vekili Engin Altay: Erdoğan ‘Koprolali’ hastalığına yakalanmış, şifa diliyorum

(Bizim çok kapsamlı irdelememiz yazının altındadır..)
Meclis’in Çankaya Kapısı önünde açıklama yapan CHP’li Engin Altay, Erdoğan’ın son günlerde kullandığı söylemlerin ulusal birlik açısından büyük sorunların habercisi olduğunu söyledi.

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, “Vahim bir tablo ile karşı karşıyayız. Cumhurbaşkanının son günlerdeki söylem ve eylemleri, Türkiye’nin selameti ve esenliği, ulusal birliğimiz açısından büyük sorunların habercisi niteliğindedir” dedi.

Altay, TBMM Çankaya Kapısı önünde basın açıklaması yaptı. Başbakan Binali Yıldırım’ın “Afrin, iktidar ile muhalefeti birleştirdi” ifadelerini hatırlatan Altay, bu durumun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı rahatsız ettiğini söyledi.

CHP’nin Afrin ile ilgili içtenlikli uyarılarda bulunduğunu ifade eden Altay, “Neden rahatsız oluyor, biz anlamıyoruz. Bizim bu uyarılarımızın asıl altında yatan bir önemli nokta da geçmişteki yanlışların tekerrür etmemesidir. Geçmişte ‘PKK, FETÖ, DEAŞ bizi kandırdı’ diyen Erdoğan’ın yarın, öbür gün de ‘ÖSO bizi kandırdı’ dememesi için biz bu uyarıları yaptık.” diye konuştu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, harekat başladığı andan itibaren desteğini açıkladığını, buna rağmen “yerlilik ve millilik” polemiği ile eleştirilere maruz kaldıklarını anlatan Altay, “Vahim bir tablo ile karşı karşıyayız. Cumhurbaşkanının son günlerdeki söylem ve eylemleri Türkiye’nin selameti ve esenliği, ulusal birliğimiz açısından büyük sorunların habercisi niteliğindedir.” ifadelerini kullandı.

“KOPROLALİ HASTALIĞINA YAKALANMIŞTIR”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik eleştirilerde bulunan Altay, şunları söyledi:

 • “Siyasette devletin en tepesindeki insandan partisinin bütün sözcülerine kadar– ‘terbiyesiz,
  – edepsiz,
  – ulan ahlaksız’ lafları havalarda uçuşuyor. Öncelikle şunun bilinmesi lazım :
 • Tarafsız kalacağına dair namusu ve şerefi üzerine yemin edip bu yemini çiğneyen birinden Türkiye’de hiç kimsenin alacağı ahlak dersi olamaz. Bir hastalık var tıpta ‘koprolali‘ diye. ‘Koprolali‘ hastalığı şu demek. ‘Bir kişinin istemsiz bir şekilde küfürlü ve saldırgan sözler söylemesi’.
 • Üzülerek, ifade etmek lazım. Recep Tayyip Erdoğan ‘koprolali’ hastalığına yakalanmıştır. Allah’tan şifa diliyorum. Türkiye’nin selameti için kendisinin bu hastalıktan bir an önce hastalıktan kurtulması gerekir. Şimdi burada ‘ahlaksız’ kavramından kastedilen tabii ki siyasi ahlaktır; ama kime ‘siyasi ahlaksız’ denildiğine de bir bakmak lazım.
 • Bir siyasetçi, üstelik devletin en tepesindeki siyasetçi gerilimden, kutuplaşmadan, kamplaşmadan besleniyorsa o bir siyasi ahlaksızdır.
 • Namusu ve şerefi üzerine ettiği yemini çiğneyen bir siyasetçi siyaseten ahlaksızdır.
 • Mehmetçik, kan akıtıp, can verirken bunu ‘bir tek adam şovu’na çevirmek isteyen siyasetçi, siyaseten ahlaksızlığın daniskasını yapmaktadır.
 • ‘Koprolali’ hastalığından bir an önce kurtulmasını kendisine tavsiye ediyoruz.”

“LOZAN, BU ÜLKENİN TAPU SENEDİDİR”

Konuşmasının ardından basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan CHP’li Altay, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Lozan Antlaşması ile ilgili açıklamalarının hatırlatılması üzerine “Lozan, bu ülkenin tapu senedidir. Güney ve doğu sınırlarımızla ilgili bu kadar büyük bir tehdit varken Lozan’ı yeniden gündeme getirerek, polemik yapmak, ahlaksızlığın en büyüğüdür” dedi.
=========================================
Dostlar,

ERDOĞAN’ın SORUNU GERÇEKTEN ve
SALT KOPROLALİ Mİ; YOKSA… ?

AKP güdümüne –medyanın büyük katkısı ile– bütünüyle sokulan Siyaset Kurumu, ne yazık ki ülkemizin ağır ve çok çeşitli sorunlarına çözüm üretmek yerine daha da çıkmaza sokuyor. Ağırlaşan ve çeşitlenen sorunların üstesinden gelmek bir yana, altında ezilen – boğulan iktidar, son derece sağlıksız ve tehlikeli ancak siyaset biliminde iyi bilinen davranışlara yöneliyor :

– şiddet söylemi,
– gözdağı – korkutma
– ötekileştirme,
– ayrıştırma, toplumu kutuplaştırma,
– ölçüsüz ve öfke dolu hamaset,
– gündemi değiştirme,
– halkın dikkatini iç sorunlardan uzaklaştırmak için ulusal duyguları sömürme amaçlı
dış sorunlar yaratma
– hatta sınırlı – denetlenemeyen dış çatışmalara – savaşa sürükleme

Tablo klasiktir ancak gerçekten ürkütücüdür. AKP kadroları, balık baştan kokar örneği, Genel Başkanları Erdoğan’ı izlemekte hatta O’nunla yarışmakta. Bizim burada yazmaktan bile utanacağımız sözler, Türkiye Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanı AKP’li Erdoğan’ın ağzından uluorta saçılmaktadır. Kendisine çook sınırlı dokundurmalar bile eleştiri sınırı dışında görülerek hakaret savıyla yargıya taşınmakta ve Türk Ceza Yasası md. 299 üzerinden 1-4 yıl hapisle insanlar yargılanmakta  – süründürülmektedir. “Hakaret” kamuya açık yapıldı -ki hemen hemen tümü bu durumda..- ise ceza %50 ağırlaştırılmaktadır. Oysa Erdoğan, bir CHP milletvekiline “Ulan ahlaksız!” diye seslenebilmektedir! Görülmemiş bir rezalettir, fiyaskodur, skandaldır.

Sayın Engin Altay “Koprolali” açıklaması yapıyor.. Bir hekim olarak açıklayalım ki, “kopro” Latince “dışkı” demektir; “Koprolali” sözcüğü, Etimolojik olarak “dışkı” sözcüğünden türetilmiştir. Argoca ya da çok açıkça yazmak gerekirse “ağzından _ _ k saçmak” demektir!

Türkiye neden bu sefil durumlara sürüklenmiştir?

 • Erdoğan neden Afrin operasyonuna bunca dev umutlar bağlamıştır??

Bir seçim daha kazanmak, AKP iktidarını 4 yıl daha uzatmak, Cumhurbaşkanlığında bir 5 yıl daha…. bunca çılgınlığa, ülkeye bunca ağır faturaya değer mi??
2019 veya daha erken yapılacak seçimlerde HİLE bir yana; AKP, çekilecek en güçlü ve sanırız son kozunu oynamaktadır pek çok yönüyle soru işaretleri ile sarılı Afrin operasyonu ile..

Nedendir bu iktidara – iktidarda kalmaya mahkumiyet? Yargılanma korkusu mu??

Erdoğan gerçekten sinirlerine egemen olamadığı için mi bunca edep dışı söz etmektedir?
Yoksa, daha önce söylediği gibi “öfke de bir hitabet sanatı” mıdır??
Her ikisi de ülkemiz içi 40 katır ve/veya 40 satır işlevindedir.
Ülkemiz ve AKP’liler dahil insanımız, ikisini de hak etmiyor.
Erdoğan hem tıbbi yardım almalı ve dürtü – öfke denetimini gereğince başarmalıdır hem de “öfke de bir hitabet sanatı” düşüncesini bir yana bırakmalıdır.  Yazıktır ülkeye, askere…

Mart 2011’de ABD, BOP (Büyük Ortadoğu Projesi) kapsamında Afganistan…. Irak’tan sonra Suriye’yi işgale ve bölerek bir kukla Kürt devleti adı altında 2. İsrail’i = Büyük İsrail’i kurmak üzere Siyonist lobilerce yönlendirildiğinde, Türkiye’nin elinden gelen her türlü desteği bu Proje için cömertçe verdiğini yerli, özellikle yabancı basın çoook yazdı. Erdoğan bir biçimde gene ikna edilmiş ya da kandırılmıştı. Ne var ki, 7. yılını bitirmekte olan bölgesel savaşta / Suriye’de çıkarılan iç savaşta eksenler kaydı ve AKP = Erdoğan için hüsran başladı. 911 km’lik Suriye sınırı, “Erdoğan’ın dostları” (!?) ABD Başkanlarınca PKK türevi bölücü terör örgütlerine ağır silahlarla – sınırsız lojistik destekle devredildi. Şam’da Emevi camisinde namaz kılma hülyası, bir bumerang gibi geriye dönerek sahibini vurmuştu. Erdoğan oyunu – aldatıldığını (?) çooook geç gördü. İçerideki uyarılar yetmedi.. Narsisistik kişilik direniyordu.. Rusya – Putin ve İran olağanüstü sabırlı – usta çabalarla AKP = Erdoğan’ı sınırlamayı, çelmeyi güçlükle başardılar.

Açık söyleyelim;

– Afrin operasyonu günah çıkarmadır…
– Afrin operasyonu kendim ettim kendim buldumdur..
– Afrin operasyonu, kendi hatasını düzeltmedir (çok üzgünüz ama pisliğini temizleme)..

Bu uğurda Mehmedimiz şehit – gazi olmakta, ülkemiz milyarlarca dolar fatura ödemektedir.
Gerçekte Erdoğan sorunun içyüzünü bilmektedir, acı ve çıplak gerçekle yüzleşmiştir.
Bu yüzleşme O’nu çok ama çok, haddinden fazla rahatsız etmektedir.
Sanırız, bilinç altına itme dahil, yansıtma (projection), yadsıma (denial), mantığa bürünme (rationalization)… dahil tüm psikolojik savunma mekanizmalarını aşırı dozda kullanmaktadır; buna adeta mahkumdur ruh sağlığını – dengesini korumak açısından. Dolayısıyla gerilimi olağanüstüdür. Öfke patlamaları, dürtüsellik.. hem denetim dışı hem istendiktir korkarız.

Kim ağzını açar, Erdoğan’ın son derece nazik – kırılgan dengelerini – ütopyalarını zorlar – silkelerse müthiş tepki almaktadır, alacaktır. Küfür, hakaret, hedef gösterme, linç, yargıya taşıma.. İşte Türk Tabipleri Birliği, işte barış isteyen 170 aydın – sanatçı – bilimci.. Erdoğan’ın bu kişi – kurumlarla rasyonel – serinkanlı politik tartışmaya girmesini ummak akıl dışıdır. 80 milyon afsunlanacak, asla çatlak ses çıkmayacak, karşı çıkanlar kim olursa olsun ezilip geçilecek ve muazzam ego zedelenmeden tatmin edilecek, narsisistik kişilik okşanacaktır. Kimbilir, vicdanlarda açılan derin yaralar (??) belki bu yolla sarılabilecektir??

Siyaset tarihinde bir ülkenin – halkın başına gelebilecek en ağır bunalımlardan biridir Türkiye’nin yüz yüze olduğu. 2002’de Batı emperyalizminin kurgusuyla iktidar yapılan siyasal kadro; Android’lerin, yaratıcıları “Andros” u fena halde köşeye sıkıştırmasına benzetilebilir mi?

AKP = Erdoğan dönüşü olmayan çok tehlikeli bir yoldadır. Hem ülkemiz hem iktidar bedel ödeyecektir, ödemektedir. Bu süreç AKP = Erdoğan’ın siyasal iktidardan uzaklaşmasını hızlandıracaktır. Türk Ulusu kendisine aptal – ahmak işlemi (muamelesi) yapılmasını, aşağılanmasını, ulusal – mili dava diye istismar edilmesini bağışlamayacaktır. Şehitlerin ruhu da!

Hiç kuşku yok; şehit – gazi Mehmetlerimizin ve ailelerinin acısı yüreğimizi kavurmaktadır; hem de “..gerçekten böyle olmak zorunda mıydı??” sorusunun çengeli beynimizi kemirerek..

Not : Konuyla bağlantılı olarak “AKP = ERDOĞAN’ın DIŞ POLİTİKA – ASKERİ OPERASYONLARA MAHKUMİYETİ!” başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz..

Sevgi, saygı derin KAYGI ve ACI ile. 28 Ocak 2018, Ankara

Dr. Ahmet SALTIK
Ankara Üniv. Tıp Fak. – Mülkiyeliler Birliği Üyesi
www.ahmetsaltik.net     profsaltik@gmail.com

 

Erdoğan ‘Koprolali’ hastalığına yakalanmış” hakkında 3 yorum

 1. Geri izleme: Bayrağımız sonsuza dek özgürce dalgalansın.. – Prof. Dr. Ahmet SALTIK

 2. Geri izleme: AKP = ERDOĞAN’ın DIŞ POLİTİKA – ASKERİ OPERASYONLARA MAHKUMİYETİ! – Prof. Dr. Ahmet SALTIK

 3. Geri izleme: İçişleri Bakanlığı TTB için harekete geçti – Prof. Dr. Ahmet SALTIK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir