Kore mucizeleri

Kore mucizeleri

Ege CANSEN
SÖZCÜ, 27.08.2017

(AS : Bizim katkımız yazının altındadır..)

Hem Türkçe’de hem de İngilizce’de “şeytanın avukatlığı” (devil’s advocate) diye bir deyim var. Din kitaplarına göre şeytandan kötü bir şey yok. İnsanları günaha teşvik eden, şeytan.. Tanrının yaptığı iyi şeyleri bozan, şeytan.. Hatta Tanrı’ya kafa tutan şeytan.. Hal böyleyken birileri kalkıp onun avukatlığını üstleniyor. Hiç niçin yaptıklarını düşündünüz mü?

BEN BİR ŞEYTAN AVUKATIYIM

Size bir itirafta bulunayım; ama bunu kimseye söylemeyin. Görev yaptığım kurullarda, medyada veya yer aldığım iktisadi panellerde bir de bakıyorum ben “şeytanın avukatı” kesilmişim. Niye böyle davranıyorum diye kendime sordum. Galiba bu role değer veriyor ve kendime yakıştırıyorum. Çünkü görüyorum ki, tüm kötülüklerin anası şeytan, suçlandığı hiçbir ortamda bulunmuyor. Oraya vekil olarak bir avukat da gönderemiyor. Şeytan savunmasız kalınca ben de durumdan vazife çıkarıp, vekâletim olmasa da “şeytanın avukatı” oluyorum. Şeytan beni azledene kadar.…

OTOKRAT KİM YONG UN‘DAN DEĞİL, SEÇİLMİŞ TRUMP’TAN KORKUYORUM

Dendiğine göre dünya, nükleer silahların da kullanılacağı bir harbin eşiğindeymiş. Bu harbi de Kuzey Kore’nin “şeytan” diktatörü Kim Yong Un çıkaracakmış. Yine dendiğine göre bu (dede-baba-torun) üçüncü kuşak, yandan tıraşlı tombul Kim Yong Un, tam bir kaçıkmış. İşte bu doğru, propaganda için basına servis edilen resimlere bakın yeter. Lider dediğin ya atlet giyer ya da kucağındaki çocuğun yanağından makas alır değil mi? Savaş çıkaracağının kanıtı da bir yandan uzun menzilli füze denemeleri yapıp, diğer yandan atom bombası geliştirmesiymiş. Ama ben Un’un harp çıkaracağına ihtimal vermiyorum. Şeytan da olsa Un, ülkesini Afganistan, Libya, Yemen, Irak veya Suriye’ye döndürecek bir savaşa sokacak kadar aptal değil. Ama binlerce kıtalararası füzesi ve yüzlerce atom bombası olan “barış meleği” Amerika’nın seçilmiş başkanı Trump’ın, kısa sürede dibe vuran imajını cilalamak için bir “deplâsmanda savaş” çıkarma ihtimali var.

GÜNEY KORE’NİN KALKINMASI BİR MUCİZEDİR

Güney Kore’nin “gelişmesi” (milli geliri büyütmede, eğitimde, teknolojide, şehircilikte, kamu yönetiminde, adalette ve demokraside elde ettiği başarıların bütünü olarak) göz kamaştırıcıdır. Çoğu kişi buna mucize der. Bu gelişme Amerikan eğitimli diktatör Syngman Rhee (1948-1960) ile “rehberli demokrasi” (guided democracy) uygulayıcısı Japon Harp Okulu mezunu ve eski Japon subayı, General Park-Chung-Hee’nin (1963-1979) Güney Kore’de başkanlık dönemlerinde gerçekleşmiştir. Kısaca 1948-1980 arası Güney Kore “çok ihracat-az demokrasi” dönemidir.

KUZEY KORE’NİN KALKINMASI DA BİR MUCİZEDİR

Batı kaynaklarına göre Kuzey Kore tam bir perişanlık içindedir. Kişi başına milli geliri yıllık 1700 dolardan ibarettir. Kuzey Kore’den gelen fotoğraflara bakıp, ziyaret edenlerin izlenimlerini okuyunca bu ölçümün ciddi oranda hatalı olduğunu anladım. Ekonomisi içe dönük Kuzey Kore ile milli gelirinin yarısı kadar ihracat yapabilen Güney Kore aşık atamaz. Ama görünen o ki; Kuzey Kore de kalkınmıştır. Eğitim, teknoloji, sanayi ve para olmadan hiçbir ülke bu kadar sofistike kıtalararası füze geliştirip sağa sola atamaz.

Son söz: Garibi bırak, mütegallibe bak.
==========================================
Dostlar,

Kore (sabah ülkesi) Cumhuriyeti, bilindiği gibi 1950 başlarında ABD’nin çıkardığı emperyalist savaşla 2’ye bölündü. Stalin’in kabul edilemez istekleri karşısında Batı’dan medet uman Türkiye ise NATO‘ya kabul edildi 1952’de. Bu kabulün rüşveti, Kore savaşlarında ABD yanında Mehmetçiği ateşe sürmekti. Demokrat Parti / Menderes bunda çekince göstermedi (tereddüt etmedi). Yüzlerce Mehmedimiz uzak diyarlarda, binlerce km uzakta feda edildi, tutsak verildi, kayboldu! (Kutup Yıldızı adı verilen Tugay’mızın toplam yitiği; 767 subay-astsubay ve er’dir. (218 şehit, 455 yaralı ve 94 kayıp)..

Sonrasında vahşi Kapitalizmin ağzına bir sakız verilmiş oldu; Güney Kore kapitalizmle kalkındı ama Kuzey Kore Komünizm-Sosyalizm ile yerlerde sürünüyor.. edebiyatı yapılıyor. Oysa kazın ayağı hiç de öyle değil.. Sayın Cansen’in vargısı çok yerinde :

  • Kuzey Kore de kalkınmıştır. Eğitim, teknoloji, sanayi ve para olmadan hiçbir ülke bu kadar sofistike kıtalararası füze geliştirip sağa sola atamaz…

Biz, Mustafa Kemal ATATÜRK‘ün düşün yoldaşları olarak

  • YURTTA BARIŞ DÜNYADA BARIŞ demeyi sürdürüyoruz..

    Yine Büyük ATATÜRK’ten öğrendiğimizi Dünyaya iletiyoruz :

  • Savaş, bir ulusun yaşam tehlikeye girmedikçe cinayettir..

    Elbette Kuzey Kore’nin de kendisini kuşatan Batı Emperyalizminin tehditlerine boyun eğmesini beklemek kimseye hak olmadığı gibi, stratejik gerçekliklerle de bağdaşmaz.

Sevgi ve saygı ile. 29 Ağustos 2017, Pertek – Tunceli

Dr. Ahmet SALTIK
Ankara Üniv. Tıp Fak. – Mülkiyeliler Birliği Üyesi
www.ahmetsaltik.net     profsaltik@gmail.com

 

 

 

Yayınlayan

Ahmet SALTIK

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ahmet SALTIK’ın özgeçmişi için manşette tıklayınız: CV_Ahmet_SALTIK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir