Camiyi çatlatan kazık!

Camiyi çatlatan kazık!

Necati DOĞRU
SÖZCÜ, 23 Haziran 2017

(AS: Bizim katkımız yazının altındadır.)

3 yıl önce 2014 yılında Üsküdar Belediyesi,  Maliye Bakanlığı’nın yönetimindeki Devlet Hazinesi’ne 4 camiyi sattı.
İslam tarihinde ilkti. Cami satılan mal oldu.
Camiyi satan AKP’li belediye. Camiyi alan AKP’li Maliye.
Emine Hatun Camii, Hasan Uzun Camii , Bahçelievler Camii.
Ve Avarlızade camilerinin tapudan satışı Üsküdar Belediyesi’nin Maliye’ye olan borçlarını kapatmak için yapıldı. Belediye’nin Maliye’ye borcu, o tarihte, 7 milyon 370 bin liraya (eski parayla 7 trilyon 370 milyon TL) yükselmişti. Bir ilçe belediyesi neyine güvenerek Maliye Bakanlığı’na bağlı Hazine’ye borç takar? Hazine’nin alacağını tahsil etmek için Maliye Bakanlığı, bakan onayıyla, neden Üsküdar Belediyesi’nden 4 cami satın almaya razı olur? Hazine camileri satın alacak. Ne yapacak? Kapıya gişe mi koyacak?
Namaz başına para mı alacak?
Ben bu köşede o tarihte bu soruları ısrarla yazmam üzerine Maliye Bakanlığı bana sözüm ona bir açıklayıcı not gönderdi ve “cami alımları ve satımları yasalara uygun yapılmıştır” dedi. Oysa benim sorularım; “yasaya aykırı cami alındı, yasaya aykırı cami satıldı” üzerine değildi. Benim sorularım;

 • Camileri de alınıp satılan mal haline getirmenin belediye yönetme ile maliye idare etmenin neresine sığdığı üzerineydi.
  *  *  *
  3 yıl geçti. Üsküdar yine camisiyle gününün haberi oldu. Mimar Sinan’ın yaptığı Şemsi Paşa Camii’nin avlusu sayılan denize İspanya’dan ve İtalya’dan alınmış çelik kazıklar getirilip çakılınca tarihi cami dayanamadı. Utancından çatladı. Camiyi çatlatan kazık!
  Ar damara tık etmedi!
  Zeytinburnu’nda İstanbul’un tarihi görüntüsünü (silüetini) bozan 3 cam gökdelen çakılmış kazıklar gibi yükselmişti. Gökdelenleri yapan işadamı AKP’ye yeniden genel başkan seçilen Tayyip Erdoğan‘ın yakın arkadaşıydı. Tayyip Erdoğan, arkadaşı işadamından cam kazık gibi duran gökdelenlerin tarihi görüntüyü bozan üst katlarını tıraşlamasını istedi. Mesut Toprak adlı çok zengin işadamı cam kazıklarını tıraşlamadı ancak Tayyip Erdoğan’ın gönlüne yeniden girebilmek için onun mezun olduğu İstanbul Anadolu İmam Hatip Lisesi’ni bedelsiz olarak yeniledi, bitirdi. Açılışı Tayyip Erdoğan’ın yapacağı ve okulun isminin de “Recep Tayyip Erdoğan İmam Hatip Lisesi” olarak değiştirileceği yazıldı.
  Hayır! Bu haberler yanlış. Diyen çıkmadı.
  Camiyi çatlatan kazık. Ar damarlara tık etmedi.
  *  *  *
  15 yıldır; Üsküdar, Fatih, Eyüp, Tayyip Erdoğan’a ve partisi AKP’ye her seçimde yüksek oy desteği veren ilçeler oldu. 16 Nisan’da:
  Üsküdar “hayır” verdi. Fatih “hayır” verdi. Eyüp “hayır” verdi.
  ========================================
  Dostlar,

Devr-i AKP’de ülkemiz akla hayale gelmeyecek yıkımlar yaşadı, yaşamakta.
Cami almak ve satmak da bunların başlıcası! Üstelik hülle ile, Devleti de dolandırarak!..
Çok borçlanan ve nerelere – kimlere harcadı (aktardı!?) ise geri ödeyemeyen AKP’li Üsküdar belediyesi, kağıt üstünde 4 camiyi Devletin Maliye Bakanlığına satacak ve elde ettiği “cami satış geliri” ile borçlarını kapatacak! Halkın vergisi böylesi bir dalavereye kullanılacak!
Bunların milyonda 1’ini AKP dışında bir parti – kişi yapsa yeri göğü yıkarlardı.
Hala, CHP döneminde 2. Büyük Savaşta camilerin ahır yapıldığını utanmadan yayıyorlar.

Bu siyasal kadronun cami yıktığını da biliyoruz Rize’de, İstanbul’da ve Ankara’da (TBMM camisini Başkan İsmail Kahraman yıktırdı!) ne yazık ki..

Dileyelim bunca felaket vicdan sahibi sağduyulu AKP seçmenini de Türkiye’yi de derin aymazlık (gaflet) ve sapkınlık (dalalet) uykusundan uyandırır..
Din sömürüsünün hangi kerteye eriştiği dehşetle ayrımsanır..
Bu aşamada yönetsel – yargısal soruşturma açılmasını istemenin safdillik olduğu çok açık. Ancak böylesine, insanların tüylerini diken diken eden görülmemiş fiyaskoların “Müslüman” lığı kimseciklere bırakmayan AKP – RTE döneminde ve yönetiminde olması, tarihe not düşülmeli ve dünya alem öğrenmeli.. Duyduk duymadık denilmesin :

 • AKP’li Üsküdar Belediyesi 4 camisi Maliye Bakanlığına borçlarına karşılık sattı!Tarihin en karanlık dönemlerinde bile, hiç yenilmeyecek gibi gözüken zalimlerin bir süre egemen olduktan sonra hep yenildiğini görüyoruz. Şaşmaz bir kural..
 • Sevgi ve sabırla ADALET kozasını örmeye devam etmeli..
 • İnsanlık onuru er ya da geç, hep ama hep kazanıyor..

Hiç kuşkusuz Türkiye toprakları ve 21. yy’ın şafağında bu evrensel kurala bir ayrık (istisna) olmadığı gibi, tam da gebe!

Sevgi, saygı ve şaşkınlık – dehşet ile. 25 Haziran 2017, Ankara

Dr. Ahmet SALTIK
Ankara Üniv. Tıp Fak. – Mülkiyeliler Birliği Üyesi
www.ahmetsaltik.net     profsaltik@gmail.com

 

 

 

Yayınlayan

Ahmet SALTIK

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ahmet SALTIK’ın özgeçmişi için manşette tıklayınız: CV_Ahmet_SALTIK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir