ÇAĞRI : BİZİ DUYUN!

🇹🇷   Ç   A   Ğ   R   I    🇹🇷

🗣 Sosyal medya üzerinden bir “çağrı” çığ gibi yayılıyor.
Türkiye’nin alanında en ünlü isimleri, sanatçılar, iş dünyasının önemli isimleri, akademisyenler altına isimlerini de koyarak WhatsApp, Twitter ve Facebook üzerinden “bizi duyun” mesajını birbirlerine gönderiyorlar. Türkiye’de önemli bir hareketlenme olduğunun kanıtlarından biri olan bu mesajı okumayanlar için paylaşıyoruz;

           * * * * *
Yurttaştan yurttaşa bir çağrımız var…

Bu toplumun büyük çoğunluğu gelişmelerden memnun değiliz, huzursuzuz, güvensiziz, geleceği göremiyoruz, böyle yaşamak istemiyoruz.
Milyonlarca yurttaşın olup bitenlere rızası değil itirazı var, ama tek tek sesimiz duyulmuyor. Gücümüzü gücümüze, seslerimizi birbirimize katarsak suskunluğu aşarız, sessizliği deleriz, duyulur görülür hale geliriz.
Aşağıdaki metni elindeki bütün olanak ve yollarla gönderebildiğin, ulaşabildiğin herkese, her partiye, her kuruluşa, üyesi olduğun örgütlere, arkadaşlarına, eşine dostuna, izlediğin kanalların haber ve tartışma programlarına, kendi sosyal medya ağına, her yere gönder lütfen…
Yurttaşın, hepimizin itirazının milyonlara ulaşabilmesi için yaratıcı ol..
…….. BİZİ DUYUN ……..

🇹🇷 “Bu toprakların ortak sahibi olan bizler; AKP, CHP, HDP, MHP ya da başka partilere oy veren Türk, Kürt, Ermeni, Rum, Laz, Süryani, Müslüman, Hristiyan, Sünni, Alevi, inançlı, inançsız bütün yurttaşlar; barış ve huzur içinde yaşayabileceğimiz bir ülke istiyoruz..

Savaş istemiyoruz, şehit istemiyoruz, çocuklarımızın ölmesini, öldürmesini, birbirlerine silah çekmesini istemiyoruz..

Düşman cephelere bölünmek, kardeşliğimizi, ortaklığımızı yitirmek istemiyoruz.
Ne darbe, ne vesayet, ne diktatör, ne terör!

İşimizde gücümüzde, huzur içinde, hür yaşamak istiyoruz.

Kadın olduğumuz için hırpalanmak, tecavüze uğramak, öldürülmek, örtülüyüz diye aşağılanmak, şort giydik diye saldırıya hedef olmak, korku içinde yaşamak istemiyoruz.

Kadın erkek hepimiz; inançlarımızı, dinimizi, kültürümüzü özgürce, eşitçe yaşamak istiyoruz.

Hangi suçla suçlandığımızı bilmeden, kimin adına, hangi hukuka göre karar verdiklerini bilmediğimiz mahkemelerce tutuklanmak, hapse atılmak; darbeyle, terörle hiçbir ilgimiz yokken yalan ihbarlarla, sahte delillerle sorgusuz sualsiz işimizden olmak, meslekten uzaklaştırılmak, çoluk çocuğumuzla açlığa mahkûm edilmek; barış deyince terörist, mağduriyet deyince hain ilan edilmek istemiyoruz.
Keyfi kararlarla, emeğimizin hakkının, ücretimizin, maaşımızın elimizden alınmasını, evlerin, köylerin yakılıp yıkılmasını, çocuklarımızın eğitimlerinin aksamasını, gençlerimizin sokaklarda heba olmasını istemiyoruz..

Biz halkız, vicdanlı, iyi insanlarız; bizi tahriklerle kötücülleştirmeyin, kin ve nefret sözleriyle ayrıştırmayın, kana, ölüme alıştırmayın. Savaş, ölüm, idam, çatışma, kavga istemiyoruz..

Bu ülkeyi yönetenler, kaderimize hükmedenler! Sizler;

 • Halkı sindirmek, özgürlükleri yok etmek için değil;
  biz yurttaşları barış, güven, huzur içinde yaşatmak için seçildiniz.

Bilin ki bu gidişe rızamız değil itirazımız var.
Bizi duyun.!

🔺🔺🔺🇹🇷🔺🔺🔺

Yayınlayan

Ahmet SALTIK

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ahmet SALTIK’ın özgeçmişi için manşette tıklayınız: CV_Ahmet_SALTIK

“ÇAĞRI : BİZİ DUYUN!” üzerine 2 yorum

 1. Sn. Prof. Dr.Ahmet SALTIK

  ÇAĞRI:BİZİ DUYUN Başlıklı duyuru metninizi okudum. Yazılanların tümüne katılmama karşın üzülerek belirtmek isterim ki bu duyuruyu benim ve benim gibi bir çok kişinin imzalaması mümkün değil.
  Yazınızda Türkiye’de ki etnik grupların tümünü isim isim yazmaya çalışmışsınız. Bunun yerine anlatımınız “hangi etnisiteden ve hangi inanançtan yurttaşlar..” biçiminde olsaydı bir açık kapı bırakılmamış olurdu.
  Kurtuluş savaşının büyük kahramanı Ethem Beyi (dağa çıkmak suretiyle asılmaktan kurtulan bir adamın torunu olarak bu kahramanlığı kabul etmek durumundayım) o dönemin ve sonrasının devlet adamları işlerine gelmediği bir notadan sonra sildiler ve bu millete ders kitaplarında “hain Çerkes Ethem” diye tanıttılar. Kaldı ki bu mücadelede Mustafa Kemal Paşa’nın en yakınındaki arkadaşları da çerkesdi. Rauf Orbay, Bekir Sami, Yusuf İzzet Paşa, Kuşçubaşı Eşref, Muzaffer Kılıç vs. gibi.
  Demem odur ki Türkiye’de bulunanların neredeyse tamamını saymışsınız fakat Kürtlerden sonra ikinci büyük topluluk olan Çerkesleri hatırlamamışsınız. İşte bu nedenle sağcısı solcusu Çerkesler bu metne imza vermezler. Esen kalın.
  Mustafa Altan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir