Mustafa Balbay : Yürüyüş mitingi…

Yürüyüş mitingi…

Mustafa BalbayMustafa Balbay
balbay@mustafabalbay.com

YURT Gazetesi, 05 Temmuz 2017

(AS : Bizim katkımız yazının altındadır..)

Adalet yürüyüşünün 20. günü ancak başlıktaki gibi tarif edilebilir.
Adapazarı sonrası İzmit’le birlikte İstanbul başladı. İnsan seli olarak başladı…
Yol kıyısındaki insanların karşılama ya da uğurlama diye değil, bağrına basma davranışıyla başladı… Yürüyüşçülerin ilerlemekte zorlanmasıyla başladı… Bu arada yağmur da başladı.
15 Haziran’da Ankara Güvenpark’ta sıcak bir günde başlayan yürüyüş üçüncü günden itibaren yağmur ve soğukla devam etti. Sonra kavurucu sıcak, dün de sırılsıklam ıslatan yağmur.
Olsun, zaten herkes sırılsıklam! Adalet aşıkları yollarda yürüyor.
Derince İsmet Paşa Stadı’ndaki ikinci dinlenme noktasında 15 dakika içinde Türkiye’nin neredeyse tüm bölgeleriyle karşılaştık.
Hataylılar, daha çok adalet tişört daha çok adalet şapkası ile yürümenin arayışındaydı. İçlerinden biri Atatürk’ün Hatay şehidi olduğunu anlatırken etrafının kalabalıklaşmasının mutluluğu içindeydi.
Tekirdağ’ın merkez ve ilçelerinden gelenler yürüyüşün hemen her günü Trakya’dan yüzlerce nöbetçi bulundurduklarını anlatıyorlardı övünçle…

İzmir’den dünkü katılım Karşıyaka ağırlıklı idi. Anıtkabir ziyaretlerine başta Zübeyde Hanım olmak üzere mutlak bir İzmir damgası vuran Karşıyaka, bu kez daha değişik bir anlatımla yürüyüşteydi. İzmir’in dağlarında açan çiçeklerden bir demet yapıp getirmişlerdi.
İzmir bugünden itibaren (AS: başlayarak) çoğalarak yürüyüşte olacak.
Ankara çıkışından sonra Kızılcahamam, Bolu, Kaynaşlı, Düzce gibi AKP’nin yüksek oy aldığı yerleşim yerlerinden geçiş her türlü karşılama biçimine hazırlıklı devam etti. Bu güzergahta çok büyük çoğunluğun adalet yürüyüşüne omuz verdiğini yaşayarak gördük. Görmeye de devam ediyoruz… Dün Düzce’den gelen bir heyet bize aynen şunları söyledi:

 • “Düzce’de birkaç kişinin yaptığı çirkinlik (AS: Gübre dökme!) bu ile mal edilemez. Biz ertesi gün Kılıçdaroğlu’ndan özür dileyip durumu anlattık ama, yine de içimiz rahat etmedi. Buraya kadar gelme gereği duyduk…”

Yürüyüşün başından beri altını çizdiğimiz gerçeklerden biri şuydu:

 • Bu yürüyüşe katılanlar ileride çocuklarına, torunlarına övünçle anlatacaklar.
  “Oradaydık diyecekler…”
  İzmit’te bunun şimdiden başladığını gördük. Yürüyüşe bebek arabasında yaşını henüz doldurmuş yavrusuyla katılan anne şöyle diyordu:
  “İleride ona bugünü anlatacağım. Ben oradaydım, diyeceğim ama, sen de oradaydın diyeceğim…”
  Karşıyaka Gençlik Kolları’nın emektarları duygularını şöyle özetliyordu:
  “Hayatımızın en anlamlı günü bugündü…”
  15 Haziran’dan beri kesintisiz yürüyüşte olan Erol kardeşim İzmit’in içinden geçişi şöyle anlattı:
  “Yürüdükçe enerjim artıyordu. Bütün yorgunluğumuz geçti. İzmit’in bizi bu kadar güzel karşılaması umutlarımızı arttırdı…”
  Yazının başlığında vurguladığımız gibi İzmit’le birlikte yürüyüş fiilen mitinge dönüşmeye başladı. Siyasi tarihimize “yürüyüş mitingi” diye tanımlayabileceğimiz bir deyim yerleşti.
  Ayda ilk yürüyen astronot, attığı adımı şöyle tarif etmişti:
 • “Bir insan için küçük, ancak insanlık için büyük bir adım…”
  Bu benzetmeden yola çıkarak şunu söyleyebiliriz:
  Kılıçdaroğlu’nun attığı her adımın siyasal, toplumsal yansıması her kesimden duyulacak, her kesimde beklenti yaratacak kadar büyüdü. Yürüyüş sürmektedir…
  Maltepe mitingi başlamıştır…
  ===================================
  Dostlar,
   

  Yılların deneyimi ve içinin tüm sıcaklığı ile yazan sevgili Mustafa Balbay’ın bu güzelim yazısına ne denebilir ki??
  Biz de 2 Temmuz 2017 Pazar günü Sakarya çıkışında katıldığımız ADALET YÜRÜYÜŞÜ‘nde benzer sıcak ve coşku dolu gözlemlerimiz, izlenimlerimiz olmuş ve sitemiz manşetinde 3 Temmuz 2017 günü yayımlamıştık
  (tıklayınız : Adalet_Yuruyusu’ne_2_Temmuz_2017_Pazar_gunu_biz_de_katildik)
   

  Bu yürüyüş, şiddetin herhangi bir türünü zerrece kullanmadan yaratıcı bir demokratik hak arama eylemi olarak çok önemli bir fırsattır. Başta AKP = RTE olmak üzere tüm çevrelerin gereğince değerlendirmesi ülkemizin yüksek yararı gereğidir. Türkiye, ne yazık ki, 15 yıllık AKP iktidarı sonunda despotik bir rejime sürüklenmiştir. Bu tablonun bırakınız daha ileriye taşınması, sürdürülebilirliği yoktur.. Halkımızın yarısından çoğu 16 Nisan’da AKP = RTE’nin 20 Temmuz Darbesine “HAYIR” demiştir ancak 11 yüksek yargıçtan oluşan anayasal kurum YSK, ne acıdır ki tam yasasızlıkla sandıktan “evet” çıkartmıştır. Türk halkının bunca ağır adaletsizliği içine sindirmesini kimse beklememelidir..  

  Bir kez daha altını çizerek not düşelim : 

 • Başta AKP = Erdoğan olmak üzere etkili ve yetkili tüm çevreler bu ADALET ARANIŞINI bir fırsat olarak görmeli ve Türkiye’nin hızla normalleştirilmesi için değerlendirmelidir.

Kaçan fırsat elde kuşmuş.. Büyük atasözüdür.. Sanırız siyasal tarihte hiçbir iktidar AKP kadar uyarılmamış, kendisini toparlaması için bunca çok, hatta sayısız fırsat, kredi sağlanmamıştır.. Evrensel kuraldır;

 • Hiç kimsenin/kurumun demokrasinin olanaklarını onu yıkıcı biçimde kullanmasına izin verilmez..AKP =  RTE bilerek ve isteyerek, tasarlayarak, ısrar ve kör inatla yıllardır tam da bunu yapıyor, yaptı.. 3 Kasım 2019 seçimleri sonrası herhalde Türkiye bir Anadolu Federe İslam Devletine sürüklenecek.. Bütün gelişmeler bu öngörüyü kuvvetle doğruluyor..
  Bu gidiş çooook ağır bir sonuç doğurur; o iktidar/kişi demokratik – hukuksal meşruluğunu yitirir.. Sonra, bu duruma düşen iktidara karşı direnmek hem ulusal hem de uluslararası hukukta halkın meşru hakkı ve ödevi olur..
  Büyük ADALET YÜRÜYÜŞÜ için en uygun düşen tanımlama ve işlev de sanırız budur.
 • İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi md. 30 : 
  Bu Bildirgenin hiçbir hükmü, herhangi bir Devlet, grup ya da kişiye, burada belirtilen hak ve özgürlüklerden herhangi birinin yok edilmesini amaçlayan herhangi bir etkinlikte ve eylemde bulunma hakkı verecek şekilde yorumlanamaz.

Sevgi ve saygı ile. 06 Temmuz 2017, Ankara

Dr. Ahmet SALTIK
Ankara Üniv. Tıp Fak. – Mülkiyeliler Birliği Üyesi
www.ahmetsaltik.net     profsaltik@gmail.com

Yayınlayan

Ahmet SALTIK

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ahmet SALTIK’ın özgeçmişi için manşette tıklayınız: CV_Ahmet_SALTIK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir