Gezi’nin 4. yıldönümünde binler İstiklal Caddesi’ndeydi

Gezi’nin 4. yıldönümünde
binler İstiklal Caddesi’ndeydi

(AS : Bizim katkımız yazının altındadır..)

Gezi eylemlerinin 4. yıldönümünde İstiklâl Caddesi’nde yürüyüş düzenlendi.
Milletvekillerinin de katıldığı yürüyüş, oturma eyleminden sonra sona erdi.

[Haber görseli]

CHP milletvekillerinin da aralarından bulunduğu bir grup, Gezi olaylarının 4’üncü yıldönümü nedeniyle İstiklal Caddesi üzerinden Taksim Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti. Polisin meydana çıkmalarına izin vermediği grup, bir süre oturma eylemi yaptıktan sonra olaysız dağıldı.Beyoğlu CHP İlçe teşkilatı önünde saat 19.00’da toplanan yüzlerce kişi, Gezi olaylarının 4’üncü yıldönümü nedeniyle İstiklal Caddesi üzerinden Taksim Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti. CHP milletvekilleri Sezgin Tanrıkulu, Ali Şeker, Onursal Adıgüzel ve HDP Milletvekili Garo Paylan ile Gezi olaylarında yaşamını yitirenlerin ailelerinden Berkin Elvan‘ın annesi Gülsüm Elvan, babası Sami Elvan, Ethem Sarısülük‘ün annesi Sayfiye Sarısülük, Mehmet Ayvalıtaş‘ın babası Ali Ayvalıtaş, Ahmet Atakan’ın annesi Emsal Atakan grubun arasında yer aldı. Grubun önünde yürüyenlerin, “Hayır bitmedi mücadeleye devam, Gezi 4. Yılında” yazılı tişörtler giydikleri görüldü. Fransız Kültür Merkezi önünde önlem alan polis, grubun Taksim Meydanı’na doğru yürümesine izin vermedi. Grup, İstiklal Caddesi üzerinde oturma eylemi yaptı.  Sonrasında eylem olaysız sona erdi.

[Haber görseli]

Gezi Parkı ablukada

2013 yılında yaşanan Gezi parkı eylemlerinin 4’üncü yıl dönümü nedeniyle olası bir eyleme karşı Taksim Cumhuriyet Anıtı ve Gezi Parkı polis bariyerleri ile giriş çıkışlara kapatıldı. Polis önlemlerine ek olarak Taksim Meydanı ve Gezi Parkına itfaiye ve sağlık ekiplerinin konuşlandırıldığı görüldü.
=====================================
Dostlar,

Korku dağları sarmış derler.. AKP – RTE’nin durumu tam da bu..
Ne var ki bu tür şiddet – baskı -korku sarmalının hayırlı bitmediği genel geçer kural.
Türkiye’nin hızla normalleştirilmesi, demokratik – hukuk devletine dönmesi zorunlu.
Kaçınılmaz ve  sağlıklı olan bu.. Bir kez daha anımsatalım..

GEZİ Direnişinde yaşamını yitirenleri saygı ile anıyoruz. Acıları içimizdedir.
Engelli olanların da, aileleri ve yakınlarının da.. Hele hele bu katil engellilikle sonlanan yaralama olaylarına katılanların yargılanarak hak ettikleri cezaları 4. yılın bitiminde de
almamış olmaları acımızı dada da büyütüyor.

Dönemin Başbakanı Erdoğan’ın “O meydan 24 saatte boşaltılacak!” buyruğu ve TV’lere
“Bu emri ben verdim” sözleri ve görüntüsü kulaklarımızda zonkluyor, gözümüzden silinmiyor..

Tarihin hiçbir zamanında ve dünyanın hiçbir yerinde despotik yönetimlerce insan aklının ve idrakinin sürgit tutsak edilebildiği, aldatılabildiğinin örneği yok; Türkiye de bir ayrık (istisna) olmayacak. Bunun böylece bilinmesinde çooook yarar var. Bu halk uyanacak elbet.

Erdoğan’ın dün (30 Mayıs 2017 Salı), Cumhurbaşkanı olarak Genel Başkanı olduğu AKP’nin TBMM Grup toplantısında söylediği sözler düşündürücüdür. AKP’li Erdoğan, 14+ yıldır tek başına iktidar olmalarına karşın ülkemizin sosyal ve kültürel alanında arzuladıkları düzeyde “egemen” olamadıklarını açıklamış ve bu alanlarda önemli yer tutanlar için kabul edilemeyecek, hakaret sayılabilecek nitemler (sıfatlar) kullanmıştır. Erdoğan, önüne gelene hakareti kendine tanınmış bir ayrıcalık sanmaktadır. Kendisine dönük bir parça sert eleştirilere ise asla dayanç (tahammül) göster(e)meyerek dava açtırmaktadır. TCK m. 299 balyoz gibi kullanılmaktadır.. AİHM’nin (Avrupa İnsan Haklası Mahkemesi) aksi yönde istikrar kazanmış içtihatlarına karşın; uluslararası hukuk (Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi) ve Anayasanın 90. maddesi hiçe sayılarak..

Nereye dek hey lordum, nereye dek??

  • Acı not : Bu gün düşen (?) helikopterde şehit verilen 13 ve PKK terörüne kurban verdiğimiz
    3 şehidimizin, toplam 16 vatan evladının aziz anıları önünde saygı ile eğiliyoruz..

Sevgi ve saygı ile. 31 Mayıs 2017, Ankara

Dr. Ahmet SALTIK
Ankara Üniv. Tıp Fak. – Mülkiyeliler Birliği Üyesi
www.ahmetsaltik.net     profsaltik@gmail.com

Yayınlayan

Ahmet SALTIK

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ahmet SALTIK’ın özgeçmişi için manşette tıklayınız: CV_Ahmet_SALTIK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir