İHALEYİ VEREN SORUNLUDUR – ASKERİN KARNI

KISA KISA 2 YAZI…

İHALEYİ VEREN SORUNLUDUR

İlker Yücel ile ilgili görsel sonucuM. İlker Yücel
ilkeryucel@aydinlikgazete.com
AYDINLIK Gazetesi, 25.6.17 

(AS: 2 yazı için bizim katkımız en alttadır..)

Tam 5 bin acemi asker. Bin bir türlü önyargı ve endişeyle etrafını izleyenler, sağını solunu bilmeyenler, adımlarını uyduramayanlar, korkudan ağlayanlar…

Sadece 20 günde; ayaklarını bir tay gibi sağlam yere vurarak uygun adım yürüyüp, gururla dolu göğüsleri önde, ‘vatan sana canım feda’ diye haykıran Mehmetçikler olduk!

20 yaşına kadar geçim derdiyle orda burda itilip kakılarak çalışan mahçup gençlere kısa sürede duygu ve disiplin yüklenerek cepheye atılma bilinci verildi.

359. dönem Piyade Er M. İlker Yücel başta olmak üzere bütün bir alay, askerlerini özgüven aşılayarak eğiten Alay Komutanı Piyade Albay Şefik Güvenç’e hayran kalmıştık.

15 Temmuz FETÖ’nün darbe girişiminde Albay Şefik Güvenç’in, vatansever bir subay olarak, Ordu’nun namusunu koruduğunu öğrendiğimizde askeri olarak gururlandık.

Yetenekleri onu Albay rütbesinde Tugay sorumluluğu almasını sağlamıştı.

Bu satırların yazarı Manisa’da askerlerin zehirlendiği yemekhanede 20 gün boyunca istihkakını aldı. Hükümete yakın şirkete ihaleyi veren, tam 4 kez zehirlenme hadisesine rağmen önlem almayan Milli Savunma Bakanlığı, ihaleyi feshetme yetkisi bile olmayan Albay Şefik Güvenç’i görevden alarak sorumluluğunu perdeledi.

 • Böyle komutanın emrinde bir ömür askerlik yapılır
  ama böyle Bakanlığın emrinde bir öğün yemek yenmez!
  ===================================

ASKERİN KARNI

Oktay YıldırımOktay Yıldırım
Aydınlık Gazetesi, 25.6.2017

Benim Türk Ordusu’ndaki asıl sınıfım piyade idi. Ama sakatlandıktan sonra sınıfım değiştirildi, levazım oldum. Her ne kadar bu sınıfta uzun süre görev yapmadıysam da eğitimini aldım, okulu da çok iyi dereceyle bitirdim. Sistem öyle bir kontrol mekanizmasıyla kurulmuştur ki, emin olun değil zehirlenme bayatlama bile olmaz. 1985’ten beri sürekli kışla mutfaklarında üretilen yemekleri yedim. Bir tek zehirlenme vakası ne gördüm ne de duydum. Halen levazım sınıfında görev yapan bir arkadaşıma sordum, O da hatırlamıyor.

Ama ne zaman ki, işin içine para girdi, daha fazla kâr girdi, toplu zehirlenmeler başladı.

 • Ciğeri beş kuruş etmeyen adamlar, beş kuruş daha fazla kâr etmek için
  Mehmetçiğin canına kast etti.

Ani Di Franco, “Doğru tutulduğunda her şey bir silah olabilir” der.
Doğrudur, silah sınıfında olmayan şeyler bile biraz eğitim ve maharetle silaha dönüşebilir. Ama savaşmak için bu yetmez.
Türk atasözüdür, “asker karnının üstünde yürür…”

Silahı olmayan asker bir şekilde savaşabilir, ama karnı doymayan asker savaşamaz. Kimseden kendisine yemek vermesini de bekleyemez, kendisi yapar.

 • Ordu, işleyen bir mekanizma gibidir. Yarın cepheye gittiğinde ne olacak?
  Yemekleri yine özel şirketler mi getirecek?
  ===============================
  Dostlar,
  M. Savunma Bakanı hala “salmonellozis” adlı besin zehirlenmesine, şirketi aklayabilecek fantastik çözümler peşinde.. Bu gün Bursa’da 10 askerin zehirlendiği yeni bir “olay” daha! Sağlık Bakanlığı’nın 12 uzmandan oluşan bilim kurulunun “bu salmenollozis” tir diyen yazılı raporuna karşın.. Sağlık Bakanının kameralar önünde bizzat uyarısına karşın. Birisinin / birilerinin kasten bu tabloya yol açması söz konusu değildir. Etler kasten soğuk zincir dışında tutulmadı ise.. Zaten tüm sürecin kamera kayıtları da var.. Bereket, imam M. Savunma Bakanı depremlerle askerin kışlada zehirlenmesi arasında kurduğu parlak zekasının ürünü “olası bağ” (!) tezinde ısrar etmedi, edemedi..

Bir ülkenin “yaraşırlık” tan (liyakat – meritokrasi) uzaklaşmasının hayal bile edilemeyecek ağır bedellerinden biridir masum Mehmetçiğin asker ocağında kutsal karavanadan zehirlenmesi.. AKP sicilinde hep kara bir leke olarak kalacaktır. Uygarlık tarihi için yüz karasıdır 21. yy’ın şafağında..

Der- hal; OHAL KHK’ları ile darmadağı edilen gözbebeğimiz

 • TSK, önceki kurumsal ve kadim bütünselliğine döndürülmelidir.
  Bu stratejik hatada ısrar edilirse daha ağır sorunlar kaçınılmazdır ve ille de bunları yaşayarak Ulusun güvenliğini tehlikeye atmaya hiç kimsenin hakkı olamaz..Stratejik yönetim öngörüye dayanır, deneme – yanılma ile asla başarılamaz.

Sevgi ve saygı ile. 25 Haziran, Ankara

Prof. Dr. Ahmet SALTIK
Halk Sağlığı – Toplum Hekimliği Uzmanı
AÜTF Halk Sağlığı AbD
Mülkiyeliler Birliği Üyesi
www.ahmetsaltik.net    profsaltik@gmail.com

Yayınlayan

Ahmet SALTIK

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ahmet SALTIK’ın özgeçmişi için manşette tıklayınız: CV_Ahmet_SALTIK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir