Sağlık Bakanlığı askerlerin zehirlenme nedenini açıkladı

Sağlık Bakanlığı askerlerin zehirlenme nedenini açıkladı

MANİSA 1’inci Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı’nda geçen cumartesi günü hastaneye kaldırılan 731 askerin yemekten zehirlendiği kesinleşti. Savcılığın başlattığı soruşturmada gözaltına alınanlardan dün adliyeye sevk edilen 25 kişiden 6’sı tutuklanırken, bugün adliyeye sevk edilen 23 kişiden 6 asker serbest bırakıldı.

Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Manisa 1’inci Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı Albay Arif Seyhun Kışlası’ndaki askerlerin zehirlenmesiyle ilgili ön incelemenin tamamlandığı belirtildi. Açıklamada

  • … klinik bulgular, hastalardan alınan örnekler ve epidemiyolojik analiz sonuçlarına göre olayın besin zehirlenmesi olduğu kaydedildi.

SAVCILIK SORUŞTURMASI SÜRÜYOR
Manisa 1’inci Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı Albay Arif Seyhun Kışlası’nda, geçen 17 Haziran’da akşam yemeğinden sonra 731 asker rahatsızlandı. Hastanelere kaldırılan askerlerin tamamı tedavilerinin ardından taburcu edildi. Olayla ilgili başlatılan soruşturmada ilk olarak 17 Haziran’da yemek şirketinin Manisa’daki yönetici ve çalışanı 19 kişi gözaltına alındı. Sonraki günlerdeki gözaltılar ile birlikte toplam sayı 48’e yükseldi. Dün adliyeye sevk edilen ilk 25 kişilik gruptan şirketin Genel Müdürü A.T. ile Manisa sorumlusu V.A.G.’nin de aralarında bulunduğu 6 kişi tutuklandı. 16’sı savcılık tarafından, 3’ü de sulh ceza hakimliği tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

ASKERLERİN TAMAMI SERBET
Soruşturma kapsamında gözaltında bulunan yemeklerin kontrolünden sorumlu subay ve astsubaylar S.Ç., S.Z., O.K.Y., A.Ö., H.Ş. ve A.A. ile yemek şirketinin satın almadan sorumlu müdürü M.A. ile diğer çalışanlar Y.H., C.E., A.Y., E.E., İ.Ü., F.E., S.S., Z.S., F.T., Y.K., H.G., H.Y., M.D., D.Y., K.Ö., S.T. emniyetteki işlemlerinin ardından bugün adliyeye sevk edildi. Adliyeye sevk edilen 23 kişilik ikinci grupta yer alan askerlerin tamamı, savcılıkta ifadelerinin ardından serbest bırakıldı. Diğer şüphelilerin adliyedeki işlemleri ise sürüyor.

BAŞSAVCIDAN ÖN RAPOR AÇIKLAMASI

Manisa Cumhuriyet Başsavcısı Akif Celalettin Şimşek, 1’inci Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı’nda askerlerin zehirlenmesiyle ilgili açıklama yaptı. Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı ‘Gıda zehirlenmesi ön raporuna’ ilişkin telefonda değerlendirme yapan Başsavcısı Şimşek, “Tahlilleri biz istemiştik. Açıklanan rapor bir ön rapordur. Ayrıntısı çıktıktan sonra bize gelecek. Biz zaten, bugüne kadar gıda zehirlenmesi üzerine soruşturmamızı sürdürüyorduk. Rapor geldiğinde, dosyasına koyup, mahkemeye sunacağız.” dedi.
==========================================
Dostlar,

Manisa’daki asker zehirlenmeleri 4. kez yaşanıyor. Açıkçası GIDA HİJYENİ önlemlerine uyulmamasının ve bunun denetlenmemesinin sonucudur. Askerin beslenmesini bile ehil olmayan yandaş ve kâra tapan firmalara ve onların taşeronlarına (ne de koyu müslümanlık taslarlar üstelik!) bırakırsanız olacağı budur.

Tablodan siyasal iktidar doğrudan sorumludur.

Teessüf ediyoruz.. Yazıklar olsun.. Çok üzüntülüyüz, Dünyadan utanıyoruz. Gıda Tarım Hayvancılık Bakanlığı neden susar? Yargı mutlaka sorumluları hızla ortaya çıkarmalı ve hak ettikleri en ağır yaptırımı uygulamalıdır.

  • OHAL kalkanıyla darmadağın edilen TSK bütünlüğü sistemine mutlaka ve
    hızla geri dönülmelidir
    .

M. Savunma Bakanı, depremlerle – zehirlenmeler arasında bağ kurma safsatasına son vermelidir.. diye yazmıştık. Mızrak çuvala sığmadı ve Sağlık Bakanlığı 22.6.17’de GIDA ZEHİRLENMESİ bilimsel raporunu geciktirerek de olsa kabul ve açıklamak zorunda kaldı : SALMONELLA bakterisine bağlı enfeksiyon – toksikasyon.. Yalın BESİN ZEHİRLENMESİ!

Önceki kapsamlı irdelememizi okumak için lütfen tıklayınız :
Manisa’daki Askerler Neden Zehirleniyor? 

Sevgi ve saygı ile. 22 Haziran 2017, Ankara

Dr. Ahmet SALTIK
Ankara Üniv. Tıp Fak. – Mülkiyeliler Birliği Üyesi
www.ahmetsaltik.net     profsaltik@gmail.com

 

Yayınlayan

Ahmet SALTIK

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ahmet SALTIK’ın özgeçmişi için manşette tıklayınız: CV_Ahmet_SALTIK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir